ČÁST DRUHÁ Základní ustanovení o zadávacích řízení (§ 33 – § 51)
Oznámení o výběru dodavatele - jeden dodavatel (§ 50, § 123)
02.07.2024 Dobrý den, je nutné v případě otevřeného podlimitního a otevřeného nadlimitního zadávacího řízení odesílat Oznámení o výběru dodavatele (§ 123) pokud byl pouze jediný účastník? A dále, je nutné dodržet 15denní lhůtu pro podání námitek, která začíná běžet od doručení Oznámení o výběru dodavatele, i když se jedná o jediného účastníka? Děkuji za odpověď
Na dotaz, zda je nutné v případě otevřeného podlimitního a otevřeného nadlimitního zadávacího řízení odesílat Oznámení o výběru dodavatele (§ 123) pokud byl pouze jediný účastník? A dále, je nutné dodržet 15denní lhůtu pro podání námitek, která začíná běžet od doručení Oznámení o výběru dodavatele, i když se jedná o jediného účastníka?“ sdělujeme, že podobně jako pro ostatní druhy podlimitních řízení platí ČÁST DRUHÁ – Základní ustanovení o zadávacích řízení (§ 33 – § 51), zadavatel tak v otevřeném nebo užším řízení postupuje dle obecného ustanovení § 50 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ). Důvodem neodesílání je, že obecně v zadávacím řízení, v němž je jediný účastník, představuje zpracování formálního oznámení jedinému účastníku zadávacího řízení zbytečnou administrativní překážku. K další části dotazu – z hlediska absence zákazu uzavření smlouvy dle § 246 ZZVZ v řízení s jedním účastníkem, zadavatel nemusí čekat s uzavřením smlouvy od výběru dodavatele po dobu 15 dnů na námitky stěžovatele proti úkonům oznamovaným v dokumentech nebo nevyžaduje vzdát se práva podat námitky.
Důvody k vyloučení účastníka, který nemá vydány výlučně zaknihované akcie (§ 48 odst. 7 )
20.05.2024 Dobrý den, vztahuje se odstavec 7 (Zadavatel může vyloučit účastníka zadávacího řízení, který je akciovou společností nebo má právní formu obdobnou akciové společnosti a nemá vydány výlučně zaknihované akcie) i na Poddodavatele, či se týká pouze Dodavatele?
Odpověď na dotaz, zda se § 48 odst. 7 ZZVZ použije i na poddodavatele, doporučujeme nalézt přímo v konkrétním ustanovení zákona, podle kterého je možné vyloučit účastníka zadávacího řízení, který je akciovou společností nebo má právní formu obdobnou akciové společnosti a nemá vydány výlučně zaknihované akcie. Sdělujeme tudíž, že jen dodavatele, resp. účastníka zadávacího řízení, který je akciová společnost nebo má právní formu obdobnou akciové společnosti a nemá vydány výlučně zaknihované akcie, zadavatel má možnost vyloučit z účasti v zadávacím řízení. Obecně povinnost dopadá pouze na osobu účastníka zadávacího řízení, který je akciovou společností, nikoliv na jeho poddodavatele nebo společnost s ručením omezeným, která je vlastněna akciovou společností, ačkoliv ta také nemá výlučně zaknihované akcie.
Účastník zadávacího řízení - odsouzený za podvody v rámci jiné VZ (§ 74, § 48)
17.07.2023 Dobrý den, při posuzování splnění podmínek účasti v zadávacím řízení v rámci nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce zadavatel zjistil z veřejně dostupných informačních zdrojů, že účastník zadávacího řízení byl odsouzen (v únoru 2023) za podvody při revitalizaci veřejné zakázky, a to na základě přiznání viny dodavatele. Hodnotící komise se usnesla na tom, že osloví Vás jakožto gestora pro veřejné zakázky o radu (stanovisko) jakým způsobem má v tomto případě postupovat dle ZZVZ. Otázka hodnotící komise tedy zní - jaký je správný postup zadavatele? Předem děkujeme za Váš čas a za zpracování našeho dotazu.
Postup při posouzení splnění podmínek účasti u účastníka zadávacího řízení, který byl odsouzen pro podvod v souvislosti s jinou veřejnou zakázkou, je následující.
Podvod je jeden z trestných činů uvedených v příloze č. 3 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“), které dle § 74 odst. 1 písm. a) ZZVZ vylučují splnění základní způsobilosti, pokud za ně byl účastník pravomocně odsouzen za posledních 5 letech před zahájením zadávacího řízení. Pokud by se účastník nesplňující základní způsobilost stal vybraným dodavatelem, byl by ho zadavatel povinen vyloučit dle § 48 odst. 2 písm. a) ZZVZ ve spojení s § 48 odst. 8 ZZVZ. Nicméně ustanovení § 74 odst. 1 písm. a) ZZVZ rovněž uvádí, že k zahlazeným odsouzením se nepřihlíží, zahlazené odsouzení tedy není překážkou ve splnění základní způsobilosti.
Upozorňujeme, že na dotaz k ZZVZ jakožto jeho gestor není oprávněn vykládat předpisy trestního práva, nicméně v souvislosti s Vámi nastíněnou problematikou bychom Vás přesto odkázali na některá ustanovení. V případě zahlazeného odsouzení se na pachatele hledí, jako by nebyl odsouzen dle § 106 zákona č. 40/2009 Sb. trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „TZ“). Dále pak dle § 27 odst. 1 písm. a) zákona č. 418/2011 Sb. o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZTOPO“) se na právnickou osobu hledí, jako by nebyla odsouzena, jakmile byl trest vykonán.
V případě daného účastníka zadávacího řízení tedy dle našeho názoru záleží na tom, zda již byl vykonán trest, který mu byl jako pachateli trestného činu podvodu uložen. V případě, že trest vykonán byl, je odsouzení zahlazeno a nebrání tedy tomu, aby účastník naplnil podmínku základní způsobilosti dle § 74 odst. 1 písm. a) ZZVZ. I v takovém případě by však zadavatel dle našeho názoru mohl účastníka vyloučit, z důvodu, že „se účastník zadávacího řízení dopustil v posledních 3 letech před zahájením zadávacího řízení nebo po zahájení zadávacího řízení závažného profesního pochybení, které zpochybňuje jeho důvěryhodnost, včetně pochybení, za která byl disciplinárně potrestán nebo mu bylo uloženo kárné opatření podle jiných právních předpisů“ dle § 48 odst. 5 písm. f) ZZVZ, pokud by konkrétní dané profesní pochybení považoval za natolik závažné, že účast účastníka na zadávacím řízení pro zadavatele není žádoucí.
V případě, že uložený trest dosud vykonán nebyl, účastník podmínku základní způsobilosti podle § 74 odst. 1 písm. a) ZZVZ nesplňuje. Nicméně v případě, že účastník prokáže, že i přes nesplnění základní způsobilosti svou způsobilost obnovil tím, že přijal dostatečná nápravná opatření podle § 76 odst. 1 ZZVZ, může zadavatel dojít k závěru, že přijatá nápravná opatření byla dostatečná a základní způsobilost byla obnovena. Dle § 76 odst. 4 ZZVZ účastníka zadávacího řízení nemusí vyloučit. Obnovení základní způsobilosti nicméně posuzuje zadavatel a není povinen nápravná opatření uznat za dostatečná.
Lze shrnout, že další postup zadavatele by záležel na okolnostech konkrétního případu. I v případě, že bylo odsouzení zahlazeno a účastník zadávacího řízení tedy splňuje základní způsobilost dle § 74 odst. 1 písm. a) ZZVZ, může ho zadavatel vyloučit dle § 48 odst. 5 písm. f) ZZVZ, pokud považuje profesní pochybení účastníka za dostatečně závažné. Naproti tomu, pokud odsouzení zahlazeno nebylo a účastník tedy základní způsobilost dle § 74 odst. 1 písm. a) ZZVZ nesplňuje, může se účastník pokusit prokázat, že základní způsobilost obnovil dle § 76 ZZVZ a zadavatel může nápravná opatření přijatá účastníkem uznat za dostatečná k obnovení způsobilosti.
Opatření k nápravě jako možné doplnění do tabulky se správným vzorcem (§ 46)
02.06.2023 Zadavatel jako přílohu zadávací dokumentace v ZPŘ zveřejnil excelovou tabulku k vyplnění dodavateli pro výpočet nabídkové ceny (něco jako soupis prací s výkazem výměr). Nabídková cena se skládala z různých položek, kam měli dodavatelé doplnit svoje jednotkové ceny do barevně zvýrazněných políček, přičemž celková cena se spočítala automaticky na základě vzorečku, vloženého do tabulky zadavatelem. Nabídku podali dva dodavatelé. Jeden si všiml, že ve vzorečku je chyba, a opravil ho, druhý dodavatel si chyby ve vzorečku před podáním nabídky nevšiml, takže jeho nabídková cena, která je jedním z dílčích kritérií hodnocení, vyšla nižší, než měla. Druhý dodavatel, jehož nabídka byla vyhodnocena jako nejvýhodnější, si této chyby ve vzorečku všiml až po obdržení oznámení o výběru dodavatele, když při přípravě smlouvy o dílo na podpis zjistil, že tato cena, která byla předmětem hodnocení, je nereálná. Po ověření, že chyba skutečně nebyla na jeho straně, ale v materiálu připraveném zadavatelem, požádal písemně zadavatele o sjednání nápravy. Může zadavatel svoji chybu napravit podle § 49 odst. 1 ZZVZ tím, že zruší původní rozhodnutí o výběru dodavatele, provede opravu chyby ve své tabulce a správně spočítá i nabídkovou cenu původně vybraného dodavatele, a s takto opravenou nabídkovou cenou provede nové hodnocení nabídek. I po takto provedené opravě bude vítězem původně vybraný dodavatel. Dodavatel nijak nemusí svoji nabídku měnit. Podle našeho názoru nelze původně vybraného dodavatele vyloučit, protože se nedopustil žádného pochybení, a chybu zadavatele v zadávací dokumentaci nelze vykládat k jeho tíži. Pokud by nebylo možné výše uvedené opatření k nápravě, jediná další možnost by byla zrušení zadávacího řízení, zřejmě podle § 127 odst. 2 písm. d) ZZVZ, ale nepřipadá nám to úplně přiléhavý důvod a původně vybraný dodavatel by takové zrušení mohl, obáváme se že úspěšně, napadnout.
K otázce, zda může zadavatel, který udělal chybu ve vzorci v tabulce, do které účastníci doplňují nabídkové ceny, svou chybu napravit dle § 49 odst. 1 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“), uvádíme následující jako možné řešení použití § 46 – doplnit údaje z nabídek účastníků do tabulky se správným vzorcem a posoudit výsledek, společně s následujícím vysvětlením.
Na nabídkových cenách, které účastníci uvedli v nabídce, se nic nemění v závislosti na tom, zda byly zapsány do tabulky se správným nebo chybným vzorcem. Pokud vzorec nevyjadřuje poměr mezi hodnotícími kritérii, který jinde v zadávací dokumentaci není uveden a jedná se skutečně pouze o zjevnou chybu v součtu jednotlivých nabídkových cen, je dle našeho názoru možné, pouze doplnit hodnoty, které účastník uvedl do tabulky s chybným vzorcem, do tabulky se správným vzorcem a oba účastníky na chybu ve vzorci v tabulce upozornit.
Jak je uvedeno v dotazu: „Dodavatel nijak nemusí svoji nabídku měnit.” Materiálně se na nabídce nic nemění. Nabídková cena účastníků je stejná a způsob hodnocení uvedený v zadávací dokumentaci je rovněž stejný.
Lze shrnout, že v takovém případě je možné doplnit údaje z nabídek účastníků do tabulky se správným vzorcem a posoudit výsledek. Na údajích, které uvedli účastníci, tedy na jejich nabídce se nic nemění. Doporučujeme oba účastníky na chybu v tabulce a na postup zadavatele upozornit.
Nákup nízkoemisních vozidel rozdělením VZ na části
10.05.2023 Dobrý den, jak správně postupovat při zadávání veřejné zakázky na nákup nízkoemisních vozidel - jedno vozidlo bude elektromobil, druhé plug-in: jednu veřejnou zakázku rozdělenou na části, nebo je třeba vyhlásit 2 řízení - na každý typ automobilu zvlášť? Je předpoklad, že každý typ vozu může mít jiného dodavatele. Děkuji za odpověď.
Pokud lze účelně rozšířit okruh dodavatelů, že každý typ vozu může mít jiného dodavatele, máte možnost uvedené zadat jako veřejnou zakázku rozdělenou na více částí, dle § 35 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ). Pokud plánujete vyhlásit 2 samostatná řízení, jsou tedy obě možnosti správně a závisí na rozhodnutí zadavatele, zda k rozdělení na části přistoupit, či nikoliv.
Dopad mezinárodních sankcí na zadávání zakázek v DNS (§ 39; § 48a)
13.02.2023 Zavádíme nadlimitní DNS a jedním z dodavatelů kteří podali žádost o účast je společnost, na kterou dopadají ekonomické sankce - je vlastněna ze 100 % ruskými státními příslušníky, na které ovšem nedopadají individuální sankce. Můžeme takového dodavatele zařadit do DNS? Pokud ho zařadíme do DNS, může mu být zadána v DNS veřejná zakázka, pokud bude její hodnota nižší než je limit pro nadlimitní veřejnou zakázku?
Ve vztahu k DNS lze shrnout, že § 130 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen „ZZVZ“) stanoví, že při postupu podle této části se § 39 odst. 1, § 42 až 44 a § 48a odst. 1 použijí obdobně. Platí tedy, že aplikace § 48a – zákaz zadání veřejné zakázky se uplatní i v případě DNS. V DNS zadavatel nezadá veřejnou zakázku účastníku zadávacího řízení, pokud je to v rozporu s mezinárodními sankcemi podle zákona upravujícího provádění mezinárodních sankcí. Je tak třeba posuzovat, jestli mezinárodní sankce vyžadují vyloučení vybraného dodavatele. Společnost, která je vlastněna ze 100 % ruskými státními příslušníky, je potřeba posoudit s ohledem na aplikaci článku 5k nařízení (EU) č. 833/2014. Pro aplikaci této sankce je rozhodující, zda se jedná o nadlimitní veřejnou zakázku, neboť uvedený článek se vztahuje pouze na zakázky, jejichž zadávání je regulováno evropskými zadávacími směrnicemi. Pokud se tedy jedná o DNS, ve kterém se předpokládá, že součet v něm zadávaných veřejných zakázek dosáhne limitů nadlimitní veřejné zakázky, byl tedy zaveden v nadlimitním režimu, vztahují se na něj sankce podle čl. 5k. V tomto ohledu nehraje roli, jaké jsou objemy jednotlivých veřejných zakázek v DNS zadávaných, rozhodující je předpokládaná hodnota DNS jako celku.
Pokud se týká konkrétního postupu, tak ZZVZ nestanoví přesná pravidla, jak by měl být § 48a ZZVZ v DNS obdobně aplikován, zadavatel tak postupuje v souladu s § 39 odst. 1 ZZVZ „Zadavatel postupuje v zadávacím řízení podle pravidel stanovených tímto zákonem a je přitom povinen dodržet stanovené zadávací podmínky. Pokud pravidla pro průběh zadávacího řízení tento zákon nestanoví, určí je zadavatel v souladu se zásadami podle § 6.“ Je tedy třeba zvolit takový přístup, který zajistí, že sankcionované osobě nebudou zadávány zakázky. Nabízí se tak například s odkazem na § 48a ZZVZ dodavatele do DNS vůbec nezařadit, případně dodavatele do DNS zařadit, ale s ohledem na § 48a ZZVZ tohoto dodavatele nevyzývat k podání nabídek na jednotlivé minitendry. Nejsou vyloučeny ani jiné postupy, které by byly v souladu s § 39 odst. 1 ZZVZ.
Nedodání podepsané smlouvy o dílo jako důvod pro vyloučení (§ 39; § 46; § 48)
25.10.2022 Účastník v nabídce nedodal podepsanou smlouvu o dílo, jež byla zadavatelem stanovena dle § 37 odst. 1 písm. c) ZZVZ jako podmínka účasti v zadávacím řízení s ohledem na stanovení převodu majetkových autorských práv a práv průmyslového vlastnictví. jedná se (po uplynutí lhůty k podání nabídek) o důvod k vyloučení účastníka ze zadávacího řízení dle § 48 odst. 2 ZZVZ?
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZZVZ), nestanoví povinnost podepisovat návrh smlouvy jako součást nabídky. Avšak dodrží-li zadavatel zásady zadávání veřejných zakázek (§ 6 ZZVZ), může sám stanovit zadávací podmínku (§ 37 odst. 1 písm. c) ZZVZ), podle které účastník ZŘ musí vložit do nabídky návrh smlouvy podepsaný.
Na nedodržení zadávací podmínky může zadavatel reagovat následujícími způsoby:
- účastníka ZŘ vyloučit podle § 48 odst. 2 písm. a) ZZVZ,
- účastníka ZŘ požádat o doplnění údaje podle § 46 ZZVZ,
- nebude se nesplněním zadávací podmínky blíže zabývat, protože účastník ZŘ nebude vybrán k uzavření smlouvy (§ 39 odst. 2 ZZVZ).
Závěrem shrnujeme, že podpis na návrhu smlouvy považujeme za údaj, o jehož doplnění může zadavatel účastníka ZŘ podle § 46 ZZVZ požádat. Tímto způsobem nedojde k nedovolené změně nabídky. Takové řešení s ohledem právě na možnost doplňovat obdobné údaje doporučujeme, i z důvodu zachování co nejširší soutěže, pokud tomu nebrání jiné důvody na straně zadavatele.
Vyloučení účastníka zadávacího řízení v důsledku pochybení (§ 48)
16.09.2022 Dobrý den, veřejný zadavatel realizuje užší řízení v dle § 58 ZZVZ, které se nyní nachází v první fázi - posouzení kvalifikace účastníků, kteří podali žádost o účast. Žádost o účast podal i účastník, se kterým má zadavatel velmi nepříjemné zkušenosti z právě probíhající jiné stavby, kdy na základě mnohých pochybení zhotovitele odstoupil zadavatel/objednatel od smlouvy. Text dotazu: lze aplikovat důvod vyloučení účastníka dle § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ z důvodu předčasného ukončení smluvního vztahu ze strany objednatele/zadavatele v právě probíhajícím zadávacím řízení, kdy k předčasnému ukončení smluvního vztahu došlo v průběhu tohoto zadávacího řízení? Jak správně chápat \"se účastník zadávacího řízení dopustil v posledních 3 letech od zahájení zadávacího řízení... ? Děkuji za odpověď.
Výklad z hlediska možného vyloučení účastníka zadávacího řízení je následující:
Zadavatel dle § 48 odst. 5 písm. d) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZZVZ) může vyloučit účastníka zadávacího řízení pro nezpůsobilost, pokud prokáže, že se účastník zadávacího řízení dopustil v posledních 3 letech od zahájení zadávacího řízení závažných nebo dlouhodobých pochybení při plnění dřívějšího smluvního vztahu se zadavatelem zadávané veřejné zakázky (nebo s jiným veřejným zadavatelem).
K dotazu na výklad sousloví “se účastník zadávacího řízení dopustil v posledních 3 letech od zahájení zadávacího řízení… ?” sdělujeme, že z textace ZZVZ vyplývá, že pro naplnění výše uvedeného zákonného důvodu vyloučení účastníka muselo dojít k danému pochybení již před zahájením zadávacího řízení, nikoliv až po jeho zahájení.
Uvedené lze vyvodit ze srovnání, že např. v ustanovení § 48 odst. 5 písm. f) ZZVZ je výslovně uvedeno, že závažného profesního pochybení se účastník dopustil v posledních 3 letech před zahájením zadávacího řízení nebo po zahájení zadávacího řízení.
Vzhledem k tomu, že § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ hovoří o pochybeních před zahájením zadávacího řízení, nebude možná aplikace tohoto ustanovení na pochybení spáchaná až po zahájení zadávacího řízení.
Nutné je vzít v potaz skutečnost, že ZZVZ hovoří o době, kdy se účastník dopustil pochybení, která dle § 48 odst. 5 písm. d) musela následně vést ke vzniku škody, předčasnému ukončení smluvního vztahu nebo jiným srovnatelným sankcím, avšak ZZVZ již nestanovuje, kdy mělo k tomuto následku dojít.
Z tohoto je dle našeho názoru možné vyvodit závěr, že:
i) k pochybení musí dojít před zahájení zadávacího řízení, avšak
ii) následný vznik škody mohl nastat až po jeho zahájení.
Je nutné zdůraznit, že důkazní břemeno nese zadavatel. Ten si tedy bude muset opatřit důkazy, ze kterých bude jasně vyplývat, kdy k danému pochybení došlo a zda tato skutečnost (k vyloučení) nezasahovala do doby po zahájení zadávacího řízení.
Pokud by k rozhodné části pochybení došlo až po zahájení zadávacího řízení, již nebude docházet k naplnění podmínek dle § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ a zadavatel nebude oprávněn účastníka vyloučit v souladu s tímto ustanovením. Pokud však k veškerým pochybením došlo již před zahájením zadávacího řízení, bude zadavatel moci aplikovat důvod k vyloučení dle § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ.
Právo na plnění z jistoty (§ 41)
27.06.2022 Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o zodpovězení dotazu souvisejícího s § 41 odst. 8 zákona 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek. Konkrétně jde o následující situaci. V rámci otevřeného podlimitního řízení byla zadavatelem stanovena zadávací lhůta 90 dnů a požadována jistota v hodnotě 500 tis. Do konce lhůty pro podání nabídek dorazila pouze jedna nabídka. Zadávací řízení proběhlo bez problému, účastník doložil všechny požadované doklady. Rada města schválila výsledek zadávacího řízení a tentýž den bylo odesláno a zveřejněno Oznámení o výběru dodavatele. Téhož dne však byl účastník odsouzen mimo jiné… „podle § 21 odst. 1 zákona o trestní odpovědnosti právnických osob k trestu zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži na dobu 3 let…“. Z tohoto rozsudku tedy vyplývá, že účastník s námi jako zadavatelem zakázky nemůže uzavřít smlouvu o dílo na výše uvedenou veřejnou zakázku. Jako zadavatel tedy teď máme dvě možnosti, jak zadávací řízení ukončit. Buď zadávací řízení ukončíme dle § 127 odst. 2 písm. c), bez vyloučení jediného účastníka nebo účastníka vyloučíme na základě § 124 odst. 2 zákona a následně zrušíme zadávací řízení. Můj dotaz zní, má zadavatel nárok na plnění z jistoty i v případě, že dodavatele nevyloučíme, pouze zadávací řízení zrušíme? A pokud dodavatele vyloučíme dle § 124 odst. 2 zákona, máme na jistotu nárok i v tomto konkrétním případě, kdy za nastalou situaci dodavatel nemůže (v tom smyslu, že by uzavřít smlouvu chtěl, ale nemůže)? A poslední moje otázka zní, i kdybychom měli nárok na plnění z jistoty, musíme tento nárok uplatňovat (z pozice řádného hospodáře) nebo nemusíme? Případně kdo má o tomto kroku rozhodovat (rada města, zastupitelstvo města)? Děkuji za odpověď.
V době vyhotovení tohoto stanoviska nebyl v elektronické verzi rejstříku trestů právnických osob učiněn takovýto záznam, ani nemáme k dispozici rozsudek, kterým by byl společnosti uložen trest zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži. Podle § 21 odst. 3 zákona č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, spočívá trest zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži v tom, že se právnické osobě po dobu výkonu tohoto trestu zakazuje v soudem stanoveném rozsahu uzavírat smlouvy na plnění veřejných zakázek, účastnit se zadávacího řízení nebo veřejné soutěže podle jiných právních předpisů. Jeví se, že soud může usměrnit rozsah zákazu uzavírat smlouvy na plnění veřejných zakázek. Bez přesného znění rozsudku nemůžeme v rámci metodické pomoci poskytované Ministerstvem pro místní rozvoj k zákonu o zadávání veřejných zakázek vyhodnotit, jaké konkrétní dopady má uložený trest na předmětné zadávací řízení.
Podle § 41 odst. 8 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ), má zadavatel právo na plnění z jistoty včetně úroků zúčtovaných peněžním ústavem, pokud účastníku zadávacího řízení v zadávací lhůtě zanikla účast v zadávacím řízení po vyloučení podle § 122 odst. 7 nebo § 124 odst. 2 ZZVZ. Pokud by došlo k ukončení zadávacího řízení zrušením podle § 127 odst. 2 písm. c) ZZVZ, zadavatel by právo na plnění z jistoty neměl.
Zadavatel by vrátil peněžní jistotu dodavateli po zániku jeho účasti v zadávacím řízení (§ 41 odst. 6 písm. b) ZZVZ), která by nastala s účinky zrušení zadávacího řízení (§ 51 odst. 2 ZZVZ). Zrušení zadávacího řízení tedy nevede ke vzniku práva zadavatele na plnění z jistoty, naopak pokud dojde k vyloučení účastníka zadávacího řízení podle § 124 odst. 2 ZZVZ, právo na plnění z jistoty zadavateli vznikne. Tento zákon (ZZVZ) nereguluje, zda musí zadavatel svého práva využít a který vnitřní orgán o tom rozhoduje. Většině zadavatelů to však vyjasňují jiné právní předpisy (např. zákon č. 128/2000 Sb., o obcích).
Podle § 124 odst. 1 ZZVZ jsou zadavatel a vybraný dodavatel povinni uzavřít smlouvu bez zbytečného odkladu po uplynutí lhůty zákazu uzavřít smlouvu podle § 246 ZZVZ. Podle § 124 odst. 2 ZZVZ může zadavatel ze zadávacího řízení vyloučit vybraného dodavatele, který nesplnil povinnost podle odstavce 1, přičemž v ZZVZ nejsou rozlišovány důvody, které vedou dodavatele k neuzavření smlouvy. Předpokládáme, že odklad uzavření smlouvy o několik let bude pro zadavatele odkladem zbytečným a oprávnění zadavatele k vyloučení vybraného dodavatele vznikne.
Podle § 88 ZZVZ má účastník zadávacího řízení povinnost oznámit zadavateli změnu své kvalifikace do 5 pracovních dní. Do dalších 10 pracovních dní má předložit nové doklady nebo prohlášení ke kvalifikaci. Došlo-li ke ztrátě trestní bezúhonnosti, nebude kvalifikace splněna a vzhledem k uložení zákazu plnění veřejných zakázek ani nebude možné kvalifikaci obnovit ve smyslu § 76 ZZVZ. S vyloučením pro nesplnění kvalifikace (§ 48 odst. 2 písm. a) ZZVZ) taktéž není spojeno oprávnění zadavatele na plnění z jistoty.
Zadávací řízení s obdobným předmětem plnění nebo možná změna v osobě dodavatele (§ 51, § 100, § 222)
26.04.2022 Dobrý den, dovolte, abych vznesl dotaz k zahájení zadávacího řízení na stavební práce (výstavba kanalizace), které jsou v současnosti již zasmluvněny, ale zhotovitel ani po více než roce od předání staveniště nezahájil stavební práce a neustále toto zahájení odsouvá. Jsme obcí - veřejným zadavatelem a připravujeme se na situaci, kdy odstoupíme od smlouvy o dílo a budeme situaci řešit soudní cestou. Tedy dotazuji se, zda lze zahájit takové zadávací řízení, aniž by došlo k porušení ZZVZ, přičemž je předpokladem, že dokončení tohoto zadávacího řízení by bylo až po ukončení stávajícího smluvního vztahu. V jednom čase by tak byly dotčené stavební práce jak zasmluvněny, tak i zároveň i součástí zadávacího řízení. Děkuji za informaci a jsem s pozdravem.
Problematika zahájení nového zadávacího řízení s obdobným předmětem plnění je upravena v § 51 odst. 4 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (ZZVZ), kdy zadavatel může před ukončením zadávacího řízení (ZŘ) zahájit zadávací řízení na veřejnou zakázku s obdobným předmětem plnění pouze tehdy, pokud to vyžadují provozní potřeby zadavatele a veřejná zakázka bude zadána pouze v nezbytně nutném rozsahu a na nezbytně nutnou dobu. Jelikož ve Vašem případě se jedná o zadávací řízení již ukončené, z pohledu ZZVZ nic nebrání tomu zahájit nové zadávací řízení, jehož předmět je obdobný s předmětem již zadané veřejné zakázky. Následné odstoupení od uzavřené smlouvy na veřejnou zakázku se bude řídit především ujednáními v dané smlouvě a zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem.
Závěrem Vám doporučujeme zvážit možnost vyhrazení změny závazku v zadávací dokumentaci podle § 100 odst. 2 ZZVZ, kdy si jako zadavatel můžete vyhradit změnu dodavatele v průběhu plnění veřejné zakázky, pokud jsou podmínky pro tuto změnu a způsob určení nového zadavatele jednoznačně vymezeny. Jak je uvedeno v § 222 odst. 10 ZZVZ, týkajícím se změn závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku, je nahrazení dodavatele jiným dodavatelem možné v případě uplatněných vyhrazených změn závazku sjednaných ve smlouvě na veřejnou zakázku na základě zadávacích podmínek podle § 100 odst. 2 ZZVZ. Tímto postupem tak lze do budoucna předejít situaci, kdy musíte odstoupit od smlouvy na veřejnou zakázku a zahájit nové zadávací řízení na veřejnou zakázku s totožným plněním.
Užší řízení, změna v žádosti o účast (§ 46, § 81)
04.02.2022 Dobrý den, dovolte, abych vznesl k nastalé situaci v zadávacím řízení zadaném v užším řízení podle § 58 zákona na podlimitní veřejnou zakázku na stavební práce. Veřejná zakázka se nachází ve stavu, kdy zadavatel po uplynutí lhůty pro podání žádostí o účast posuzuje kvalifikaci jednotlivých účastníků. Jeden z účastníků po uplynutí lhůty pro podání žádostí o účast zaslal prostřednictvím elektronického nástroje a datové schránky doplnění svých dokumentů k prokázání kvalifikace s tím, že člen týmu, jímž prokazoval technickou kvalifikaci ukončil pracovní poměr a je tedy nahrazen jinou (novou) osobou - členem týmu, k němuž formou doplnění zasílá potřebné dokumenty k prokázání kvalifikace (doklad o vzdělání, profesní životopis, osvědčení o autorizaci). Lze takové konání akceptovat a k prokázání technické kvalifikace účastníka zapojit i doplněné dokumenty? Ačkoli se nejedná o nabídku, ale o žádost o účast, nejedná o rozpor ve vztahu k § 46 odst. 2 zákona (po uplynutí lhůty pro podání nabídek nemůže být nabídka měněna)? Děkuji za odpověď
Pokud se zadavatel rozhodne zadávat svou hodnotou podlimitní veřejnou zakázku v užším řízení, pak se řídí podle pravidel zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“), vztahujících se k nadlimitnímu řízení. Jediným rozdílem je to, že se zadavatel řídí lhůtami podle § 54 ZZVZ, nikoliv lhůtami pro užší řízení uvedenými v § 59 ZZVZ. V užším řízení je podle § 58 odst. 3 ZZVZ zadavatel povinen posoudit kvalifikaci všech účastníků, kteří podali žádost o účast ve stanovené lhůtě. Při posuzování kvalifikace zadavateli nebrání nic ve využití § 46 ZZVZ pro účely doplnění nebo objasnění údajů.
Ustanovení § 46 ZZVZ je koncipováno tak, že po uplynutí lhůty pro podání nabídek nelze měnit nabídku po materiální stránce, tedy nabídka nesmí být doplněna o údaje, doklady, vzorky nebo modely, které budou následně předmětem hodnocení. Naopak doplnění údajů týkajících se prokázání splnění podmínek účasti, tedy i kvalifikace, se za změnu nabídky nepovažuje.
Podle § 88 odst. 1 ZZVZ má účastník zadávacího řízení povinnost oznámit do 5 pracovních dní zadavateli změny ve své kvalifikaci a do 10 pracovních dní od oznámení změny předložit nové doklady prokazující kvalifikaci. Z této povinnosti existují výjimky, podle § 88 odst. 1 písm. a) ZZVZ nemá účastník oznamovací povinnost ohledně změny své kvalifikace, pokud i po provedené změně jsou podmínky kvalifikace i nadále splněny. Situace, kdy účastník po uplynutí lhůty pro podání žádostí ukončí pracovní poměr zaměstnance, kterým prokazoval potřebnou kvalifikaci a současně přijme jako adekvátní náhradu nového zaměstnance splňujícího potřebnou kvalifikaci, jedná se dle našeho názoru o situaci odpovídající výjimce podle § 88 odst. 1 písm. a) ZZVZ.
Posouzení změny kvalifikace je vždy na každém účastníkovi, neboť je to on, kdo má oznamovací povinnost vůči zadavateli. Účastník tedy musí vyhodnotit, zda se jedná o změnu zásadní, kterou je třeba napravit a ohlásit, nebo se naopak jedná o změnu, která nemá na splnění kvalifikace zásadní vliv. Závěrem shrnujeme, že ve Vaší situaci lze využít k objasnění kvalifikace § 46 ZZVZ. Účastník zadávacího řízení se nedopustil nezákonného jednání, když obměnil kvalifikovaného zaměstnance za jiného, též kvalifikovaného zaměstnance, neboť stále disponoval kvalifikovaným zaměstnancem a podmínky kvalifikace byly stále naplněny. Navíc Vás o této změně dobrovolně a řádně informoval, i přes to, že dle § 88 odst. 1 písm. a) ZZVZ tuto povinnost nemá.
Vyloučení účastníka bez dožádání údajů nabídky (§ 46)
02.01.2022 Zadavatel při posuzování nabídek ve ZJPŘ u podlimitní VZ na dodávky PC techniky jednoho účastníka rovnou vyloučil pro nesplnění technických podmínek, neboť do zadavatelem předepsané přílohy ZD o splnění technických požadavků zadavatele na předmět VZ dodavatel vůbec neuvedl u velké části položek požadované údaje o typu, výrobci či parametrech daného výrobku a místo toho uvedl, že „Nabízíme produkt splňující požadované parametry“ nebo „zakázková výroba“ nebo nebylo uvedeno vůbec nic a zadavatel tak neměl možnost vyhodnotit na základě jakých výrobků byla vlastně sestavena nabídková cena a jaké výrobky hodlá dodavatel zadavateli vlastně dodat a zda jeho požadavky na technické vymezení předmětu VZ dodavatel svými dodávanými výrobky splňuje. Dodavatel námitky proti svému vyloučení nepodal. U druhého dodavatele dle § 46 zákona dožádal o vysvětlení nabídky - o vysvětlení jedné položky, kdy měl zadavatel podezření, že pravděpodobně u této položky dodavatel nesplnil požadavek zadavatele, ale chtěl mít jistotu, že na trhu se nevyskytuje jiné řešení, o kterém není zadavateli známo a které by požadavek zadavatele splňovalo. Podezření zadavatele se na základě odpovědi dodavatele skutečně naplnilo a i tento dodavatel byl zadavatelem z tohoto důvodu nesplnění technických podmínek VZ rovněž vyloučen. Námitky proti svému vyloučení dodavatel nepodal. Pokud by zadavatel prvního dodavatele dle § 46 zákona dožádal, aby svoji nabídku doplnil, tak by mu umožnil podat novou nabídku, což dle názoru zadavatele ze zákona možné není. U druhého dodavatele se jednalo o vysvětlení a upřesnění jedné stávající položky a nejednalo se tak v rámci dožádáním nabídky dle § 46 o novou nabídku. Byl tento postup zadavatele v souladu se zákonem?
Zadavatel je obecně oprávněn dle § 46 odst. 1 ZZVZ požadovat po účastnících zadávacího řízení, aby objasnili své předložené údaje, doklady, vzorky nebo modely, které uvedli ve svých žádostech o účast, předběžných nabídkách nebo nabídkách. Po uplynutí lhůty pro podání nabídek dle § 46 odst. 2 ZZVZ nemůže být nabídka měněna. Nabídka však může být doplněna na základě žádosti podle § 46 odst. 1 ZZVZ (žádost zadavatele o objasnění nebo doplnění nabídky) o údaje, doklady, vzorky nebo modely, které nebudou hodnoceny podle kritérií hodnocení.
Zadavatelé by měli přistupovat k výzvě za účelem doplnění v případech drobných pochybení, která působí nejednoznačnost údajů či dokladů v nabídkách (či jiných úkonech účastníků), přičemž tato nejednoznačnost je snadno odstranitelná a současně vinou nejednoznačnosti nelze nabídky hodnotit, případně nelze na jejich základě (či na základě jiných úkonů) učinit jednoznačný závěr ohledně splnění podmínek účasti.
- možnost žádat o objasnění či doplnění údajů, dokladů, vzorků nebo modelů je oprávněním zadavatele, a proto není v rozporu s řádným průběhem zadávacího řízení, pokud dojde k vyloučení účastníků zadávacího řízení z důvodu, že nejsou schopni za předpokladu jednoznačně formulovaných zadávacích podmínek předložit nabídky, popř. žádosti o účast nebo předběžné nabídky podle zadávací dokumentace
Zadávací řízení představuje formalizovaný postup, jehož nedodržení může vést k negativním důsledkům, např. ve ztrátě příležitosti se o zakázku ucházet a následně ji plnit.
- dodržení obecných zásad znamená, že postupem zadavatele nesmí dojít k porušení základních zásad zadávacího řízení a zadavatel by měl přistupovat ke všem uchazečům stejně (v případě, kdy vyzve některého uchazeče k objasnění nabídky, měl by postupovat stejně i u ostatních uchazečů)
V případě posuzování souladu postupu zadavatele se zásadou rovného zacházení je třeba zohlednit nejen samotný postup zadavatele, ale také odlišnost situace, v níž se oba účastníci zadávacího řízení, vůči nimž směřoval sporný postup zadavatele, nacházeli. Zatímco u první (1.) nabídky se jednalo o objasnění jedné položky, druhý (2.) dodavatel zpracoval svou nabídku s četnými nedostatky (kvalita zpracování jejich nabídek se však významně lišila).
Postup zadavatele dle našeho názoru nebyl v rozporu ze zásadou rovného zacházení a jeho postup byl v daném případě správný.
Závěrem naší odpovědi si dovolíme upozornit, že dodavatelé nesmí doplňovat údaje, doklady, vzorky nebo modely, které mají být předmětem hodnocení dle zadavatelem stanovených kritérií hodnocení.
Podmínka na stanovení maximální dojezdové doby (§ 37)
10.12.2021 Dobrý den, jaká jsou pravidla pro stanovení maximální dojezdové doby (z místa plnění VZ do sídla zadavatele) v zadávací dokumentaci? Jedná se o diskriminační požadavek pokud bude dojezdová doba např. 2 hodiny, popř. v jakých případech je diskriminační nebo porušuje ostatní zásady a ustanovení ZZVZ?
Ustanovení § 6 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů („ZZVZ“), stanovuje zákaz diskriminace, avšak diskriminací se rozumí neodůvodněné zvýhodnění určitého okruhu dodavatelů, nikoliv nastavení zadávacích podmínek zadávacího řízení v rozsahu, který odpovídá předmětu veřejné zakázky, či rizikům, která jsou s plněním veřejné zakázky spojena. Podmínku dojezdové doby je proto možné stanovit vždy pouze při zohlednění předmětu plnění, nelze jej požadovat za účelem omezení hospodářské soutěže.
K požadavku na dojezdovou vzdálenost a dojezdovou dobu se vyjádřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže („Úřad“) v několika svých rozhodnutích. V nich potvrdil, že v mnoha případech je pro zadavatele skutečně podstatné, jaká bude dojezdová doba dodavatele, a je proto stanovení dojezdové doby legitimním požadavkem. Může se jednat o případy, kdy součástí plnění je poskytování servisu, určitá dojezdová doba je vyžadována k dodržení technických norem apod. Naopak co Úřad zdůraznil, není zpravidla rozhodující dojezdová vzdálenost, a zadavatelé proto nejsou oprávněni stanovit např. podmínku, že se mohou účastnit pouze dodavatelé se sídlem na území České republiky, taková podmínka by byla v rozporu s § 6 odst. 3 ZZVZ. To potvrdil Úřad ve svém rozhodnutí č. j. S663,709/2014/VZ-22200/2014/531/VČE ze dne 21. 10. 2014, kde zdůraznil, že pokud by byla „dojezdová doba v šetřeném případě zadavatelem stanovena v přiměřené délce, vzhledem k předmětu plnění veřejných zakázek, pak by mohly být předmětné veřejné zakázky plněny bez dalšího jak dodavateli sídlícími na území České republiky, tak i případně dodavateli zahraničními. Zadavatel však požadoval zajištění servisního střediska na území České republiky, čímž vytvořil bariéru omezující soutěž o veřejné zakázky a snižující konkurenci mezi dodavateli.“ V tomto případě tedy Úřad připustil, že stanovení dojezdové doby by na rozdíl od stanovení dojezdové vzdálenosti bylo v souladu se ZZVZ.
Nicméně i stanovení dojezdové doby musí zadavatel vždy provést přiměřeně ve vztahu k předmětu veřejné zakázky. Úřad k tomuto uvádí, že požadavek na kratší dojezdovou dobu by bylo obecně možné akceptovat např. v případech, pokud by urgentním neprovedením servisní opravy bylo ohroženo zdraví, či dokonce životy obyvatelstva. Rovněž ve věci dojezdu k obalovně (rozhodnutí Úřadu č. j. 29675/2020/523/GHO, sp. zn. S0072/2020/VZ ze dne 22. 9. 2020) Úřad konstatoval, že „při přepravě asfaltové směsi z obalovny na místo pokládky totiž není rozhodující vzdálenost obalovny od místa pokládky, ale především doba potřebná na přepravu. Asfaltové směsi nemohou být pokládány, jestliže při přepravě zchladnou na příliš nízkou teplotu.“
Z výše uvedeného lze tedy vyvodit, že vždy je nutné posoudit, z jakého důvodu zadavatel požadavek na dojezdovou dobu stanovil a zda se jedná o požadavek přiměřený vzhledem k předmětu veřejné zakázky a okruhu relevantních dodavatelů. Pokud je to odůvodněno předmětem veřejné zakázky či riziky, která jsou s dojezdovou dobou spojena, je zadavatel oprávněn v zadávací dokumentaci stanovit požadavek na dojezdovou dobu. V obecné rovině se tedy nejedná automaticky o požadavek, který by byl bez dalšího v rozporu s § 6 ZZVZ.
Zaknihované akcie (vyloučení účastníka na základě § 48 odst. 7 a 9)
10.11.2021 Dobrý den, je zadavatel povinen vyloučit vybraného dodavatele, který je evropskou akciovou společností se sídlem v ČR, a který se podřídil zákonu č. 37/2021 o evidenci skutečných majitelů, když nemá vydány výlučně zaknihované akcie? Děkuji.
K dotazu vznesenému prostřednictvím Info-fóra uvádíme, že v § 48 odst. 7, 9 a 10 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (ZZVZ), je stanoveno následující:
(7) Zadavatel může vyloučit účastníka zadávacího řízení, který je akciovou společností nebo má právní formu obdobnou akciové společnosti a nemá vydány výlučně zaknihované akcie.
(9) Zadavatel u vybraného dodavatele ověří naplnění důvodu pro vyloučení podle odstavce 7 na základě informací vedených v obchodním rejstříku. Pokud z informací vedených v obchodním rejstříku vyplývá naplnění důvodu pro vyloučení podle odstavce 7, zadavatel účastníka zadávacího řízení vyloučí ze zadávacího řízení. Vybraného dodavatele se sídlem v zahraničí, který je akciovou společností nebo má právní formu obdobnou akciové společnosti, zadavatel požádá, aby v přiměřené lhůtě předložil písemné čestné prohlášení o tom, které osoby jsou vlastníky akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje 10 % základního kapitálu účastníka zadávacího řízení, s uvedením zdroje, z něhož údaje o velikosti podílu akcionářů vychází; tato žádost se považuje za žádost podle § 46.
(10) Ustanovení odstavců 7 a 9 se nepoužije pro účastníka zadávacího řízení, pokud se jedná o akciovou společnost, jejíž akcie v souhrnné jmenovité hodnotě 100 % základního kapitálu jsou ve vlastnictví státu, obce nebo kraje.
Máme za to, že evropská akciová společnost je akciovou společností, případně má právní formu obdobnou akciové společnosti. Pokud je tato společnost vybraným dodavatelem v zadávacím řízení, má sídlo v ČR a nemá podle informací vedených v obchodním rejstříku vydány výlučně zaknihované akcie, má být podle § 48 odst. 7 a 9 ZZVZ vyloučena ze zadávacího řízení.
Povinnost zadavatele provést předmětné vyloučení vybraného dodavatele není vázána na evidenci skutečných majitelů.
Požadavek na podrobnost oznámení o výběru v ZPŘ (§ 50)
08.09.2021 Dobrý den, jako radní MČ Praha 16 jsem ve sporu s advokátní kanceláří mimo náš úřad, která tvrdí - kopíruji: "Úřad (ÚOHS) tak de facto postavil na roveň povinné náležitosti dle § 123 a § 50 ZZVZ. Z citovaného rozhodnutí (rozhodnutí Č.j.: ÚOHS-S0312/2017/VZ-09391/2018/541/JCh) tak plyne, že i v případě, kdy zákon neodkazuje na užití ustanovení § 123 ZZVZ při postupu v jiném než nadlimitním režimu, fakticky by oznámení mělo mít totožné náležitosti." Spor vedeme o fakt, že ve výzvě zjednodušeného podlimitního řízení bylo jednoznačně povoleno prokázat splnění kvalifikace čestným prohlášením, na které byl uchazečům nabídnut i vzor prohlášení, což vítěz splnil. AK nyní tvrdí, že při oznámení o výsledku soutěže se mělo postupovat dle §123 a reference vítěze již měly být v této chvíli prokázány. Děkuji mnohokrát za reakci.
Právní úpravu zjednodušeného podlimitního řízení bychom nalezli v § 53 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů („ZZVZ“). Dle ustanovení § 53 odst. 6 ZZVZ se pro podání a hodnocení nabídek a výběr dodavatele použijí § 107 až 110 a § 114 až 122 ZZVZ obdobně a dle § 53 odst. 7 ZZVZ se pro postup při ukončení zadávacího řízení použijí ustanovení § 124 až 127 obdobně. Tato ani žádná další ustanovení § 53 ZZVZ tedy nestanovují povinnost aplikace § 123 ZZVZ v rámci zjednodušeného podlimitního řízení. Skutečnost, že v rámci zjednodušeného podlimitního řízení nemá zadavatel povinnost aplikovat § 123 ZZVZ, potvrdil také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže např. ve svém rozhodnutí č. j. ÚOHS-S0314/2018/VZ-01609/2019/513/JLí ze dne 31. 1. 2019, ve kterém konstatoval následující: „Vzhledem k tomu, že se ve zjednodušeném podlimitním řízení na oznámení o výběru § 123 zákona nepoužije a zákonodárce nepřistoupil k tomu, že by popsal, jak má zadavatel výběr v oznámení o výběru odůvodnit, pak je zřejmé, že ve zjednodušeném podlimitním řízení jsou nároky na oznámení o výběru dodavatele méně přísné. Nelze tedy aplikovat požadavky podle § 123 zákona i na odůvodnění oznámení o výběru dodavatele ve zjednodušeném podlimitním řízení. Základním požadavkem na odůvodnění oznámení o výběru je tak zásada transparentnosti.“ Oznámení o výběru dodavatele tedy nemusí být zpracováno v podrobnostech dle § 123 ZZVZ, pouze musí být v souladu s § 50 ZZVZ a se zásadou transparentnosti.
V případě zjednodušeného podlimitního řízení zadavatel tedy odesílá pouze zjednodušené oznámení podle § 50 ZZVZ, ve kterém uvede identifikační údaje vybraného dodavatele (tj. obchodní firmu nebo název, sídlo, právní formu, pokud jde o právnickou osobu, a obchodní firmu nebo jméno či jméno a příjmení, pokud jde o fyzickou osobu) a odůvodnění výběru. Na rozdíl od nadlimitního režimu ZZVZ nestanovuje detailní náležitosti takového odůvodnění. Vždy by však součástí oznámení mělo být stručné shrnutí zprávy o hodnocení nabídek a konstatování, že vybraný dodavatel splnil podmínky účasti v zadávacím řízení. Více k náležitostem oznámení o výběru dodavatele naleznete k v metodice k výběru dodavatele, na níž si dovoluji přiložit odkaz: Metodika-vyber-dodavatele.pdf (portal-vz.cz).
Možnost zastoupení zadavatele při provádění úkonů v zadávacím řízení neadvokátním subjektem (§ 43)
07.09.2021 Dobrý den, jako zadavatel jsme ve sporu s advokátní kanceláří k aplikaci zákona č. 134/2016 Sb., která tvrdí, že zadavatel hrubě porušuje dikci § 43 odst. 1 ZZVZ, pakliže je: „při provádění úkonů podle tohoto zákona souvisejících se zadávacím řízením smluvně zastoupen“ toliko neadvokátním subjektem, protože vlastní zpracování zadávacích podmínek obsahujících i příslušné vzory smluv a poté i následný průběh zadávacího řízení jsou činnosti nejen administrativně organizační a technické, ale také ve značném rozsahu činnostmi právními, které mohou realizovat buď jen advokáti zapsaní v seznamu advokátů České advokátní komory dle zákona č. 85/1996 Sb., zákon o advokacii (ZA) a nebo právníci zadavatele v jeho zaměstnaneckém poměru. Děkuji za Váš názor.
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (ZZVZ) nijak nespecifikuje možnost zastoupení, ani rozsah zastoupení v zadávacím řízení podle § 43 (ZZVZ), tzn. zákon pouze specifikuje pravidla, kdy se zadavatel nesmí nechat zastoupit a tedy které úkony musí provést sám – což je výběr dodavatele, vyloučení účastníka, zrušení zadávacího řízení a rozhodnutí o námitkách. Jinak je zcela na zadavateli, jak si zorganizuje zadávací řízení. Paradoxně by tak zadavatel podle advokátní kanceláře nemohl vůbec provádět zadávací řízení, pokud by neměl v zaměstnaneckém poměru právníka.
Doklad o provedené platbě jistoty na účet zadavatele (§ 41)
07.09.2021 Dobrý den, dovolte, abych vznesl dotaz k dokladu, jímž účastník ve své nabídce prokazuje poskytnutí jistoty dle ust. § 41 odst. 4 písm. a) ZZVZ. Účastník do nabídky vložil doklad o "Oznámení o zadání domácí platby" s potvrzením přijetí bankou. Mám za to, že takový doklad nesplňuje požadavek ust. § 41 odst. 4 písm. a) ZZVZ na prokázání poskytnutí jistoty, protože nesděluje údaje o provedené platbě, ale platbě, která teprve bude provedena. Ostatně platba byla připsána na účet zadavatele až následující den, v brzkých ranních hodinách před uplynutím lhůty pro podání nabídek. Dotazuji se, zda lze takový doklad pokládat za souladný s ust. § 41 odst. 4 písm. a) ZZVZ, vzhledem k Rozsudku Vrchního soudu v Olomouci ze dne 24. 6. 1999, č. j. 2 A 2/99–20, ve kterém je krom jiného uvedeno, že "Příkaz k úhradě nelze považovat za doklad o poskytnutí jistoty, neboť nestvrzuje, že jistota se nachází na účtu zadavatele nebo na zvláštním účtu uchazeče, k němuž zadavateli zřídí výhradní dispoziční právo". Musí zadavatel zkoumat přesný čas připsání platby jistoty na účet? V odpovědi na dotaz zde v Info-fóru k obdobnému tématu s názvem: "Složení jistoty na účet zadavatele" ze dne (26.07.2018) je uváděn dotaz, ze kterého je zřejmé, že účastník předložil do nabídky příkaz k úhradě a v odpovědi je řešen termín připsání platby na účet zadavatele. Děkuji a jsem s pozdravem
Účel skládání jistoty, tj. motivovat k uzavření smlouvy pod hrozbou ztráty finančních prostředků, byl včasným připsáním na účet naplněn. Požaduje-li zadavatel poskytnutí jistoty v zadávací dokumentaci, musí být jistota připsána na účet zadavatele ve lhůtě pro podání nabídek. Příkaz k úhradě odpovídá současným způsobům převádění finančních prostředků a lze ho za současného skutečného převedení finančních prostředků považovat za doklad o poskytnutí jistoty.
Zadávací doba a vrácení jistoty (§ 41)
28.06.2021 Dobrý den, měla bych prosbu jako dodavatel. Chtěla bych se zeptat, jak se počítá zadávací lhůta a zda máme nárok na vrácení jistoty. Dne 6. 1. 2021 byla podána výzva k podání nabídek. Po dodatečných informacích byla prodloužená doba na podání nabídek. Dne 23. 3. jsme byli vybráni a vyzváni k součinnosti. Vše jsme doložili v pořádku 27. 4. a 13. 5. jsme byli vyzváni k objasnění. Zprostředkovatel po nás chtěl předělat rozpočet, program nám lehce přepsal textaci v některých položkách. Máme už novou verzi. Kódy (které jsou důležité) zůstaly beze změn. Dne 26. 5. 2021 přišlo oznámení č. 2 o tom, že nás vybrali a 7. 6. 2021 přišla výzva k uzavření smlouvy, kterou jsme v daném čase neuzavřeli, psali jsme dotaz přímo na město, kolem cen, které teďka ve stavebnictví šly dost nahoru, oni vůbec nereagovali. Poté nás vyloučili pro nesoučinnost podpisu smlouvy. Jde mi o to, že už zadávací doba 90 dnů dávno uplynula a měli bychom mít nárok na vrácení jistoty. Oni nám k tomu napsali, že rozhodnutí o vyloučení přišlo ještě v zadávací lhůtě. Trochu mě jejich postoj překvapil, sice jsme nepodepsali smlouvu, ale už jsme jednali s projektantem, řešili kolem stavby dost věcí včetně schůzky na stavbě samotné, rozhodně z naší strany nebyl záměr do zakázky nejít, dle našeho jsme součinnost dostatečně poskytli.
Účastníku zadávacího řízení vznikne nárok na vrácení jistoty v souvislosti s uplynutím zadávací lhůty, to však nemusí platiti v případě, že se jedná o vybraného dodavatele, který byl vyloučen z důvodu neposkytnutí potřebné součinnosti k uzavření smlouvy na veřejnou zakázku (VZ). Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ) v uvedené souvislosti zadavateli ukládá za povinnost pouze oznámit výběr dodavatele v zadávací lhůtě, nikoliv uzavření smlouvy samotné na VZ. V případě, že zadavatel odeslal oznámení o výběru dodavatele, nesmí zadavatel v tzv. blokační lhůtě uzavřít smlouvu s dodavatelem před uplynutím lhůty pro podání námitek. Zadávací lhůta se staví společně s dobou, ve které zadavatel nesmí uzavřít smlouvu podle § 246 ZZVZ. Navzdory tomu je i v této době možné průběžně připravovat ve vzájemné součinnosti s vybraným dodavatelem smlouvou po formální stránce k podpisu.
Ačkoliv nedisponujeme podrobnějšími informacemi o Vaší komunikaci se zadavatelem, je na základě uvedených okolností patrné, že zadavatel uplatnil k zajištění svých zájmů krytí ve formě jistoty souladně se ZZVZ. Pokud tak např. vybraný dodavatel opakovaně nereaguje na výzvu zadavatele k uzavření smlouvy, ale namísto toho se snaží navýšit svou nabídkovou cenu, která již byla předmětem hodnocení na základě kritéria nejnižší nabídkové ceny stanovena jako ekonomicky nejvýhodnější, nemá zadavatel na podobnou výzvu možnost reagovat jiným způsobem, než že rozhodne o vyloučení vybraného dodavatele, neboť nesplnil svou povinnost uzavřít bez zbytečného odkladu smlouvu v souladu se svou nabídkou. Prakticky to znamená, že není možné upravovat nabídku v parametrech, které byly předmětem hodnocení dle hodnotících kritérií. Zadavatel musí uzavřít smlouvu v souladu s nabídkou, nabídka se nesmí nijak měnit po stránce obsahu závazku (viz § 51 odst. 3 ZZVZ). Pokud vybraný dodavatel / účastník zadávacího řízení nesplní povinnost uzavřít smlouvu bez zbytečného odkladu podle § 124 odst. 1 ZZVZ, poté platí, že takovému účastníku zadávacího řízení v zadávací lhůtě zanikla účast podle § 124 odst. 2 ZZVZ a zadavatel má právo na plnění z jistoty včetně úroků zúčtovaných peněžním ústavem.
V současné chvíli je tak jedinou možností požádat zadavatele o opakované vypsání VZ se stejným předmětem plnění, pokud tak již neučinil. Ke změnám cen ve stavebnictví vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na svých stránkách – Portál.VZ materiál s názvem: „Metodické doporučení k aktuálnímu růstu cen materiálů, zboží, výrobků a komodit ve veřejných zakázkách“, k dispozici prostřednictvím odkazu: Metodická stanoviska – Portál o veřejných zakázkách (portal-vz.cz). Metodické doporučení se vztahuje k přípravné fázi zadávacího řízení, ve které zadavatel připravuje podrobnou specifikaci předmětu plnění a má možnost uplatnit mechanismy úpravy cen podle vyhrazené změny závazku. Závěrem je možné doplnit, že dílčí změny závazku ze smlouvy na VZ je možné provést i po uzavření smlouvy, ale taková změna není nároková a vychází z oboustranné shody dodavatele se zadavatelem.
Vyloučení účastníka ze zadávacího řízení na základě § 48 odst. 5 písm. d)
08.04.2021 Dobrý den, obracím na Vás s dotazem. V rámci zadávacího řízení se přihlásilo několik uchazečů. Uchazeč s nejnižší nabídkovou cenou splnil požadovanou kvalifikaci, tím že doložil požadované doklady. S uchazečem s nejnižší nabídkovou cenou, máme jako zadavatel velice špatné zkušenosti ze stavby, kterou pro nás, jako zadavatele realizovali. Bohužel byl tomuto uchazeči v minulosti potvrzen referenční list, kde je uvedeno, že zakázku prováděl řádně a odborně a touto referencí prokázal požadavek na prokázání části technické kvalifikace v rámci zadávacího řízení. Je možné tohoto uchazeče vyřadit ze zadávacího řízení podle § 48 odst. 5 písm. d) zákona č. 134/2016 Sb.? Děkuji za odpověď.
Zadavatel je podle § 48 odst. 5 písm. d) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“), oprávněn vyloučit účastníka zadávacího řízení pro jeho nezpůsobilost, pokud prokáže, že se účastník zadávacího řízení v posledních 3 letech dopustil závažných nebo dlouhodobých pochybení při plnění dřívějšího smluvního vztahu se zadavatelem veřejné zakázky, nebo s jiným veřejným zadavatelem, která vedla k vzniku škody, předčasnému ukončení smluvního vztahu nebo jiným srovnatelným sankcím. Aby zadavatel mohl vyloučit účastníka, musí být splněny kumulativně všechny podmínky tohoto ustanovení. Podle našeho názoru tedy nelze vyloučit účastníka ze zadávacího řízení dle § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ na základě veřejné zakázky, u které jste v minulosti potvrdili, že byla provedena řádně, to Vám však neupírá možnost vyloučit účastníka za jinou veřejnou zakázku, která prokazuje naplnění podmínek pro vyloučení podle § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ.
Vyloučit účastníka ze zadávacího řízení na základě § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ lze i přes to, pokud jste Vy jako veřejný zadavatel udělili účastníkovi dobrozdání o řádně splněné veřejné zakázce. Jak plyne z § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ, vyloučení se nemusí týkat pouze veřejné zakázky, kterou jste zadávali jako veřejný zadavatel Vy, ale může se jednat o veřejnou zakázku, kterou zadával i jakýkoliv jiný veřejný zadavatel. Stejně tak se nemusí jednat o veřejnou zakázku, kterou účastník prokazuje svoji kvalifikaci (předkládá v rámci nabídky), ale o jakékoliv jiné veřejné zakázky. Stále je však nutné prokázat, že uvedený účastník naplnil podmínky pro vyloučení podle § 48 odst. 5 písm. d) ZZVZ.
Je tedy třeba dát si pozor na to, aby při plnění dané veřejné zakázky došlo k relevantním pochybením účastníka. Pochybení účastníka musí vést ke vzniku škody, předčasnému ukončení smluvního vztahu nebo k jiným srovnatelným sankcím. Musí tedy dojít k předčasnému ukončení smluvního vztahu ze závažných důvodů, nárokování náhrady škody nebo k jiným sankcím (sankce vyplývající z obchodních podmínek smlouvy na předchozí veřejnou zakázku, náhrada škody podle občanského zákoníku, atd.). Zadavatel musí vždy v odůvodnění rozhodnutí o vyloučení účastníka popsat, proč vyhodnotil jeho pochybení jako závažné nebo dlouhodobé. Je třeba mít na paměti, že důkazní břemeno při vyloučení účastníka leží na zadavateli, který je povinen prokázat nezpůsobilost účastníka zadávacího řízení.
Dělení zakázky na části (§ 35)
30.03.2021 Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor. Zamýšlíme vyhlásit VZ na dodávku expozice Návštěvnického střediska. Součástí této zakázky jsou jednak dodávky AV technologie (Hardware i SW) předpokládaná hodnota AV techniky je 25 mil. Kč, dále bude součástí grafika v hodnotě 5 mil., modely v hodnotě cca 20 mil. a stavební úpravy v hodnotě 6,6 mil. Mohu prosím Vás zahrnout AV techniku do celkové dodávky? Jaké budou dodávány zařízení úzce souvisí s tvorbou expozice, kdy grafika se bude prolínat do tvorby programů a programy musí být kompatibilní se zařízením. Děkuji.
Obecně platí dva základní principy při stanovování předmětu a předpokládané hodnoty konkrétní veřejné zakázky. Zadavatel nesmí ve veřejné zakázce kumulovat rozdílná, spolu nesouvisející plnění. Tím by zadavatel omezil hospodářskou soutěž, neboť by nabídku mohlo podat méně dodavatelů, než pokud by zadavatel jednotlivá plnění požadoval samostatně. Na druhou stranu zadavatel nesmí obcházet pravidla zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“) tím, že veřejnou zakázku uměle rozdělí na více samostatných veřejných zakázek, tak aby je mohl zadat v mírnějším režimu. Zadavatel by měl posoudit, zda jednotlivé části požadovaného plnění jsou na trhu běžně poskytovány samostatně nebo naopak vzájemně. Zadavatel může dle vlastního uvážení na základě ZZVZ rozdělit veřejnou zakázku na více částí, v takovém případě může veřejnou zakázku rozdělenou na části zadat v jednom zadávacím řízení, nebo může jednotlivé části zadat v samostatných zadávacích řízeních, ale v režimu, který odpovídá součtu předpokládaných hodnot všech těchto veřejných zakázek. Vzhledem k tomu, že požadujete v rámci veřejné zakázky více různých plnění, která spolu dle Vámi uváděných informací věcně souvisejí a mají být vzájemně kompatibilní, jeví se jako vhodný postup rozdělit danou veřejnou zakázku na více jednotlivých částí podle § 35 ZZVZ. Pokud je veřejná zakázka rozdělena na části, které spolu tvoří jeden funkční celek, pak se celková předpokládaná hodnota stanoví podle § 18 ZZVZ jako součet všech těchto jednotlivých částí.
K pojmu funkční souvislosti se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyjádřil ve svém rozhodnutí č. j. R0055/2019 následovně: „Funkční souvislost je totiž nutné chápat jako určitou návaznost jednotlivých předmětů plnění, neboť právě souvislost jednotlivých předmětů plnění je nezbytným předpokladem pro určení toho, zda lze konstatovat existenci funkční souvislosti či její absenci. Pro představu uvádím, že funkční souvislost se může projevit např. v jednotícím záměru zadavatele nebo v podmíněnosti realizace dílčích plnění nebo ve zřejmé potřebě zadavatele v určitém okamžiku realizovat všechna plnění, byť na různých územích spravovaných zadavatelem, ale jednotlivá plnění by sama o sobě nesplnila požadovaný cíl. Jinými slovy řečeno, aby se v praxi jednalo o jedinou veřejnou zakázku, musí předmět plnění, byť zadavatelem rozdělený do více veřejných zakázek, vykazovat znaky totožnosti, či alespoň obdobnosti (věcná souvislost).“
Doporučujeme tedy posoudit vzájemnost požadovaného plnění, případně posoudit, zda dané plnění tvoří jeden funkční celek a je zadáváno v časové souvislosti. Pokud na trhu existuje více dodavatelů, kteří běžně poskytují kompletně Vámi požadované plnění, pak můžete zadat veřejnou zakázku jako celek. Pokud by však byl problém pro dodavatele poskytnout plnění jako celek, je vhodné rozdělit veřejnou zakázku na části a tím tak zvýšit šanci, že na jednotlivé části plnění již bude moci podat nabídku více dodavatelů.
Vyloučení účastníka v důsledku administrativní chyby na krycím listu (§ 46)
30.03.2021 Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o Vaše stanovisko a o Váš názor. Veřejná zakázka byla hodnocena podle ceny s DPH a dále bylo součástí nabídky předložení referenčního vzorku a jeho shoda s technickou specifikací. Uchazeč, který se umístil na prvním místě, ale do nabídky předložil špatně vyplněný krycí list, respektive vyplnil cenu 5 427 840 Kč bez DPH a 5 439 238,46 Kč s DPH, což prostě neodpovídá sazbě DPH. A teď je otázka, co s tím. Zda dodavatele vyloučit hned nebo ho vyzvat k objasnění nabídkové ceny. Jenom podotýkám, že dodavatel do nabídky nepředložil ani základní ani profesní způsobilost. Předem Vám velmi děkuji za radu a za pomoc.
Zadavatel je obecně oprávněn dle § 46 odst. 1 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZZVZ), požadovat po účastnících zadávacího řízení, aby objasnili své předložené údaje, doklady, vzorky nebo modely, které uvedli ve svých žádostech o účast, předběžných nabídkách nebo nabídkách. Po uplynutí lhůty pro podání nabídek dle § 46 odst. 2 ZZVZ nemůže být nabídka měněna. Nabídka však může být doplněna na základě žádosti podle § 46 odst. 1 ZZVZ (tj. žádost zadavatele o objasnění nebo doplnění nabídky) o údaje, doklady, vzorky nebo modely, které nebudou hodnoceny podle kritérií hodnocení. Možnost žádat o objasnění či doplnění údajů, dokladů, vzorků nebo modelů je oprávněním zadavatele. Současně není v rozporu s řádným průběhem zadávacího řízení, pokud dojde k vyloučení účastníků zadávacího řízení z důvodu, že nejsou schopni předložit žádosti o účast, předběžné nabídky či nabídky dostatečné a úplné (za předpokladu jednoznačně formulovaných zadávacích podmínek).
Postupem zadavatele nesmí dojít k porušení základních zásad zadávacího řízení, tj. zadavatel by měl přistupovat ke všem uchazečům stejně (v případě kdy vyzve některého uchazeče k objasnění nabídky, měl by postupovat stejně i u ostatních uchazečů). Zadavatelé by měli přistupovat k výzvě k doplnění zejména v případech drobných pochybení, která působí nejednoznačnost údajů či dokladů v nabídkách (či jiných úkonech účastníků), přičemž tato nejednoznačnost je snadno odstranitelná a současně vinou nejednoznačnosti nelze nabídky hodnotit, případně nelze na jejich základě (či na základě jiných úkonů) učinit jednoznačný závěr ohledně splnění podmínek účasti.
K Vašemu dotazu, který se vztahuje k chybně uvedené částce na krycím listě, sdělujeme, že pokud zadavatel zjistí chybu v nabídce, měl by zvážit, zda je možné chybu považovat za zjevnou, nemající vliv na nabídkovou cenu. Zjevná početní chyba v nabídce nemající vliv na nabídkovou cenu musí být svým charakterem např. taková chyba, kdy je evidentní, že některé číslo v kontextu, či kombinaci čísel jiných za použití např. správných matematických operací je číslem (nesprávným), které by mělo být (navzdory početní chybě) číslem jiným (správným) a zároveň musí být jisté, že toto nesprávné číslo, resp. početní chyba nemá vliv na nabídkovou cenu.
Výše uvedené je potvrzeno Nejvyšším správním soudem č. j. 2 A 7/2002 ze dne 7. 4. 2004 (dále jen „rozsudek NSS“). V předmětném rozhodnutí ve vztahu ke “zjevné početní chybě v nabídce, která nemá vliv na nabídkovou cenu” NSS uvedl, že se musí jednat o takové zjevné početní chyby, které je hodnotící komise schopna zjistit a odstranit sama, bez součinnosti s uchazečem. V této souvislosti pak soud doplnil, že uvedené ustanovení nelze analogicky aplikovat na nápravu jiného pochybení než zjevné početní chyby (tj. např. na chyby v psaní či na jiný omyl uvedený v nabídce uchazeče).
V souhrnu lze říci, že v případě, kdy se dodavatel ve své nabídce dopustí chyby a jde o nejasnost na první pohled zřejmou, lehce popsatelnou a pravděpodobně lehce vysvětlitelnou a současně by tímto postupem nedošlo ke změně nabídky, ale pouze by opravil zřejmou chybu, jednal by v souladu se ZZVZ. V daném případě, kdy je veřejná zakázka hodnocena podle ceny s DPH, nejedná se o zjevnou početní chybu (jedná se pravděpodobně o administrativní), by dle našeho názoru neměla být nabídka měněna a dodavatel by měl být vyloučen ze zadávacího řízení.
Výměna vadného vzorku za jiný (§ 46)
21.03.2021 Dobrý den, zákon o zadávání veřejných zakázek § 46 odst. 1 uvádí, že zadavatel může pro účely zajištění řádného průběhu zadávacího řízení požadovat, aby účastník zadávacího řízení v přiměřené lhůtě objasnil předložené údaje, doklady, vzorky nebo modely nebo doplnil další nebo chybějící údaje, doklady, vzorky nebo modely. Jak by měl zadavatel chápat tento odstavec v souvislosti se vzorky? V jakých konkrétních situací lze účastníka zadávacího řízení vyzvat ohledně vzorků? Může na základě výzvy např. dojít i k výměně vadného vzorku za jiný? Jak by měl zadavatel postupovat v případě, že v zadávací dokumentaci požadoval podle § 104 předložení prohlášení o shodě a předložení vzorků a při posouzení splnění podmínek účasti zjistí, že ani prohlášení o shodě ani vzorky nejsou předloženy v pořádku. Měl by účastníka vyzvat k objasnění prohlášení o shodě i k objasnění vzorků? Nebo vzhledem k tomu, že vzorky nesplňují požadavky uvedené v zadávací dokumentaci, účastníka rovnou vyloučit? Děkuji za odpověď
Ustanovení § 46 odst. 1 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “ZZVZ”), umožňuje zadavateli nechat si objasnit, nebo doplnit údaje, doklady, vzorky nebo modely, které byly při zadání veřejné zakázky předloženy za podmínky, že nebudou hodnoceny podle kritérií hodnocení. Podle § 48 odst. 2 písm. a) ZZVZ zadavatel může vyloučit účastníka zadávacího řízení, pokud údaje, doklady, vzorky nebo modely předložené účastníkem zadávacího řízení nesplňují zadávací podmínky nebo je účastník zadávacího řízení ve stanovené lhůtě nedoložil. K Vašim dotazům, kdy je zadavatel oprávněn vyzvat dodavatele k objasnění, doplnění, případně výměně vadného vzorku za jiný, Vám sdělujeme: pokud je v zadávacích podmínkách vyžadováno předložení vzorku např. přístroje, jenž má být poté předmětem plnění veřejné zakázky, má takovýto vzorek splňovat veškeré požadavky, vlastnosti a parametry, které zadavatel vymezil v zadávacích podmínkách. Pokud předložený vzorek není ve shodě se zadávací dokumentací, může zadavatel takového dodavatele vyloučit. Zadavatel není povinen účastníky zadávacího řízení k objasnění či doplnění nabídky vyzývat. Hlavní premisou, ze které je třeba u výkladu § 46 ZZVZ vždy vycházet, je zákaz změny nabídky při dodržení zásad dle § 6 odst. 1 a 2 ZZVZ (tzn. transparentnosti, přiměřenosti a nediskriminace) a naplňování principů 3E (hospodárnosti, účelnosti, efektivnosti).
V případě, kdy účastník zadávacího řízení předložil vše, co zadavatel vyžadoval v zadávací dokumentaci, avšak některé podklady či informace způsobují zadavateli pochybnost či nejasnost, zda jsou účastníkem všechny podmínky účasti skutečně splněny, může vyzvat dodavatele k objasnění, příp. k doplnění. Takovéto doplnění se může týkat např. i předložení vzorku, který dodavatel opomněl v nabídce předložit. Z výše uvedeného vyplývá, že lze provést pouze doplnění či objasnění nabídky na základě žádosti zadavatele, a to pouze tehdy, pokud doplněné skutečnosti nejsou předmětem hodnocení. Rovněž může být dodavatel vyzván k obměně vadného vzorku, uvedené lze i v případě, kdy tento vzorek bude předmětem samotného hodnocení, ale nesmí mít na něj vliv. Zadavatel také může dojít k závěru, že nabídka daného dodavatele nevyhovuje podmínkám účasti a vyloučí takového dodavatele ze zadávacího řízení, takovým důvodem může být i předložení vadného vzorku. Jestliže důvodem pro vyloučení dodavatele bude předložení vadného vzorku, doporučujeme pro případný soudní přezkum zdokumentovat, že se vzorky bylo správně nakládáno a vzorek měl již vady při převzetí. Ve Vašem případě, kdy objektivně zhodnotíte, že dodavatelem předložené vzorky nesplňují požadavky uvedené v zadávací dokumentaci, jste oprávněni při dodržení zásad § 6 ZZVZ a s ohledem na principy 3E účastníka ze zadávacího řízení vyloučit.
Objasnění hodnotícího kritéria nabídky (§ 46)
03.02.2021 Dobrý den, zadavatel ve zjednodušeném podlimitním řízení stanovil jako jediné hodnotící kritérium nabídkovou cenu vč. DPH. Účastník, který je neplátcem DPH ve své nabídce uvedl cenu bez DPH, vyčíslil DPH a dále uvedl celkovou cenu vč. DPH, a to jak v krycím listu nabídky, tak v návrhu smlouvy, kde uved poznámku, že není plátcem DPH. Na základě žádosti o objasnění nabídky účastník uvedl, že jím nabízená cena je ve výši nabídkové ceny bez DPH, protože DPH nemůže vykazovat a nesprávně DPH v nabídce vyčíslil a uvedl, přičemž v jeho případě je DPH 0 Kč a výše nabídkové ceny bez DPH i vč. DPH je identická - tedy bez DPH. Dotaz: může zadavatel při hodnocení nabídek akceptovat uvedené vyjádření účastníka a hodnotit jeho nabídkovou cenu ve výši bez DPH na základě objasnění nabídky, ve kterém předložil opravený návrh smlouvy s uvedením již správného vyjádření nabídkové ceny: původní nabídková cena bez DPH, DPH 0 Kč, cena celkem vč. DPH ve stejné výši jako cena bez DPH?
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“), upravuje pravidla pro hodnocení nabídek (§114 – §121). Tyto pravidla se použijí i ve zjednodušeném podlimitním řízení. V ustanovení § 115 odst. 3 ZZVZ je pak upravena situace, zda je rozhodující při hodnocení cena s DPH nebo cena bez DPH, pokud si zadavatel nestanoví jinak v zadávací dokumentaci. Jedná se však o to, zda je plátcem či neplátcem DPH zadavatel. ZZVZ neupravuje situace, kdy je nebo není dodavatel plátcem DPH. Pokud dodavatel není plátcem DPH, může podat nabídku, která se bude hodnotit společně s ostatními nabídkami.
Ve Vámi uvedeném případě zadavatel stanovil, že jediným hodnotícím kritériem je nabídková cena včetně DPH. Dodavatel i přes to, že není povinen platit DPH, uvedl ve své nabídce celkovou cenu včetně DPH, a to jak v návrhu smlouvy, tak i v krycím listu. Na základě objasnění nabídky podle § 46 odst. 2 ZZVZ je výslovně zakázáno po uplynutí lhůty pro podání nabídek doplňovat nebo měnit informace nabídky, které jsou hodnoceny podle kritérií hodnocení.
Pokud by na základě doplnění nebo objasnění nabídky podle § 46 odst. 2 ZZVZ došlo ke změně nabídkové ceny, která je navíc jediným hodnotícím kritériem, mohlo by na základě takového postupu docházet k dodatečné úpravě nabídkových cen. V krajním případě by tak dodavatelé mohli do svých nabídek účelně uvádět nižší a vyšší nabídkovou cenu a na základě žádosti o objasnění pak zvolit takovou cenu, která pro ně bude výhodnější v dané situaci. Takový postup by byl zcela v rozporu se základními zásadami podle § 6 ZZVZ, především by se jednalo o postup netransparentní.
Dle našeho názoru tak nelze na základě § 46 odst. 2 ZZVZ objasněním nabídky snížit celkovou nabídkovou cenu. Odpovědnost za svou podanou nabídku nese vždy dodavatel, proto si musí dát pozor při stanovení celkové nabídkové ceny, zvlášť pokud se jedná o jediné hodnotící kritérium v daném zadávacím řízení.
Přístup k utajovaným informacím - profesní způsobilost (§ 77)
30.10.2020 Dobrý den, pokud mám veřejnou zakázku, při které může docházet k přístupu k utajovaným informacím (při jejich realizaci či z důvodu nutnosti seznámit se s projektovou dokumentací ve stupni vyhrazené, aby uchazeči mohli nabídnout kompatibilní řešení, případně je nutné zajistit přístup daným osobám do zabezpečených míst) a je požadován od uchazeče doklad o bezpečnostní způsobilosti stupně "vyhrazené, důvěrné či tajné", lze takový požadavek k prokázání kvalifikace uchazeče požadovat v otevřeném řízení, i přes to, že se nejedná o zakázku v oblasti obrany a bezpečnosti? Lze řadit tento doklad pod profesní způsobilost, i když je v zákoně vymezena pouze pro oblast obrany nebo bezpečnosti, případně kam ji řadit v rámci prokázání způsobilosti? Případně pokud mám zakázku, která není v oblasti obrany a bezpečnosti a dochází ke vzniku, či přístupu k utajovaným informacím, musím vždy zakázku zadávat postupy s výjimkou otevřeného řízení (užší řízení nebo jednací řízení – pokud jsou naplněny podmínky k jeho využití) a zvláštních zadávacích postupů nebo ji lze zadávat např. v otevřeném řízení? Jaké jsou způsoby zadávání běžné veřejné zakázky v případě, že dochází k přístupu k utajovaným informacím, jak to mohu zabezpečit? Může pak požadavek na prověrku být diskriminační nebo zkrátka platí, že pokud vyžaduji profesní způsobilost doložením bezpečnostní způsobilosti stupně vyhrazené, tak se musí jednat o zakázku zadávanou v oblasti obrany a bezpečnosti? Stejně tak, pokud se seznamuji s utajovanými informacemi, jedná se vždy o zakázku v oblasti obrany a bezpečnosti?
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (ZZVZ) umožňuje v případě veřejných zakázek v oblasti obrany nebo bezpečnosti stanovit požadavek na předložení dokladu prokazujícího schopnost dodavatele zabezpečit ochranu utajovaných informací v rámci profesní způsobilosti. Jedná se však o speciální úpravu profesní způsobilosti pro veřejné zakázky v oblasti obrany nebo bezpečnosti a pro jiné veřejné zakázky proto nelze toto ustanovení využít. Bude-li se tedy jednat o veřejnou zakázku, která není veřejnou zakázkou v oblasti obrany nebo bezpečnosti, pak má zadavatel následující možnosti, v závislosti na okamžiku přístupu k utajované informaci:
1) Přístup k utajované informaci před podáním nabídky.
Nebude-li se jednat o veřejnou zakázku v oblasti obrany nebo bezpečnosti, je možné samozřejmě využít otevřené řízení, přičemž zadavatel má možnost aplikovat ustanovení § 36 odst. 8 ZZVZ, dle něhož může zadavatel v rámci zadávacích podmínek požadovat, aby dodavatel přijal přiměřená opatření k ochraně důvěrné povahy informací, které zadavatel poskytuje nebo zpřístupňuje v průběhu zadávacího řízení. Taková opatření musí být přiměřená, z čehož plyne, že zadavatel se při stanovení požadavků na ochranu důvěrné povahy jím poskytovaných nebo zpřístupňovaných informací musí vždy pohybovat v mezích svých oprávněných zájmů na takovou ochranu.
Pokud by tedy zadávací dokumentace obsahovala utajované informace podle zákona o ochraně utajovaných informací, nebo by bylo nutno zajistit přístup osob do zabezpečených míst, lze požadovat před předáním zadávací dokumentace předložení dokladu podle zákona o ochraně utajovaných informací. Nepřiměřené by však bylo vyžadovat takový doklad tam, kde zadávací dokumentace utajované informace neobsahuje, nebo požadovat osvědčení vyššího stupně utajení, než odpovídá stupni utajení dané informace. Přijetí předmětného opatření pak umožňuje zadavateli výjimku z povinnosti zpřístupnit zadávací dokumentaci podle § 96 odst. 2 ZZVZ. Je nutno opětovně zdůraznit, že přijaté opatření musí být přiměřené a jeho důvodem nesmí být snaha o vyhnutí se povinnosti uveřejnit zadávací dokumentaci na profilu zadavatele. Nejednalo by se o prokázání způsobilosti, nýbrž o tzv. další závaznou zadávací podmínku.
2) Přístup k utajované informaci v průběhu plnění.
Je-li nutno zajistit ochranu utajovaných informací v průběhu plnění veřejné zakázky, může zadavatel od vybraného dodavatele jako podmínku pro uzavření smlouvy vyžadovat dle § 104 odst. 1 písm. c) ZZVZ předložení dokladu prokazujícího schopnost dodavatele zabezpečit ochranu utajovaných informací, je-li to k plnění veřejné zakázky nezbytné. Tento doklad není předkládán všemi dodavateli v nabídkách, nýbrž pouze vybraným dodavatelem před podpisem smlouvy. Nedochází tak k administrativnímu zatěžování všech účastníků zadávacího řízení ve spojitosti se zařizováním dokladu prokazujícího schopnost zabezpečit ochranu utajovaných informací. V tomto případě však lze doporučit, aby zadavatel do smluvních podmínek promítl požadavek na udržení tohoto dokladu po celou dobu plnění smlouvy.
3) Výjimka dle § 29 písm. b) ZZVZ.
Podle předmětného ustanovení není zadavatel povinen zadat v zadávacím řízení veřejnou zakázku tehdy, pokud by došlo k vyzrazení utajované informace podle zákona o ochraně utajovaných informací uveřejněním oznámení o zahájení zadávacího řízení, uveřejněním písemné výzvy k podání nabídek ve zjednodušeném podlimitním řízení nebo zpřístupněním nebo poskytnutím zadávací dokumentace, pokud nelze učinit opatření podle § 36 odst. 8 ZZVZ, které by provedení zadávacího řízení umožňovalo.
Daná výjimka tedy míří na situace, kdy ani výše uvedené možnosti zadavatele nejsou dostačující k ochraně utajovaných informací. Bude mířit zejména na situace, kdy samotná informace o realizaci dané veřejné zakázky bude utajovanou informací, nebo podstatné informace pro plnění budou utajovanou informací a ani použití § 36 odst. 8 ZZVZ nezajistí jejich ochranu.
4) Veřejná zakázka v oblasti obrany nebo bezpečnosti.
ZZVZ upravuje v ustanoveních § 187 a násl. problematiku veřejných zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti, přičemž podle ustanovení § 187 odst. 1 ZZVZ je veřejnou zakázkou v oblasti obrany a bezpečnosti mimo jiné každá veřejná zakázka, jejímž předmětem jsou dodávky citlivého materiálu, jeho součástí, náhradních dílů nebo dílčích částí, jakož i citlivé stavební práce nebo citlivé služby. Ustanovení § 187 odst. 2 ZZVZ pak stanoví, že citlivým materiálem, citlivými stavebními pracemi a citlivými službami se rozumí materiál, stavební práce, nebo služby, které se dotýkají utajovaných informací (tj. nedochází k poskytování utajovaných informací přímo, ale může docházet např. ke vstupu zaměstnanců dodavatele do zabezpečených prostor, kde se utajované informace nacházejí), nebo utajované informace vyžadují nebo obsahují.
Lze tedy konstatovat, že z pohledu ZZVZ jsou veřejné zakázky s utajovaným prvkem veřejnými zakázkami v oblasti obrany nebo bezpečnosti. Na problematiku je však nutno nahlížet i z optiky směrnice 2009/81/ES, která výše uvedenou definici více specifikuje, a to, že citlivým vybavením“, „citlivými stavebními pracemi“ a „citlivými službami“ se rozumí vybavení, stavební práce a služby pro bezpečnostní účely, jež se dotýkají utajovaných informací nebo tyto informace vyžadují či obsahují.
V souladu s eurokonformním výkladem je tedy nutno pro definici citlivého materiálu, citlivých stavebních prací či citlivých služeb brát v úvahu nejen hledisko utajovaných informací ve smyslu zákona o utajovaných informací, nýbrž i bezpečnostní účel takového plnění.
Lze tedy shrnout, že pokud zadavatel dospěje k závěru, že veřejná zakázka naplňuje definici dle § 187 odst. 1 a 2 ZZVZ ve spojení se směrnicí 2009/81/ES, pak by se jednalo o veřejnou zakázku v oblasti obrany nebo bezpečnosti a bylo by možné aplikovat § 194 ZZVZ a stanovit podmínky pro ochranu utajovaných informací v rámci profesní způsobilosti. V takovém případě by však bylo vyloučeno použití otevřeného řízení, neboť to je v případě veřejných zakázek v oblasti obrany nebo bezpečnosti zakázáno (viz § 187 odst. 4 ZZVZ). Nedojde-li však k naplnění dané definice, pak není možné § 194 ZZVZ využít a je nutno zvažovat využití dalších výše nastíněných možností, které zadavatel pro ochranu utajovaných informací má. V takovém případě je možné zadávat veřejnou zakázku v jakémkoliv druhu zadávacího řízení, tedy i v otevřeném.
Platnost dokumentu opatřeného digitálním ID (certifikátem, vydaným certifikační autoritou)
03.09.2020 Povinná elektronizace zadávacích řízení nám v praxi přinesla další související otázky. Zadavatelé od účastníků požadují provést formálně různé úkony s elektronickými originály a nikde jsme nenašli jednoznačný návod, zda hlídat platnost digitálních ID nebo časových razítek. Jednou z otázek totiž je, jak dlouho je platný elektronický originál dokumentu, opatřený "digitálním podpisem", tedy certifikátem, který fyzické osobě vydala certifikační autorita, který je zpravidla platný 1 rok od jeho vydání? Jinými slovy řečeno, je potřeba hlídat dobu platnosti digitálního ID? S tím také souvisí otázka, zda bankovní jistota, jejíž platností je podmíněna účast v zadávacím řízení, je platná dle platnosti uvedeném v textu jistoty nebo může být zneplatněna i před touto lhůtou, pokud již není možné ověřit platnost digitálního ID (elektronického podpisu)? Vzhledem k výše uvedenému bychom uvítali nějaký jasný a jednoznačný návod na to, zda je nutné hlídat konec platnosti digitálního ID nebo časového razítka tak, aby tyto nástroje po uplynutí jejich platnosti nezneplatnily originalitu celého dokumentu.
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, neukládá povinnost hlídat platnost digitálních ID nebo časových razítek. Máme za to, že dokument, který je originálem ve smyslu zákona o zadávání veřejných zakázek (§ 41, 45, 53, 86, 122, 216, 230), nepřestane být originálem poté, co je podpisový certifikát označen za neplatný. Máme k dispozici stanovisko Ministerstva vnitra, odboru eGovernmentu ze dne 21. 3. 2018, ve kterém se uvádí: „V souvislosti s archivací smluv uvádíme, že dle § 3 zákona o archivnictví a spisové službě mají určené subjekty povinnost uchovávat dokumenty a umožnit výběr archiválií. V případě dokumentů v digitální podobě se pak jejich uchováváním rozumí rovněž zajištění věrohodnosti původu dokumentů, neporušitelnosti jejich obsahu a čitelnosti, tvorba a správa metadat náležejících k těmto dokumentům v souladu s tímto zákonem a připojení údajů prokazujících existenci dokumentu v čase. Tyto vlastnosti musí být zachovány do doby provedení výběru archiválií. Aby si uchovávané dokumenty zachovaly požadované vlastnosti, je potřebné je nejen opatřovat všemi náležitostmi včetně elektronického časového razítka, ale také využívat k jejich zpracování a ukládání takový software pro zabezpečení spisové služby vedené v elektronické podobě v elektronických systémech spisové služby, který je schopen technickými prostředky takové vlastnosti zabezpečit. Nástrojem pro zaručení záznamů o všech operacích prováděných s dokumenty a jejich uchování je tzv. transakční protokol.
Tento nástroj, v němž nemohou být prováděny změny, musí být schopen automaticky ukládat údaje o všech operacích prováděných s dokumenty v elektronickém systému spisové služby, o uživatelích provádějících operace a datum a čas operace. Pomocí transakčního protokolu (tedy za pomoci údajů ukládaných o všech operacích učiněných s dokumentem) lze zabezpečit neporušitelnost obsahu dokumentu, a tím i jejich spolehlivost ve smyslu § 562 odst. 2 občanského zákoníku, resp. zjistit a prokázat jejich případné porušení. Pokud je software schopen zabezpečit všechny tyto požadované činnosti, používání dalších prostředků, jako např. opatřování dokumentů elektronickým časovým razítkem opakovaně (tzv. „přerazítkování“) předtím, než pozbude platnosti certifikát, na kterém je založena elektronická značka (případně el. podpis či el. pečeť) časového razítka, není nutné, neboť jen „dublují“ úkony, které zajišťuje transakční protokol.
Dodáváme, že u soukromých listin dle § 565 občanského zákoníku je na každém, kdo se dovolává soukromé listiny, aby dokázal její pravost (a správnost). Je tedy na každém, kdo se dovolává soukromé listiny, která je podepsána uznávaným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis, který již expiroval, aby dokázal, že listina nedoznala změn od doby, kdy byla podepsána elektronickým podpisem.“
Závěrem shrnujeme, že zákon o zadávání veřejných zakázek neukládá povinnost hlídat platnost digitálních ID nebo časových razítek. Potřeba tak činit může však vyvstat v souvislosti s požadavkem na archivování a dokazování. Doporučit lze využívání software pro zaručení záznamů o všech operacích prováděných s dokumenty a jejich uchování tzv. transakční protokol.
Hodnotící komise (§ 42)
14.08.2019 Dobrý den, zákon 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (dále jen "ZVZ") uváděl přesná pravidla účasti (řádných) členů hodnotící komise a jejich náhradníků. Je dle nového zákona 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek možné, aby se jednání hodnotící komise, pokud ji zadavatel ustanoví, zúčastnil jmenovaný (řádný) člen a zároveň jeho jmenovaný náhradník? Děkuji za odpověď.
K dotazu sdělujeme, že povinnost zadavatele pověřit na základě ust. § 42 odst. 2 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen ZZVZ) komisi, která má minimálně 5 členů, z nichž většina má příslušnou odbornost ve vztahu k předmětu veřejné zakázky, se použije na veřejné zakázky s předpokládanou hodnotou vyšší než 300 000 000 Kč.
V případě ostatních zadávacích řízení, než ve shora uvedených případech veřejných zakázek s „vyšší hodnotou“, se k provádění úkonů konkrétní zákonné požadavky na složení hodnotící komise neuplatní. ZZVZ tak upravuje pouze fakultativní možnost zadavatele použít k provádění některých úkonů hodnotící komisi. Ve skutečnosti to znamená, že speciální požadavky na zastoupení určitým počtem členů hodnotící komise nebo požadavky na jejich odbornost, mohou být pro potřeby zadavatele upraveny „nad rámec ZZVZ“ interními předpisy v organizaci veřejného zadavatele.
V odpovědi na Váš dotaz uvádíme, že faktickým zjednodušením úpravy jmenování členů hodnotící komise a jejich náhradníků je skutečnost, že se nadále nestanoví povinnost jmenovat členy do hodnotící komise společně s jejich náhradníky a není povinnost jmenovat za konkrétního člena komise přímo také jeho náhradníka.
Závěrem doplňujeme, že ve snaze zjednodušit přípravu jednání hodnotící komise, jakož i samotný průběh posouzení a hodnocení nabídek, vypustil zákonodárce dle nové právní úpravy formální požadavek na volbu předsedy a místopředsedy komise, zajištění usnášeníschopnosti dostatečným počtem členů nebo povinnost pozvat každého člena na 1. jednání alespoň 5 pracovních dnů předem. Lze tak konstatovat, že spolu s uvedenými změnami je to právě zadavatel, který činí své úkony navenek vůči třetím osobám, jakož i ke konkrétním účastníkům zadávacího řízení, zcela samostatně.
Změna technické specifikace vozu
01.08.2019 V rámci OŘ na dodávku vozidla, ve kterém byla jediným hodnotícím kritériem cena, podal nabídku jediný účastník. Zadavatel stanovil v rámci zadávací dokumentace požadované technické parametry, přičemž jedním byla i maximální výše vozu v nezatíženém stavu 330cm. Účastník ve své nabídce, v části technické specifikace dodávaného vozu uvedl rozměry vozu, přičemž pro výšku uvedl rozměr 335cm. Tento nesoulad byl zjištěn při posouzení nabídky a účastník byl vyzván v souladu s § 46 odst. 1 ZZVZ k objasnění nesouladu mezi jím uváděným rozměrem (výška vozu) a požadavkem zadavatele (maximální výše vozu v nezatíženém stavu). Účastník ve svém objasnění uvedl, že se jedná o přepis technika, a dále uvedl, že vozidlo uvedené v nabídce splňuje zadavatelem požadovanou maximální výši vozu v nezatíženém stavu 330cm. Dotaz: může zadavatel (hodnotící komise) takové vysvětlení přijmout a akceptovat ve smyslu § 46 ZZVZ, jakož i ve smyslu odpovědi na podobný dotaz (10.01.2019, 11:52:17 „Změna technické specifikace“), nebo se jedná o nepřijatelnou změnu nabídky ve smyslu § 46 odst. 2 ZZVZ a jako taková musí být vyřazena a účastník vyloučen? Děkuji za odpověď
Ustanovení § 46 odst. 2 a 1 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “ZZVZ”), umožňuje zadavateli nechat si objasnit, nebo doplnit údaje, doklady, vzorky nebo modely, které byly při zadání veřejné zakázky předloženy za podmínky, že nebudou hodnoceny podle kritérií hodnocení. Pokud nabídka zadavateli vyhovuje, výše uvedené ustanovení zadavateli umožňuje požádat o objasnění nabídky (byť může jít fakticky o změnu požadovaného rozměru) a pokud ji dodavatel doplní tak, aby byla v souladu se zadávacími podmínkami, může být tato nabídka dále posuzována a hodnocena.
Vyloučení účastníka zadávacího řízení při nedodržení jistoty po celou zadávací lhůtu
16.05.2019 Dobrý den. Prosím o vyjádření k následující situaci: V zadávací dokumentaci jsme požadovali složení jistoty ve výši 800.000,- Kč za účast v zadávacím řízení, přičemž zadávací lhůta byla stanovena na 100 dní. Lhůta pro podání nabídek skončila 10.05.2019 v 10:00 hodin, zadávací lhůta tedy končí 19.08.2019. Jediným hodnotícím kritériem v této zakázce byla cena. Účastník, který nabídl nejnižší cenu za plnění veřejné zakázky řádně předložil jistotu v požadované výši v originále, ovšem jistota je platná pouze do 07.08.2019, tedy nikoliv po celou dobu zadávací lhůty. Vzhledem k různicím se právním názorům Vás žádám o vyjádření, zda je zadavatel v tomto případě povinen účastníka vyloučit postupem dle ustanovení § 48 odst. 3 ZZVZ, či zda lze v tomto případě nedostatek nabídky zhojit postupem dle ustanovení § 46 odst. 1 ZZVZ. Děkuji.
K dotazu ohledně poskytnutí jistoty účastníkem uvádíme následující: Dle § 41 odst. 1 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“) může zadavatel požadovat, aby účastníci zadávacího řízení poskytli jistotu a to ve lhůtě pro podání nabídek. Aby mohl zadavatel požadovat jistotu, je nezbytné, aby byla stanovena zadávací lhůta dle § 40 ZZVZ, během které účastníci nemohou odstoupit ze zadávacího řízení.Jistotu účastníci mohou dle § 41 odst. 3 ZZVZ poskytnout ve formě a) peněžní jistoty, b) bankovní záruky, nebo c) pojištění záruky. V případě, že se jedná o bankovní záruku nebo pojištění záruky (dále jen „jistota“), je dle § 41 odst. 5 účastník povinen zajistit její platnost po celou dobu trvání zadávací lhůty. Na tuto povinnost se vztahuje § 48 odst. 3 ZZVZ, který stanovuje, že zadavatel vyloučí účastníka zadávacího řízení, který neprokázal složení požadované jistoty nebo nezajistil jistotu po celou dobu trvání zadávací lhůty.
Podle § 41 odst. 5 ZZVZ má tedy účastník povinnost zajistit platnost jistoty po celou dobu trvání zadávací lhůty, přičemž ZZVZ blíže tuto povinnost nespecifikuje a nechává tak prostor účastníkovi a jeho uvážení, jakým způsobem dané povinnosti dostojí. Účastník má možnost v průběhu zadávací lhůty prodlužovat jistotu. V podané nabídce tak nemusí být prokázána jistota pokrývající celou předpokládanou zadávací lhůtu, za předpokladu, že účastník dále zajistí, aby byla jistotou pokryta i zbývající část zadávací lhůty, protože nesmí nastat situace, kdy by jistota nepokrývala celou zadávací lhůtu, byť by se jednalo například i o jediný den zadávací lhůty. V případě, že nebude jistotou pokryt byť jediný den běhu lhůty, vznikne zadavateli povinnost vyloučit účastníka zadávacího řízení podle § 48 odst. 3 ZZVZ. Ve Vámi uvedeném případě tak má účastník možnost do 7. 8. 2019 prodloužit platnost jistoty do 19. 8. 2019, aby byla jistotou pokryta celá lhůta.
Závěrem dodáváme, že pokud bude platnost jistoty složené účastníkem končit dříve než zadávací lhůta, může zadavatel vyzvat účastníka k prodloužení platnosti jistoty. Využije-li zadavatel této možnosti, musí dbát na to, aby k prodloužení jistoty byli vyzváni všichni účastníci, jejichž jistota nepokryje celou zadávací lhůtu, neboť jinak by došlo k porušení základních zásad zadávání veřejných zakázek – zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace.
Doplnění dokladu o prokázání složení jistoty
12.04.2019 Hezký den, měl bych dotaz k § 48, odst. 3 zákona č. 134/2016 Sb. týkající se vyloučení účastníka z důvodu neprokázání složení požadované jistoty přímo v nabídce. Účastník zadávacího řízení (konkrétně zjednodušené podmlimitní řízení) ve lhůtě pro podání nabídek složil peněžní částku na účet zadavatele a jako variabilní symbol uvedl své IČ. Podle názvu účastníka a variabilního symbolu zadavatel identifikoval přijatou platbu. Bohužel ale účastník do nabídky v souladu s § 41 nepředložil doklad o prokázání poskytnutí jistoty a to sdělením údajů o provedené platbě zadavateli. Zadavatel má v zadávací dokumentaci uvedeno, že Účastník zadávacího řízení musí prokázat v nabídce poskytnutí jistoty sdělením o provedené platbě zadavateli, jde-li o peněžní jistotu. Jediným hodnotícím kritériem v zadávacím řízení je nabídková cena v Kč vč. DPH. Je možné požádat účastníka, který neprokázal složení jistoty v nabídce předepsaným způsobem, aby doklad prokazující složení jistoty předložil dodatečně, a to postupem dle § 46? Nebo musí být takovýto účastník v souladu s § 48 vyloučen ze zadávacího řízení?
K zaslanému dotazu, který se týká jistoty, Vám jako gestor zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek v platném znění (dále jen „ZZVZ“) sdělujeme, že jednou z forem poskytnutí jistoty účastníkem zadávacího řízení, které ZZVZ připouští, je i složení peněžní částky na účet zadavatele (dále jen „peněžní jistota“ nebo „jistota“) dle ustanovení § 41 odst. 3 písm. a) ZZVZ. Peněžní jistotou se rozumí složení finančních prostředků (peněz) účastníkem zadávacího řízení na účet určený zadavatelem v zadávací dokumentaci, jak uvádíte ve svém dotazu.
Způsob poskytnutí a prokázání složení peněžní jistoty formou složení peněžní částky na účet zadavatele platí v souladu s ustanovením § 41 odst. 4 písm. a) ZZVZ, že „účastník zadávacího řízení prokáže v nabídce poskytnutí jistoty, sdělením údajů o provedené platbě zadavateli“. Účastník zadávacího řízení je povinen prokázat poskytnutí peněžní jistoty již v nabídce, tj. aby předmětné informace nebo doklady byly součástí účastníkem podané nabídky.
Na jistotu nelze vztáhnout ustanovení § 46 ZZVZ a doplnit tak tyto informace nebo doklady po uplynutí lhůty pro podání nabídek. Zadavatel je tedy povinen účastníka zadávacího řízení vyloučit v souladu s ustanovením § 48 odst. 3 ZZVZ a to i v případě, že by peněžní jistota byla fakticky složena, ale její složení by nebylo prokázáno a nebo je účastník zadávacího řízen prokazoval mimo svou nabídku např. ve zvláštním dopisu adresovaném zadavateli.
Závěrem si Vás dovolujeme informovat, že odbor práva veřejných zakázek Ministerstva pro místní rozvoj při vytváření svého názoru vycházel pouze z Vámi poskytnutých informací. Výše zaujatý právní názor nemusí být shodný s právním názorem orgánu dohledu (Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže), případně soudu.
Dokumenty do nadlimitní veřejné zakázky (§ 45)
05.04.2019 Budu se hlásit do Rámcové dohody vypsané Správou NP Šumava. Je oprávněný požadavek ze strany zadavatele, aby dokumenty, které jsou přiloženy v ZD, byly vytištěné, mnou fyzicky podepsané a naskenované do nabídky (ta bude následně zašifrována a podána prostřednictvím NEN)? V doplňujících informacích je tato otázka a odpověď : Znění dotazu ze dne 25. 03. 2019: Dokumenty, které budu nahrávat do nabídky (např. položkový rozpočet, rámcová dohoda, čestná prohlášení aj) mám podepsat svým certifikátem nebo je mám vytisknout podepsat vlastnoručně, oskenovat a nahrát do souboru? Odpověď zadavatele: Jako součást nabídky je mimo jiné vyžadována Rámcová dohoda (příloha č. 2 zadávací dokumentace), oceněný položkový rozpočet (Příloha č. 1 zadávací dokumentace) a Čestné prohlášení týkající se neexistence střetu zájmů se zadavatelem (Příloha č. 6 zadávací dokumentace). Tyto dokumenty je nutné podepsat, naskenovat a vložit do nabídky. Není nutné elektronicky podepisovat každý dokument zvlášť, lze elektronicky podepsat celý soubor ve verzi zip. Moc děkuji za brzkou odpověď, termín podání do RD se blíží.
Dodavatel předkládá dokumenty v zadávacím řízení v prostých kopiích (i elektronických). S ohledem na realizaci zadávacího řízení prostřednictvím elektronického nástroje, není nutné, aby dodavatel podepisoval svoji nabídku elektronickým podpisem, k jednoznačné identifikaci dochází již registrováním dodavatele v elektronickém nástroji.
Dodavatel předkládá dokumenty:
- Pokud je doklad zhotoven v PC – přikládá do nabídky takový dokument (zhotovil ho dodavatel a je to originál) – a pokud takový dokument nebude měnit, je stále originálem dodavatele, dodavatel je může opakovaně poskytovat zadavatelům, pokud nezasáhl do jejich obsahu. Dokument vytvořený v elektronické podobě neztrácí elektronickým přeposíláním (nebo elektronickým kopírováním bez zásahu do jeho integrity) z pohledu ZZVZ povahu originálu. Takový dokument nemusí být nijak více podepsán.
- Pokud má doklad (originál) dispozici v listinné podobě, musí jej převést do elektronické podoby – tedy stačí sken – stane se z něj prostá kopie, kterou přiloží. Co se týká podpisu, vyplývá z povahy dokumentu (např. podepsané reference jiným zadavatelem, smlouva s jiným dodavatelem/zadavatelem, smlouva s expertem, že se bude podílet na zakázce) – ale takový dokument pouze věcně prokazuje nějakou skutečnost, nemusí být opakovaně extra podepsán do nabídky, aby bylo prokázáno, že jej zhotovil/ připravil dodavatel.
- Elektronické originály některých dokladů o kvalifikaci mohou být získány přímo z odkazu do informačních systémů veřejné správy (např. výpis z obchodního rejstříku na webu www.justice.cz, výpis ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů na webu http://www.isvz.cz/ISVZ/SKD/ISVZ_SKD_text.aspx). V zadávacích řízeních mohou být používány elektronické dokumenty v podobě výpisů z těchto informačních systémů.
- Elektronické obrazy nebo kopie takových dokumentů bez elektronických podpisů nebo pečetí (např. skeny listinných výpisů nebo printscreen obrazovky) jsou z hlediska ZZVZ považovány za prosté kopie. Je však nutné upozornit, že pokud dodavatel podle § 45 odst. 4 ZZVZ předložení dokladu nahradí odkazem na odpovídající informace vedené v informačním systému veřejné správy (tzn. v nabídce je obsažen odkaz, nikoliv elektronický dokument), nedochází vůbec k předložení dokladů, ustanovení ZZVZ o předkládání kopií nebo originálů dokladů se neuplatní a ve vztahu k takovým dokumentům se tedy ani výzva podle § 122 odst. 3 nezasílá.
Co se týká podepisování samotných nabídek, tak § 18 odst. 2 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů upravuje tzv. fikci podpisu při zasílání datové zprávy prostřednictvím datové schránky orgánům veřejné moci, kdy „Úkon učiněný osobou uvedenou v § 8 odst. 1 až 4 nebo pověřenou osobou, pokud k tomu byla pověřena, prostřednictvím datové schránky má stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsaný, ledaže jiný právní předpis nebo vnitřní předpis požaduje společný úkon více z uvedených osob.“
Navíc podle obecné úpravy v § 562 odst. 1 občanského zákoníku platí, že „písemná forma je zachována i při právním jednání učiněném elektronickými nebo jinými technickými prostředky umožňujícími zachycení jeho obsahu a určení jednající osoby“. Ve vztahu k elektronické komunikaci uskutečňované prostřednictvím elektronického nástroje nebo datové schránky (a to včetně úkonů vyjmenovaných v § 211 odst. 5 ZZVZ) lze tedy uzavřít, že datová zpráva nemusí být podepsána, pokud umožňuje určení jednající osoby, což bude v případě zpráv řádně zasílaných elektronickým nástrojem nebo datovou schránkou splněno.
Doporučujeme prostudovat metodické pomůcky k uvedenému tématu na Portálu o veřejných zakázkách:
Podepisování elektronických úkonů v zadávacím řízení [PDF, 541.09KB]
Předkládání elektronických kopií a elektronických originálů dokladů v zadávacím řízení [PDF, 522KB]
Střet zájmů
28.03.2019 Dobrý den, mám dotaz ohledně § 44 ZZVZ. Jsme město, které je 100% vlastníkem městské společnosti Technických služeb (nejsou naplněny podmínky pro "in house" zadávání). Členem dozorčí rady této obchodní společnosti je jmenován i uvolněný člen rady a vedoucí odboru technické správy města. V případě, že město odbor technické správy vyhlásí veřejnou zakázku, kterou by byly schopné plnit i tyto Technické služby, nedochází ke střetu zájmů dle § 44 ZZVZ u pana radního a vedoucího odboru? Dle zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, nenáleží funkcionáři za tuto činnost odměna, podíl na zisku apod., čímž by tedy neměl mít osobní výhodu (není navázán na výsledky hospodaření společnosti atd.) a zároveň, pokud je realizována otevřená soutěž, není možné, aby došlo ke snížení majetkového nebo jiného prospěchu zadavatele... Nebo jsou dané osoby ve střetu zájmů? Může se radní podílet na hlasování rady města při vyhlašování či schvalování výsledku zakázky? A vedoucí odboru může tuto zakázku připravovat? Předem děkuji za odpověď.
ZZVZ chápe jako střet zájmů podle § 44 odst. 2 situace, kdy se zájmy osob, které se podílejí na průběhu zadávacího řízení nebo mají nebo by mohly mít vliv na výsledek zadávacího řízení. Střet zájmů může obecně vzniknout u osoby zadavatele. Tedy pan radní by se neměl ani podílet na průběhu zadávacího řízení ani by neměl mít vliv (ani teoreticky) na výsledku takového zadávacího řízení. Zájmem může být teoreticky i odměna člena dozorčí rady apod. V tomto případě bychom tedy nedoporučovali, aby se pan radní jakýmkoliv způsobem podílel na přípravě zadávacího řízení ze strany zadavtele a i aby se nepodílel na výsledku – tedy aby nebyl v hodnotící komisi, aby nerozhodoval o výsledku.
Předkládání dokladů v rámci elektronizace
25.03.2019 Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dokumentů doložených v nabídkách u zadávacího řízení. Dodavatel doložil čestné prohlášení o splnění základní způsobilosti, které však nebylo podepsáno ani elektronicky, ani fyzicky. Je i v rámci elektronizace nutné, aby čestná prohlášení byla podepsána nebo se předpokládá, že v rámci nabídky, která byla podána v el. nástroji a navíc celá elektronicky podepsána, nemusí být čestné prohlášení podepsáno? Děkuji
Problematiku předkládání dokladů v zadávacím řízení obecně reguluje § 86 odst. 2 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen „ZZVZ“), který v odstavci druhém stanoví: „Pokud zadavatel nestanoví v zadávací dokumentaci jinak, může dodavatel prokázat svou kvalifikaci dle § 86 odst. 2 ZZVZ, tzn. předložit čestné prohlášení při podání žádosti o účast, předběžné nabídce nebo nabídce“.V rámci certifikovaného elektrického nástroje jsou ověřeny identity komunikujících subjektů. Proto, když zadavatel a dodavatel komunikují elektronicky prostřednictvím elektronického nástroje, nemusí podepisovat každý dokument zvlášť, neboť elektronický podpis použili již ve fázi registrace do elektronického nástroje.
Z výše uvedeného vyplývá a k Vašemu dotazu uvádíme, že čestné prohlášení o splnění základní způsobilosti, které je součástí nabídky podané elektronicky prostřednictvím certifikovaného elektronického nástroje, nemusí být dodavatelem podepsané ani listině ani elektronicky, neboť se má za to, že celý obsah nabídky je již podepsán a to díky ověření identity komunikujících subjektů, které proběhlo již ve fázi registrace do elektronického nástroje.
Jistota formou bankovní záruky
06.03.2019 1. Jestliže dodavatel poskytuje jistotu formou bankovní záruky, vydá mu banka v souladu s metodikou MMR originální soubor včetně elektronických podpisů. Tento soubor banka poskytne oprávněné osobě dodavatele, která ho poskytne dále osobě, která zpracovává nabídku a ta ho „nahraje“ jako součást elektronicky podané nabídky do elektronického nástroje. Při tomto „přeposílání“ souboru přes několik osob (u velkých společností může být tento počet i větší), má každá z těchto osob nahrán ve svém počítači „originál“ bankovní záruky, elektronické podpisy se tímto nijak nenarušují a místo jednoho originálu bankovní záruky tak vznikne neomezený počet souborů (podle počtu osob, kterým je přeposílán) a každý z nich se tváří jako originál. Poskytuje tedy dodavatel do své elektronicky podané nabídky skutečně originál bankovní záruky, jak vyžaduje zákon, když se jedná minimálně o jednu „rozmnnoženinu“ původního souboru? Nehledě na to, že originál zůstává uložen u dodavatele a ten s ním může kdykoli manipulovat. 2. V okamžicích stanovených zákonem je zadavatel povinen vrátit originál bankovní záruky dodavateli. Tento soubor je však součástí elektronicky podané nabídky a je nahrán na elektronickém nástroji. S nabídkou nelze manipulovat a elektronické nástroje neumožňují bankovní záruku z elektronicky podané nabídky vyjmout a vrátit ji zpět dodavateli. Pokud si soubor s bankovní zárukou stáhneme a tento soubor zašleme dodavateli, nejedná se o soubor poskytnutý dodavatelem a originál bankovní záruky stále zůstává zadavateli jako součást elektronicky podané nabídky. Jakým způsobem má tedy zadavatel splnit zákonem stanovenou povinnost vrátit originál bankovní záruky?
K dotazu, který se týká bankovní záruky (dále též „jistoty“), elektronické konverze dokumentů a originálů dokumentů v elektronické podobě Vám jako gestor zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek v platném znění (dále jen „ZZVZ“) sdělujeme, že v uvedeném zákonu není definováno, co je originál a je na zadavateli veřejné zakázky, aby posoudil charakter v nabídce předloženého dokladu či údaje.
Máme za to, že pokud banka poskytne účastníku zadávacího řízení (resp. odpovědné osobě) originál záruční listiny (dále též „dokument“) o poskytnutí bankovní záruky v elektronické podobě včetně elektronických podpisů a certifikátu, který je v souladu s příslušnou metodikou Ministerstva pro místní rozvoj (dále jen „MMR“), jedná se i v případě dalšího nakládání („přeposílání“) s takovýmto dokumentem stále o originál a to za předpokladu, že nebude zasahováno do integrity daného dokumentu tj. elektronických podpisů a certifikátu.
Dle § 41 odst. 6 ZZVZ „zadavatel vrátí bez zbytečného odkladu originál záruční listiny po uplynutí zadávací lhůty, nebo poté, co účastníku zadávacího řízení zanikne jeho účast v zadávacím řízení před koncem zadávací lhůty“, jestliže účast v zadávacím řízení zanikla z jiných důvodů než v uvedených v § 41 odst. 8 ZZVZ. V souladu se jmenovaným ustanovením § 41 odst. 6 ZZVZ a vzhledem k účinnosti ustanovení § 211 ZZVZ o povinnosti elektronické komunikace mezi zadavatelem a dodavatelem v zadávacím řízení, musí písemná komunikace mezi zadavatelem a dodavatelem probíhat elektronicky tj. zadavatel vrátí účastníku zadávacího řízení originál záruční listiny tj. samostatný soubor se zachovanou integritou.
Podrobně se problematice Prokazování složení jistoty formou bankovní záruky v nabídce v elektronické podobě věnuje stanovisko (viz odkaz níže), které bylo uveřejněno na: Portálu o veřejných zakázkách a koncesích, jenž spravuje MMR.
http://www.portal-vz.cz/getmedia/6b693552-dca5-4cec-a443-e9e499f67e2c/Bankovni-zaruka [PDF, 184.89KB]
Dále si Vás dovolujeme na jmenovaném portálu odkázat ještě na uveřejněné stanovisko k: Předkládání elektronických kopií a elektronických originálů dokladů v zadávacím řízení
http://www.portal-vz.cz/cs/Jak-na-zadavani-verejnych-zakazek/Metodiky-stanoviska/Stanoviska/Stanoviska-expertni-skupiny-MMR-k-novemu-zakonu-o-zadavani-verejnych-z
Závěrem si Vás rovněž dovolujeme informovat, že odbor práva veřejných zakázek Ministerstva pro místní rozvoj při vytváření svého názoru vycházel pouze z Vámi poskytnutých informací a učiněných předpokladů, jakož i o tom, že výše zaujatý právní názor nemusí být shodný s právním názorem orgánu dohledu (Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže), případně soudu.
Střet zájmu dodavatele, který byl současně zpracovatelem technických podmínek
01.03.2019 Je možné nadále použít závěry z rozhodnutí ÚOHS, potažmo Evropského soudního dvora týkající se nepodjatosti, resp. rovného zacházení v kontextu nové právní úpravy střetu zájmů uvedené v § 44 ZZVZ? Jak bylo opakovaně rozhodnuto (za účinnosti předchozí právní úpravy), je v rozporu se zásadami uvedenými v v zadávacích směrnicích a ZVZ, pokud je určitý dodavatel a priori bez dalšího vyloučen z možnosti účastnit se zadávacího řízení, jestliže se podílel na přípravných fázích zadání, aniž by mu bylo umožněno prokázat, že jím nabyté zkušenosti nemohly narušit soutěž. Je tedy i ve světle § 44 ZZVZ přípustné, aby ten, kdo se podílel na zpracování zadávací dokumentace (např. projektant), se později zúčastnil samotného zadávacího řízení, nebo jde o osobu, jejíž zájem ohrožuje podle ust. § 44 odst. 2 písm. b) ZZVZ její nestrannost a nezávislost v souvislosti se zadávacím řízením? Jak má zadavatel postupovat v případě, kdy osoba, která se podílela na zpracování zadávací dokumentace (a byla v ní uvedena např. jako zpracovatel projektové dokumentace) podá v příslušném zadávacím řízení nabídku?
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“) pracuje ve věci „střetu zájmů“ s obsahově podobným institutem, jako tomu bylo v případě předchozí právní úpravy v souvislosti s nepodjatostí členů hodnotící komise dle § 74 odst. 7 zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (platného do 30. 9. 2016).
Definice střetu zájmů dle ZZVZ
Nová právní úprava na rozdíl od právní úpravy předchozí používá v oblasti zadávání veřejných zakázek nový legální pojem „střet zájmů“. Z hlediska určitosti lze podobu úpravy nepodjatosti na základě střetu zájmů v současné právní úpravě vnímat spíše neformálně.
Jedním ze základních rozdílů předchozí a stávající právní úpravy je širší právní účinek zjišťování možného střetu zájmů, který se na rozdíl od předchozí právní úpravy vztahuje podle té současné k osobě zadavatele jako celku, když v § 44 odst. 1 ZZVZ uvádí: „Zadavatel postupuje tak, aby nedocházelo ke střetu zájmů.“ V souvislosti s tím zákon č. 137/2006 Sb. stanovil, že nastane-li v průběhu zadávacího řízení důvod k podjatosti některého z členů hodnotící komise, je povinen tuto skutečnost bezodkladně oznámit veřejnému zadavateli. ZZVZ zadavateli také ukládá povinnost přijmout opatření k nápravě, pokud zjistí, že ke střetu zájmů došlo, viz dále v textu popsaný důvod pro vyloučení účastníka zadávacího řízení na základě § 48 odst. 5 písm. c) ZZVZ. Přitom osobami vystupujícími v zadávacím řízení jako osoby mající možný střet zájmů mohou být dle § 42 ZZVZ jak členové hodnotící komise, případně administrátoři, kteří se podílí na průběhu zadávacího řízení, tak také přizvaní odborníci, které zadavatel na posouzení nebo hodnocení nabídek najme. Zadavatel musí dbát toho, aby nedocházelo ke střetu zájmů, přičemž veškerá rozhodnutí a další úkony, které mohou mít vliv na zadání zakázky nebo na vyloučení účastníka zadávacího řízení, musí být činěny pouze s ohledem na objektivní potřeby zadavatele, aby úkony nebyly ovlivněny finančním či jiným osobním zájmem osob, které se podílejí na průběhu řízení nebo mohou ovlivnit jeho výsledek.
Změna povinnosti ustanovení členů hodnotící komise
Na rozdíl od předchozí právní úpravy se k provádění úkonů na základě ZZVZ již nestanoví povinnost ustanovit v zadávacím řízení hodnotící komisi, ale je to výhradně zadavatel, který činí své úkony navenek vůči třetím osobám, jakož i ke konkrétním účastníkům zadávacího řízení. Pokud interní předpisy ukládají povinnost jmenovat hodnotící komisi, podepisují absenci střetu zájmů před jednáním všichni členové hodnotící komise, které k tomu zadavatel určil. Osobami, které mají povinnost podepisovat absenci střetu zájmů, jsou právě ty osoby, které se podílejí na přípravě zadávacích podmínek, případně činí rozhodnutí, která ovlivňují průběh zadávacího řízení.
Za tímto účelem byl zadavatel již na základě předchozí právní úpravy povinen sdělit na počátku prvního jednání hodnotící komise nebo na počátku jednání, na němž je poprvé člen v hodnotící komisi přítomen, identifikační údaje účastníků zadávacího řízení, aby si členové hodnotící komise měli možnost tuto skutečnost ověřit. Důvodem širšího dopadu nové právní úpravy, než tomu bylo stanoveno na základě zákona č. 137/2006 Sb. v souvislosti s nepodjatostí ve vztahu k členům hodnotící komise, je právě ta skutečnost, že v samotné zadavatelské organizaci může možný střet zájmů nastat u daleko širšího okruhu oprávněných osob, jejichž pokynům je veřejný zadavatel povinen se s ohledem na své interní předpisy podřídit. Možný střet zájmů lze sledovat u pracovníků zadavatele, přímo u členů hodnotící komise, dále také u přizvaných odborníků, kteří tvoří poradní orgán zadavatele a mají na rozhodnutí faktický podíl, přičemž jsou schopni svým jednáním ovlivnit dílčí rozhodnutí zadavatele, anebo celkový výsledek zadávacího řízení.
Okolnosti vzniku střetu zájmů
Vznik střetu zájmů může nastat v případě, pokud se na přípravě zadávacích podmínek podílela osoba, která má zájem na získání zakázky v navazujícím zadávacím řízení a zároveň se nastavení podmínek či požadavků na kvalifikaci nebo technické vlastnosti předmětu plnění jeví být diskriminační či nepřiměřené k předmětu veřejné zakázky. Lze přitom namítat, že pokud zadávací dokumentaci nebo její část vypracovala osoba odlišná od zadavatele, může zpracovateli technické části dokumentace vzniknout neoprávněně výhoda, spojená s jeho možnou budoucí účastí v zadávacím řízení.
Pokud některou část zadávací dokumentace vypracovala osoba odlišná od osoby zadavatele, doporučujeme zvážit stanovení takové lhůty pro podání nabídek, která umožní srovnatelnou přípravu nabídky také těm dodavatelům, kteří se na konkrétním obsahu zadávacích podmínek fakticky možnost podílet neměli.
Není-li to odůvodněno předmětem veřejné zakázky, nesmí být zadávací podmínky stanoveny odkazem na určité dodavatele nebo výrobky či práva vyplývající z práv duševního vlastnictví (patenty na vynálezy, užitné vzory, průmyslové vzory, ochranné známky nebo označení původu). Porušení zákazu diskriminace naopak není nastavení podmínek zadávacího řízení, které odpovídá účelu veřejné zakázky nebo potřebě zadavatele zajistit předmět plnění v souladu s určitým technickým parametrem.
Uvedené platí tím spíše o právních zásadách, jejichž možný rámec se mění s okolnostmi aplikace normy, proto se podobné zjištění, zda byla porušena rovnost přístupu ke všem subjektům kontraktačního procesu, bude vztahovat vždy na všechny okolnosti případu. Zásada rovného zacházení a zákazu diskriminace dle § 6 ZZVZ je jedním z obecných principů, přitom důsledné posouzení věcných skutečností zpravidla provází právě tyto tzv. „neurčité právní pojmy.“ Pro účely zjišťování možného střetu zájmů není možné v takovém jednání spatřovat snahu zadavatele nebo jiných osob podílejících se na průběhu příprav zadávacích podmínek, ovlivnit výsledek zadávacího řízení, ačkoli spolehlivé zjišťování závěru o skutkovém stavu může být zdlouhavé, a to jak v rámci řízení před úřadem, tak i v případě následného soudního přezkumu.
Předcházení vzniku střetu zájmů
V souvislosti s citovanou částí Vašeho dotazu: „pokud je určitý dodavatel a priori bez dalšího vyloučen z možnosti účastnit se zadávacího řízení, jestliže se podílel na přípravných fázích zadání, aniž by mu bylo umožněno prokázat, že jím nabyté zkušenosti nemohly narušit soutěž“ sdělujeme, že takový postup zadavatele může být v zadávacím řízení nahlížen v souladu s ustálenou rozhodovací praxí jako porušení zákazu diskriminace v zadávacím řízení. Možnému vzniku střetu zájmů lze předcházet jiným způsobem, pokud existuje důvodné očekávání, že podíl na přípravě zadávací dokumentace bude možné označit za konkurenční výhodu, lze v krajních případech předcházet očekávanému střetu zájmů již smluvní úpravou se zpracovatelem zadávací dokumentace, kterou se zaváže k neúčasti v navazujícím zadávacím řízení. Pokud dodavatel nabídku podá, ačkoliv se ji zavázal nepodat, ocitá se v možném střetu zájmů a zadavatel je oprávněn takového účastníka z účasti v zadávacím řízení vyloučit postupem dle § 48 odst. 5 písm. c) ZZVZ. Než zadavatel učiní rozhodnutí o vyloučení účastníka ze zadávacího řízení, musí ho předtím vyzvat k objasnění, aby uvedl důvody, pro které se domnívá, že s podáním jeho nabídky ke střetu zájmů nedošlo. Pokud dotčený účastník zadávacího řízení neprokáže, že jeho účastí na přípravě nedošlo ke zvýhodnění při přípravě nabídky, a tedy ani k narušení hospodářské soutěže, je zadavatel dále oprávněn vyloučit takového účastníka za zadávacího řízení.
Závěr
Možnost nechat zpracovat po odborné stránce srozumitelné zadávací podmínky osobou odlišnou od osoby zadavatele, disponující určitými odbornými znalostmi ve vztahu k předmětu veřejné zakázky, anebo s povědomím o specifických potřebách zadavatele, je zcela legitimní postup zadavatele, který právě za předpokladu, že dojde k označení osob spojených s přípravou zadávacích podmínek, činí celou fázi přípravy podmínek soutěže více transparentní. Jedná se o jeden z nástrojů prevence střetu zájmů, který hájí zachování hospodářské soutěže, a který zároveň celý proces zadávání zprůhledňuje. Výkladovými metodami nebo opačnou interpretací dotčených ustanovení zákona nelze dle našeho názoru jakkoliv sledovat záměr zákonodárce upírat právo stát se účastníkem zadávacího řízení určitým skupinám dodavatelů, neboli právě těm osobám, které poskytují služby zpracovatelů projektových dokumentací, případně zaměřují své služby na přípravu zadávací dokumentace nebo jen jednotlivých částí (dokumentace pro technické, stavební či jiné inženýrské projekty, technické specifikace služeb, příp. díla atp.).
Objasnění nabídky (§ 46)
14.02.2019 Dobrý den, zákon 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (dále jen "ZVZ") umožňoval dle § 76 odst. 5 ZVZ po písemném zdůvodnění nejasností nabídky přizvat uchazeče na jednání hodnotící komise za účelem vysvětelní jeho nabídky. V zákone č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek taková možnost uvedena není. Má zadavatel možnost přizvat účastníka po písemném objasnění na jednání, za účelem obajsnění, které by urychlilo zadávací řízení?
Dle § 46 odst. 1 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“) může zadavatel pro účely zajištění řádného průběhu zadávacího řízení požadovat, aby účastník v přiměřené lhůtě objasnil předložené údaje, doklady, vzorky nebo modely. Přičemž na žádost o objasnění nejsou ZZVZ kladeny žádné formální požadavky a zadavatel může tuto možnost učinit opakovaně. ZZVZ blíže nespecifikuje, jakým způsobem má k objasnění dojít.
Dále dle § 211 odst. 1 ZZVZ není-li v ZZVZ stanoveno jinak, lze pro komunikaci mezi zadavatelem a dodavatelem použít i ústní komunikaci. Ovšem za podmínky, že bude obsah komunikace v dostatečné míře zdokumentován – zejména zápisy, zvukovými nahrávkami nebo souhrny hlavních prvků komunikace.
Dle výše uvedeného ZZVZ neznemožňuje, aby byl účastník pozván na jednání za účelem objasnění nabídky. Zadavatel však musí při takovém postupu dbát na to, aby obsah ústní komunikace byl dostatečně zdokumentován, aby byly zachovány základní zásady dle § 6 ZZVZ a nedošlo tak k netransparentnímu, nerovnému a diskriminačnímu zacházení s účastníky zadávacího řízení.
Změna technické specifikace
10.01.2019 V rámci ZPŘ na dodávky došlo v rámci vysvětlení ZD ke změně požadovaných hodnot některých parametrů z technické specifikace, která byla součástí zadávací dokumentace. V rámci posouzení nabídky dodavatele, jehož nabídka byla hodnocena jako nejvhodnější, bylo zjištěno, že dodavatel nezapracoval předmětné změny do své nabídky a použil původní verzi technické specifikace. V této souvislosti prosíme o informaci, zda je možné vyzvat dodavatele k objasnění jeho nabídky, tedy k předložení upravené technické specifikace v souladu s vysvětlením ZD za předpokladu, že jeho nabídková cena se nezmění nebo je nutné dodavatele vyloučit.
V případě, že uplynula lhůta pro podání nabídek, platí dle § 46 odst. 2 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů, že takové nabídky nemohou být již měněny – nelze tak například, aby v rámci doplňování došlo ke změně nabídkové ceny či nabídnutí jiného výrobku. Naproti tomu však, dle stejného ustanovení, mohou být nabídky doplňovány o údaje, dokumenty, vzorky nebo modely, které nebudou hodnoceny dle kritérií hodnocení. Pokud je tedy v ZPŘ hodnotícím kritériem nabídková cena, která zůstane nedotčena i po doplnění upravené technické specifikace, je možné postupovat Vámi uvedeným způsobem a není nutné dodavatele vyloučit.
Vyloučení účastníka na základě § 48 odst. 7 a 9
14.12.2018 Dobrý den, obdrželi jsme nabídku od dodavatele se sídlem v České republice. Tento dodavatel má kmenové akcie na jméno v listinné podobě a nejedná se o akciovou společnost ve vlastnictví obce. Dle § 48 odstavce 7 takového dodavatele zadavatel může vyloučit. Ale dle § 48 odstavce 9 jsme povinni v tomto případě dodavatele vyloučit v souladu s odst. 7, protože se nejedná o dodavatele se sídlem v zahraničí. Tento postup dle našeho názoru porušuje § 6, tj. dodržení zásady rovného zacházení, neboť je jiný přístup k domácím a jiný k zahraničním dodavatelům. Na základě výše uvedeného Vás tímto prosím o vyjádření, zda v tomto případě opravdu musíme dodavatele vyloučit nebo je možno požádat tuzemského dodavatele o předložení čestného prohlášení dle § 48 odst. 9. Děkuji za odpověď
Zadavatel je dle § 48 odst. 7 ZZVZ oprávněn vyloučit účastníka zadávacího řízení, který je akciovou společností nebo má právní formu akciové společnosti a nemá vydány výlučně zaknihované akcie. Avšak u vybraného dodavatele, tj. dodavatele, kterého zadavatel vybral k uzavření smlouvy na veřejnou zakázku a jde zároveň o tuzemskou akciovou společnost, se tato možnost přesune do roviny povinnosti a zadavatel dle § 48 odst. 9 ZZVZ takového dodavatele vyloučí se zadávacího řízení.
U zahraniční akciové společnosti zadavatel postupuje odlišně, nejprve ji vyzve k předložení písemného čestného prohlášení o tom, které osoby jsou vlastníky akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje 10 % základního kapitálu s uvedením zdroj, z něhož údaje o velikosti podílu akcionářů vychází. Pokud tento vybraný dodavatel (zahraniční akciová společnost) písemné čestné prohlášení nepředloží nebo jeho obsahem nebude také zdroj údajů, bude zadavatelem vyloučen na základě § 48 odst. 2 písm. b) ZZVZ v návaznosti na § 48 dost. 8 ZZVZ.
Lze tedy shrnout, že ZZVZ uplatňuje specifický postup pro tuzemskou akciovou společnost a specifický postup pro zahraniční akciovou společnost, přičemž ZZVZ neumožňuje tyto postupy zaměňovat. Tuzemská akciová společnost musí mít vydány výlučně zaknihované akcie, není-li tomu tak, zadavatel takového dodavatele vyloučí ze zadávacího řízení.
Dodáváme, že není vyloučena možnost poskytnout dodavateli, který nemá vydány výlučně zaknihované akcie, prostor pro jejich zaknihování. Jedná se však o časově poměrně náročný proces (v řádu měsíců), proto by jeho využití mělo ze strany zadavatele předcházet důkladné zvážení, zda je v jeho zájmu toto zdržení umožnit.
Prokázání kvalifikace
19.10.2018 Dobrý den, naše firma se zúčstnila výběrového řízení veřejné zakázky kde jsme byli vyhodnoceni na druhém místě. Vítězná firma nedoložila ve své nabídce požadovanou kvalifikaci - Výpis trestního rejstříku právnické osoby a Výpis rejstříků trestů fyzické osoby. Firmně bylo umožněno dodat tyto doklady v náhradním termínu, ani tomto termínu nebyly požadované doklady k dispozici. Přesto byl termín dodání chybějící dokumentace opět posunut a novém termínu již chybějící dokumenty byly dodány. Je takovéto opakované posunutí termínu možné?
Zadavatel je obecně oprávněn dle § 46 odst. 1 ZZVZ požadovat po účastnících zadávacího řízení, aby objasnili své předložené údaje, doklady, vzorky nebo modely, které uvedli ve svých žádostech o účast, předběžných nabídkách nebo nabídkách.
Po uplynutí lhůty pro podání nabídek dle § 46 odst. 2 ZZVZ nemůže být nabídka měněna. Nabídka však může být doplněna na základě žádosti podle § 46 odst. 1 ZZVZ (tj. žádost zadavatele o objasnění nebo doplnění nabídky) o údaje, doklady, vzorky nebo modely, které nebudou hodnoceny podle kritérií hodnocení.
Možnost žádat o objasnění či doplnění údajů, dokladů, vzorků nebo modelů je oprávněním zadavatele. Přičemž doplnění informací týkajících se prokázání a splnění podmínek účasti se za změnu nabídky nepovažují.
Prokázání základní způsobilosti, ve Vašem případě dodání výpisu z rejstříků trestů právnické a fyzické osoby, není předmětem hodnocení dle kritérií hodnocení. Z tohoto důvodu zmiňované dokumenty mohou být ze strany dodavatele doplněny. Zadavatel je oprávněn žádost ve výše uvedeném smyslu činit opakovaně, případně je oprávněn i jím stanovenou lhůtu k předložení údajů, dokladů, prodloužit nebo prominout její zmeškání.
Doplnění/objasnění údajů vztahujících se k hodnotícím kritériím
19.09.2018 Dobrý den, dle § 46 odst. 2 může být nabídka doplněna na základě žádosti podle odstavce 1 o údaje nebo doklady, které nebudou hodnoceny podle kritérií hodnocení. Pokud dané ustanovení chápeme správně, že sice není možné doplnění nabídky, ale je možné její objasnění dle odst.1? Zadavatel má hodnotit počet let praxe a počet realizovaných projektů členů týmu, ale účastníci předloží jednotlivé životopisy, které jsou zpracovány velice ledabyle k realizovaných projektů a praxi jsou uvedeny jen kusé informace. Pokud třeba účastník uvádí určitou délku praxe, ale u té není zřejmé, zda je všeobecná v oboru nebo v požadované činnosti, případně ji není možné zcela jednoznačně vyčíst z popsané praxe, nebo je uvedena informace o realizované zakázce, ale chabí její konkrétnější specifikace. U některých údajů je zadavatel schopen jejich naplnění sám ověřit, u některých je lze s určitou pravděpodobností dovodit, ale u mnohých by bylo třeba dalších informací od účastníků. Nicméně takovýto postup se nám zdá potencionálně diskriminační k účastníkům, ale opačně se zadavatel může dopustit porušení § 46. Není nám zcela jasné, jaké informace mohou být považovány ještě za objasnění a co už je doplněním. Může zadavatel přijmout od účastníka nové informace do upřesňující jednotlivé životopisy nebo by se jednalo o nezákonné doplnění nabídky? Platí to i pokud zadavatel informace získal z důvodu upřesnění nabídky pro prokázání kvalifikace? Děkuji moc za Vaše objasnění
K dotazu, který se týká ustanovení § 46 odst. 1, 2 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZZVZ) sdělujeme následující. Zadavatel je obecně oprávněn dle § 46 odst. 1 ZZVZ požadovat po účastnících zadávacího řízení, aby objasnili své předložené údaje, doklady, vzorky nebo modely, které uvedli ve svých žádostech o účast, předběžných nabídkách nebo nabídkách. Po uplynutí lhůty pro podání nabídek dle § 46 odst. 2 ZZVZ nemůže být nabídka měněna. Nabídka však může být doplněna na základě žádosti podle § 46 odst. 1 ZZVZ (tj. žádost zadavatele o objasnění nebo doplnění nabídky) o údaje, doklady, vzorky nebo modely, které nebudou hodnoceny podle kritérií hodnocení. Zadavatelé by měli přistupovat k výzvě k doplnění zejména v případech drobných pochybení, která působí nejednoznačnost údajů či dokladů v nabídkách (či jiných úkonech účastníků), přičemž tato nejednoznačnost je snadno odstranitelná a současně vinou nejednoznačnosti nelze nabídky hodnotit, případně nelze na jejich základě (či na základě jiných úkonů) učinit jednoznačný závěr ohledně splnění podmínek účasti.
Možnost žádat o objasnění či doplnění údajů, dokladů, vzorků nebo modelů je oprávněním zadavatele. Současně není v rozporu s řádným průběhem zadávacího řízení, pokud dojde k vyloučení účastníků zadávacího řízení z důvodu, že nejsou schopni předložit žádosti o účast, předběžné nabídky či nabídky dostatečné a úplné (za předpokladu jednoznačně formulovaných zadávacích podmínek). Postupem zadavatele nesmí dojít k porušení základních zásad zadávacího řízení, tj. zadavatel by měl přistupovat ke všem uchazečům stejně (v případě kdy vyzve některého uchazeče k objasnění nabídky, měl by postupovat stejně i ostatních uchazečů).
Objasněním nabídky se rozumí vysvětlení, jak danou informaci uchazeč v nabídce zamýšlel, přičemž doplnění je poskytnutí zcela nových informací, zpravidla nového dokumentu. Objasnění, tedy pouhé vysvětlení předložených údajů, které mají být hodnoceny, se dle textace zákona jeví být možná. Doplnění údajů, případně zcela nové informace, které mají být hodnoceny a v nabídce nebyly, už přípustné nejsou. V souhrnu lze říci, že doplnit či objasnit je možné vše, co není předmětem hodnocení dle kritérií hodnocení a toto doplnění či objasnění je pro účely řádného průběhu zadávacího řízení zapotřebí. Objasnění, tedy pouhé vysvětlení, je možné i v případě, kdy je daná informace hodnotícím kritériem. Zadavatel ale nemůže přijmout od účastníka nové informace, které v nabídce nebyly a které do hodnocení zasahují.
Složení jistoty na účet zadavatele
26.07.2018 Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, ohledně složení jistoty na účet zadavatele - pokud účastník složí jistotu na účet zadavatele, musí být jistota na účtu zadavatele připsána nejpozději v den podání nabídek nebo postačí, pokud účastník dá ve lhůtě pro podání nabídek příkaz k úhradě jistoty a do nabídky doloží údaje o platbě? Účastník podal příkaz k úhradě jistoty ve lhůtě pro podání nabídek, nicméně na účet zadavatele byla platba připsána až po uplynutí lhůty pro podání nabídek. Do nabídky pak účastník přiložil oznámení o provedení platby. Úprava poskytnutí jistoty v zadavácí dokumentaci kopíruje úpravu v ZZVZ. Splnil účastník podmínku složit jistotu ve lhůtě pro podání nabídek, či nikoliv. Děkuji.
Na základě § 41 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“), může zadavatel v zadávací dokumentaci požadovat, aby účastník zadávacího řízení poskytl ve lhůtě pro podání nabídek jistotu, stanovil-li zadávací lhůtu. Jistota může být účastníkem zadávacího řízení poskytnuta mimo jiné formou složení peněžní částky na účet zadavatele. V takovém případě účastník zadávacího řízení prokáže v nabídce poskytnutí jistoty sdělením údajů o provedené platbě zadavateli. Účastníka zadávacího řízení, který neprokázal složení požadované jistoty nebo nezajistil jistotu po celou dobu trvání zadávací lhůty, zadavatel vyloučí ze zadávacího řízení (§ 48 odst. 3 ZZVZ).
V ZZVZ není specifikováno, jaký okamžik je považován za složení peněžní částky na účet zadavatele. Terminologii „složení peněžní částky na účet“ neužívá ani zákon č. 370/2017 Sb., o platebním styku.
Povinnost složit peněžní prostředky na účet je však formulována také v § 255 ZZVZ. Jedná se o povinnost složit kauci v souvislosti s podáváním návrhu na zahájení řízení o přezkoumání úkonů zadavatele u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. K problematice skládání kauce zaujímá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stanovisko (https://www.uohs.cz/cs/verejne-zakazky/obrana-proti-nespravnemu-postupu-zadavatele/kauce-a-spravni-poplatek.html), že „podle § 255 odst. 1 a 2 zákona musí být kauce připsána na účet Úřadu nejpozději poslední den lhůty stanovené podle § 251 odst. 2 nebo 3 a § 254 odst. 3 zákona pro doručení návrhu Úřadu. Jinými slovy řečeno kauce je řádně a včas složena až ve chvíli, kdy je v celé zákonem stanovené výši připsána na účet Úřadu (nestačí tedy, byl-li poslední den lhůty pro složení kauce podán např. příkaz k její úhradě).“
I přes rozdílnosti ve správním řízení vedeném Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a v soukromoprávním zadávacím řízením vedeném zadavatelem, lze předpokládat, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude za složení peněžní částky na účet zadavatele také považovat až připsání peněžních prostředků na účet zadavatele.
Závěrem shrnujeme, že je-li poskytnutí jistoty v zadávací dokumentaci požadováno, musí být jistota poskytnuta ve lhůtě pro podání nabídek a v nabídce prokázána např. sdělením údajů o provedené platbě zadavateli. Připsání platby na účet zadavatele, které nastane až po uplynutí lhůty pro podání nabídek, bude pravděpodobně Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže považováno za opožděné.
Náhrada škody v případě neuzavření smlouvy s vybraným dodavatelem
18.07.2018 Dobrý den, jakožto veřejný zadavatel jsme zadávali veřejnou zakázku na stavební práce, jednalo se o VZ malého rozsahu týkající se rekonstrukce kotelny. V zadávací dokumentaci byla stanovena zadávací lhůta. Ze tří uchazečů byl vybrán nejvhodnější dodavatel, který jako součást podané nabídky doložil také podepsaný návrh smlouvy, který byl součástí zveřejněné zadávací dokumentace. Po oznámení nejvhodnějšího dodavatele jsme byli vybraným dodavatelem vyrozuměni o tom, že neví, zda bude moci v důsledku svého harmonogramu zakázku realizovat a zda z jeho strany dojde k podpisu smlouvy, přičemž tento dodavatel následně od uzavření smlouvy odstoupil z výše uvedeného důvodu. K tomu došlo v průběhu zadávací lhůty. Vybraný dodavatel byl proto ze zadávacího řízení vyloučen a došlo k uzavření smlouvy s druhým dodavatelem v pořadí, jehož nabídková cena je cca o 100 tisíc Kč vyšší. Otázka proto zní, zda je v této situaci přípustné domáhat se soudní cestou náhrady škody spočívající v rozdílu nabídkových cen prvního a druhého uchazeče s ohledem na skutečnost, že je dodavatel v průběhu zadávací lhůty vázán svojí nabídkou? Děkuji
Domáhat se soudní cestou o náhradu škody lze, otázkou ovšem je, co je prokazatelnou skutečně vzniklou škodou, o jejíž náhradu se budete moci domáhat. Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek ve znění pozdějších předpisů zakázky malého rozsahu neřeší a v tomto případě by se jednalo o soukromoprávní spor řešený podle Občanského zákoníku.
Zadávací lhůta
20.04.2018 Dobrý den, je možné prodloužit zadávací lhůtu v době po podání nabídek? Musí k tomu být souhlas uchazečů, nebo to může být jednostranný úkon zadavatele? Děkuji.
O jednostranném úkonu zadavatele zcela určitě nelze uvažovat. Prodloužení zadávací lhůty, pokud se zadavatel dohodne se všemi účastníky, možné je. Pokud souhlasí všichni, tak nejde o zvýhodnění zadavatele, případně zmírnění podmínek účasti dodavatelů oproti těm, kteří se již nemohou účastnit zadávacího řízení za příhodnějších podmínek. Pokud by s tím účastníci sami nesouhlasili, že budou dále účastníci v “přísnějším” zadávacím řízení, jednoduše na dohodu nepřistoupí.
Požadování plnění z jistoty (§ 41)
20.04.2018 Dobrý den, zadávacího řízení na stavební práce se zúčastnili 2 dodavatelé, vybraný dodavatel ale nepředložil dokumenty před podpisem smlouvy a neposkytl součinnost k podpisu smlouvy. Uchazeč nebyl vyloučen a s ohledem na značný finanční rozdíl mezi prvním a druhým uchazečem bylo zadávací řízení zrušeno. Je možno po uchazeči, který neposkytl součinnost k podpisu smlouvy ale nebyl vyloučen ze zadávacího řízení, požadovat plnění z jistoty dle §41 ZZVZ? Děkuji.
Ve Vámi popsaném případu by šlo spíše o problém s důvody zrušení zadávacího řízení, protože pokud je zadávací řízení zrušeno, zadavatel jistotu vrací, účastníkům zanikla účast v zadávacím řízení. Zadavatel se musí “vejít” do důvodů, které jsou uvedeny v § 127 – důvody pro zrušení zadávacího řízení. Pokud zadavatel zrušil zadávací řízení v souladu s § 127, jde o jeho úkon a tímto úkonem by neměli trpět účastníci zadávacího řízení. Jedním z důvodů pro zrušení zadávacího řízení je i důvod, že vybranému dodavateli zanikne účast v zadávacím řízení (§ 127/2/b – zánik účastenství dodavatele po jeho vyloučení) – potom by ale měl být takový dodavatel nejprve vyloučen (§ 122/5) a až potom by také vzniklo zadavateli právo na plnění z jistoty (§ 41/8) a vzniknul by zadavateli důvod pro možné zrušení zadávacího řízení. Samozřejmě stále zadavatel může zrušit zadávací řízení, pokud nastanou i jiné okolnosti, uvedené v § 127.
Nahrazení ustanovení ke střetu zájmů dle zákona č. 134/2016 Sb.
17.04.2018 Čím je nahrazen § 68 odst. 3 zákona o veřejných zakázkách č. 137/2006 Sb., dle zákona platného od 1. 10. 2016?
Ustanovení § 68 odst. 3 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, není v zákonu č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále je „ZZVZ“) nahrazen obdobným ustanovením. V ZZVZ byly přijaty jiné nástroje, které mají zajistit prevenci střetu zájmů při zadávání veřejných zakázek. Jedná se konkrétně o ustanovení § 48 odst. 6 až 10 ZZVZ:
§ 48
6) Zadavatel může vyloučit účastníka zadávacího řízení pro nezpůsobilost také, pokud na základě věrohodných informací získá důvodné podezření, že účastník zadávacího řízení uzavřel s jinými osobami zakázanou dohodu podle jiného právního předpisu (zákon o ochraně hospodářské soutěže) v souvislosti se zadávanou veřejnou zakázkou.
(7) Zadavatel může vyloučit účastníka zadávacího řízení, který je akciovou společností nebo má právní formu obdobnou akciové společnosti a nemá vydány výlučně zaknihované akcie.
(8) Vybraného dodavatele zadavatel vyloučí z účasti v zadávacím řízení, pokud zjistí, že jsou naplněny důvody vyloučení podle odstavce 2 nebo může prokázat naplnění důvodů podle odstavce 5 písm. a) až c).
(9) Zadavatel u vybraného dodavatele ověří naplnění důvodu pro vyloučení podle odstavce 7 na základě informací vedených v obchodním rejstříku. Pokud z informací vedených v obchodním rejstříku vyplývá naplnění důvodu pro vyloučení podle odstavce 7, zadavatel účastníka zadávacího řízení vyloučí ze zadávacího řízení. Vybraného dodavatele se sídlem v zahraničí, který je akciovou společností nebo má právní formu obdobnou akciové společnosti, zadavatel požádá, aby v přiměřené lhůtě předložil písemné čestné prohlášení o tom, které osoby jsou vlastníky akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje 10 % základního kapitálu účastníka zadávacího řízení, s uvedením zdroje, z něhož údaje o velikosti podílu akcionářů vychází; tato žádost se považuje za žádost podle § 46.
(10) Ustanovení odstavců 7 a 9 se nepoužije pro účastníka zadávacího řízení, pokud se jedná o akciovou společnost, jejíž akcie v souhrnné jmenovité hodnotě 100 % základního kapitálu jsou ve vlastnictví státu, obce nebo kraje.
Dále pak je u vybraného dodavatele v souladu s § 122 odst. 4 a 5 ZZVZ potřeba se zabývat tím, kdo je jeho skutečným majitelem, a v případě, že je zjištěn střet zájmů, je nutné vybraného dodavatele v souladu s ustanovením § 124 odst. 3 ZZVZ ze zadávacího řízení vyloučit.
§ 122
(4) U vybraného dodavatele, je-li právnickou osobou, zadavatel zjistí údaje o jeho skutečném majiteli podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (dále jen “skutečný majitel”) z evidence údajů o skutečných majitelích podle zákona upravujícího veřejné rejstříky právnických a fyzických osob. Zjištěné údaje zadavatel uvede v dokumentaci o veřejné zakázce. Pro tyto účely umožní Ministerstvo spravedlnosti zadavateli dálkový přístup k údajům o skutečném majiteli podle zákona upravujícího veřejné rejstříky právnických a fyzických osob; pro účely výkonu dozoru podle části třinácté hlavy II umožní takový přístup Ministerstvo spravedlnosti také Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
(5) Nelze-li zjistit údaje o skutečném majiteli postupem podle odstavce 4, zadavatel ve výzvě podle odstavce 3 vyzve vybraného dodavatele rovněž k předložení výpisu z evidence obdobné evidenci údajů o skutečných majitelích nebo
a) ke sdělení identifikačních údajů všech osob, které jsou jeho skutečným majitelem, a
b) k předložení dokladů, z nichž vyplývá vztah všech osob podle písmene a) k dodavateli; těmito doklady jsou zejména
1. výpis z obchodního rejstříku nebo jiné obdobné evidence,
2. seznam akcionářů,
3. rozhodnutí statutárního orgánu o vyplacení podílu na zisku,
4. společenská smlouva, zakladatelská listina nebo stanovy.
VZMR - elektronická komunikace (§ 31; § 211)
12.04.2018 Dobrý den, jako škola zřizovaná MHMP zadáváme veřejné zakázky malého rozsahu podle §27 zákona. Bude se na nás vztahovat ustanovení účinnosti od 18. 10. 2018 týkající se elektronické komunikace? Nebo je možné využít výjimky podle §31?
Dle ustanovení § 211 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále také „ZZVZ“), musí komunikace mezi zadavatelem s dodavatelem v zadávacím řízení probíhat elektronicky s výjimkami uvedenými v odst. 3 téhož ustanovení. Na zadávání veřejných zakázek malého rozsahu se vztahuje výjimka, která je definována v ustanovení § 31 ZZVZ, tedy, že zadavatel není povinen zadat v zadávacím řízení veřejnou zakázku malého rozsahu. Při jejím zadání je však zadavatel povinen dodržet zásady podle ustanovení § 6 ZZVZ. Z výše uvedeného vyplývá povinnost zadavatele v zadávacím řízení komunikovat elektronicky, avšak pokud zadavatel zadává zadavatel veřejnou zakázku malého rozsahu, není na základě výjimky dle ustanovení § 31 ZZVZ povinen zadat takovou zakázku v zadávacím řízení a nevztahuje se tedy na něj výše uvedené ustanovení dle § 211 ZZVZ, a tedy není povinen komunikovat elektronicky. Výše uvedený závěr je podpořen také stanoviskem expertní skupiny MMR k novému zákonu o zadávání veřejných zakázek a to stanoviskem Komunikace mezi zadavatelem a dodavatelem při zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, které je uveřejněno na portále o veřejných zakázkách a koncesích a lze jej nalézt pod následujícím odkazem: http://www.portal-vz.cz/getmedia/715439fe-0a1d-4afc-8083-a2f0db34dc9e/Komunikace-mezi-zadavatelem-a-dodavatelem_VZMR.pdf
Určení hlavního předmětu u zakázky na části (§ 15, § 35)
10.04.2018 Hezký den, dovoluji se na vás obrátit s dotazem. Zadavatel bude vyhlašovat veřejnou zakázku na realizaci gastroprovozu. Součástí veřejné zakázky bude dodávka technologie a zařízení v předpokládané hodnotě 6,7 mil. Kč bez DPH a stavební práce zařízení v předpokládané hodnotě 6,6 mil. Kč bez DPH. Lze v tomto případě vyhlásit veřejnou zakázku na dodávku v nadlimitním režimu s tím, že zakázka bude rozdělena na dvě části? 1. část Dodávka a 2. část Stavební práce? Samozřejmě pro každou část bude specifikován požadavek na kvalifikaci. Děkuji za odpověď
Lze to takto provést, pokud jde o dvě veřejné zakázky. Jediný problém může nastat, pokud by celkově byla zakázka dodávkou (tedy stavební práce by byly součástí dodávky a dodávku by bez nich nešlo realizovat) – potom by pravděpodobně šlo o jednu veřejnou zakázku na dodávky a obě části by měly být zadány v nadlimitním režimu (rozhodnete podle § 15 odst. 1 nebo odst. 3).
Splnění kvalifikace doplněním dokladu do nabídky (§ 46)
27.02.2018 Prosím o vysvětlení, jak vykládat ustanovení § 46 odst. 2) ZZVZ - nabídka však může být doplněna (...) přičemž skutečnosti rozhodné pro posouzení splnění podmínek účasti mohou nastat i po uplynutí lhůty pro podání nabídek. Jedná se o skutečnost, kdy účastník doplní doklad o kvalifikaci, který prokazuje splnění požadované kvalifikace až po lhůtě pro podání nabídek. Děkuji.
Dle ustanovení § 46 odst. 2 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen ZZVZ) nemůže být nabídka měněna, avšak může být doplněna na základě žádosti zadavatele o údaje, doklady, vzorky nebo modely. Takovéto doplnění výše uvedených údajů týkajících se splnění podmínek účasti se za změnu nabídky nepovažuje. Jelikož některé doklady jsou vydávány s platností ke dni žádosti (např. výpis z trestního rejstříku), bylo by takové doklady nemožné doplnit, pokud by musely splňovat platnost před lhůtou pro podání nabídek, a proto zákon výslovně připouští možnost, že skutečnosti rozhodné pro posouzení splnění podmínek účasti mohou nastat i po uplynutí lhůty pro podání nabídek, kterou je nutno vykládat tak, že v případě aplikace ustanovení § 46 ZZVZ je možné předložit i doklady s pozdějším datem vydání, než byla lhůta pro podání nabídek.
Nařízení vlády č. 173/20156 Sb.
07.12.2017 Dobrý den, prosím o upřesnění, zda nařízení vlády č. 173/2016 Sb. o stanovení závazných zadávacích podmínek pro veřejné zakázky na pořízení silničních vozidel platí i pro zakázky malého rozsahu nebo pouze pro zakázky zadávané zadávacím řízením podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Nařízení se vztahuje k § 37 odst. 7 písm. a) a § 118 odst. 3 ZZVZ, tedy lze z toho usuzujeme, že se vztahuje pouze na dodávky, kdy předpokládaná hodnota VZ je vyšší než částka 2 000 000 Kč bez DPH. Prosím o potvrzení, zda je naše úvaha správná a u VZ malého rozsahu do 2 000 000 Kč bez DPH nemusíme jako veřejný zadavatel nezbytně požadovat splnění limitů stanovených tímto nařízením.
Předmětné nařízení vlády bylo vládou vydáno na základě zmocnění v § 37 odst. 7 písm. a) a §118 odst. 3 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “ZZVZ”).
Na základě systematiky ZZVZ spadá ustanovení § 37 odst. 7 písm. a) ZZVZ do části druhé ZZVZ, která upravuje základní ustanovení o zadávacích řízeních a zmocnění k vydání nařízení vlády upravené v ustanovení § 37 odst. 7 písm. a) ZZVZ se tudíž vztahuje na stanovení některých závazných podmínek účasti v zadávacím řízení v určitých kategoriích veřejných zakázek a rozsah jejich používání. Z výše uvedeného vyplývá, že povinnosti stanovené zadavatelům v NV č. 173/2016 Sb. se uplatní jen ve vztahu k veřejným zakázkám na pořízení silničních vozidel zadávaným v zadávacím řízení, tedy nikoliv ve vztahu k veřejným zakázkám malého rozsahu, u nichž zadavatel uplatňuje výjimku pro veřejné zakázky malého rozsahu podle § 31 ZZVZ.
Námitky u VZMR
25.08.2017 Dovolujeme se na Vás obrátit s dotazem , zda u zakázek malého rozsahu podle § 31 zákona č. 134/2016 Sb. může uchazeč uplatnit námitky. Velmi děkujeme za odpověď .
Námitky lze uplatnit také u veřejné zakázky malého rozsahu, nicméně zadavatel k nim nemusí přihlížet. Tuto povinnost má pouze u zadávacích řízení.
Dělení zakázek
25.08.2017 Sportovní klub ( dle ZZVZ „zadavatel“) obdržel na základě jedné projektové žádosti celkovou dotaci ve výši cca 3,7 mil. Kč ( dotace je ze státního rozpočtu, tudíž je to zadavatel dle §4 ZZVZ) Projektová žádost řeší dodávku 2 ks vícemístných osobních automobilů v hodnotě cca 1,7 mil. Kč bez DPH. Dále projektová žádost řeší dodávku několika různých rehabilitačních přístrojů a různých přístrojů do posilovny v celkové hodnotě pod 2 mil. Kč bez DPH. Lze řešit výběr aut a výběr přístrojů ve dvou samostatných VZMR z důvodu, že celková hodnota netvoří jeden funkční celek? (§18 ZZVZ). Nebo zadavatel musí postupovat dle ZZVZ a výběr aut a přístrojů řešit v jedné VZ (ZPŘ na dodávky např. na dvě části?) Mám na tento dotaz různé odpovědi. Převažuje názor, že z důvodu základního účelu veřejné zakázky lze provést dvě VZMR aniž by to bylo porušení ZZVZ neboť se nejedná o jeden funkční celek a každou část celkového plnění dle žádosti dodává jiný segment dodavatelů.
Ustanovení § 35 Zákona 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek (dále jen ZZVZ) zakotvuje právo zadavatele rozdělit veřejnou zakázku na části. Z pohledu zadavatele existuje hned několik důvodů, proč přistoupit k zadání částí veřejné zakázky. Jedním z nich je možná úspora finančních prostředků. Rozdělení zakázky může vést ke snížení nákladů ve srovnání se situací, kdy by celou zakázku plnil jen jeden dodavatel, neboť takový postup může vytvořit podmínky k širšímu přístupu lokálních dodavatelů k soutěži o veřejnou zakázku. Obecně lze právě rozšíření soutěže považovat za nejčastější motiv k využití rozdělení veřejné zakázky na části.
Je však zapotřebí striktně rozlišovat mezi veřejnou zakázkou rozdělenou na části a rozdělením veřejné zakázky. V prvním případě jde v podstatě o vymezení dílčích částí jedné veřejné zakázky v rámci jediného zadávacího řízení tak, aby bylo například možné provést v rámci jednotlivých částí veřejné zakázky hodnocení nabídek dle samostatných kritérií hodnocení či umožnit v jednotlivých částech veřejné zakázky účast širšího okruhu dodavatelů včetně těch, kteří by nebyli objektivně schopni splnit veřejnou zakázku celou.
§ 18 ZZVZ v odst. 2 říká, že součet předpokládaných hodnot částí veřejné zakázky musí zahrnovat předpokládanou hodnotu všech plnění, která tvoří jeden funkční celek a jsou zadávána v časové souvislosti. Do předpokládané hodnoty se tak musí zahrnout hodnota všech plnění, která tvoří jeden funkční celek a jsou zadávána v jedné časové souvislosti. Tento koncept vychází z dosavadní rozhodovací praxe, která za jednu veřejnou zakázku považuje souhrn plnění, která spolu souvisejí, a to na základě funkčních a časových hledisek.
V případě, že se nejedná o jeden funkční celek a každou část celkového plnění dle žádosti dodává jiný segment dodavatelů, se přikláníme k názoru, že by se mělo jednat o dvě zakázky, které by měly být zadány samostatně.
Střet zájmů zpracovatele projektové dokumentace (§ 36 odst. 4, § 44, § 48 odst. 5)
25.08.2017 Dobrý den, mám dotaz k § 44 střet zájmů. Jde o situaci, kdy byla jako podklad pro vydání stavebního povolení zpracována projektová dokumentace nejmenovaným dodavatelem. Tato dokumentace se zároveň stala jako podklad pro zadávací řízení (jedna z částí zadávací dokumentace), které je kombinací zadávacího řízení na dodávky a stavební práce. Můj dotaz zní, zda se bude jednat o střet zájmů, v případě, že zpracovatel projektové dokumentace bude účastníkem zadávacího řízení (otevřené řízení § 56) a zda v případě, že podá nabídku, jej zadavatel musí z důvodu střetu zájmů vyloučit. Dále, zda se jedná o střet zájmů, v případě, že bude tento dodavatel - zpracovatel projektové dokumentace, poddodavatelem jiného účastníka (dodavatele), který podá nabídku. Děkuji za odpověď.
Vámi popsaná situace nemusí nutně vést ke střetu zájmů uvedeným v zákoně č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“). Střet zájmů (§ 44) se váže na samotný průběh zadávacího řízení a osobu zadavatele (případně jeho expertů, komise). Spíše, pokud by zde byl problém, bude problém spočívat v neoprávněné výhodě pro některého účastníka zadávacího řízení (dodavatele) a narušení hospodářské soutěže, což je jeden z nových důvodů pro vyloučení takového dodavatele, podle § 48 odst.5 písm. c) ZZVZ.
Samotný fakt, že dodavatel se podílel na přípravě zadávací dokumentace, ještě neznamená automatickou diskvalifikaci z účasti v zadávacím řízení, zákon (ani evropská směrnice) nic takového nezakazují, a to na základě zásady žádného dodavatele nediskriminovat.
Transparentní postup zadavatele, který nemůže narušit hospodářskou soutěž, by měl být zajištěn ustanovením § 36 odst.4 ZZVZ, které ukládá zadavateli označit takového dodavatele v zadávací dokumentaci a vyznačit konkrétně ty části, na jejichž přípravě se někdo podílel, tj. v dotazem uváděném případě dodavatel, který by se chtěl zúčastnit (navazujícího) zadávacího řízení.
Celou situaci musí posoudit zadavatel podle konkrétních okolností a musí vyhodnotit, zda přípravou na zadávací dokumentaci vznikla nebo nevznikla některému dodavateli taková výhoda, že by byla narušena hospodářská soutěž. Zároveň účastníci mají zase svá práva podávat námitky, pokud by měli dojem, že hospodářská soutěž a dodržená základních zásad zadávání by nebylo zajištěno. Pokud tedy takový dodavatel může být dodavatelem (a účastnit se zadávacího řízení), může být i poddodavatelem.
Vrácení jistoty
25.08.2017 Prosím o informaci, jak postupovat při vrácení jistoty dle ZZVZ. §41 odst. 6 ZZVZ stanoví, že zadavatel vrátí jistotu bez zbytečného odkladu a) po uplynutí zadávací lhůty, b) poté, co účastníkovi zadávacího řízení zanikne účast v ZŘ před koncem zadávací lhůty (viz § 47 odst. 2). Kdy má zadavatel vrátit jistotu účastníkovi, který je vybraným dodavatelem, resp. dodavateli, kterému nezanikla účast před koncem zadávací lhůty v situaci, kdy došlo podpisu smlouvy před uplynutím zadávací lhůty (ZŘ proběhlo bez komplikací a ze zadávací lhůty 90 dní zbývá např. 2 měsíce)? Má tak učinit až po plynutí zadávací lhůty, nebo může vrátit jistotu již po podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem (resp. kde najít pro tento postup oporu v zákoně)?
V případech, kdy je zadávací řízení ukončeno v souladu s § 51 Zákona 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek (dále jen ZZVZ) uzavřením smlouvy nebo zrušením zadávacího řízení, tak zadavatel vrátí peněžní jistotu včetně úroků zúčtovaných peněžním ústavem bez zbytečného odkladu po uzavření smlouvy nebo v případě zrušení zadávacího řízení bez zbytečného odkladu po okamžiku uvedeném v § 51 odst. 2 ZZVZ. Důvodem pro vrácení peněžní jistoty včetně úroků zúčtovaných peněžním ústavem, a to všem účastníkům ukončeného zadávacího řízení, kterým již účast v zadávacím řízení dříve nezanikla (tedy včetně vybraného dodavatele) je ten, že smyslem poskytování jistoty je zajištění povinnosti uzavřít smlouvu ze strany účastníka zadávacího řízení až do uzavření smlouvy nebo vypršení zadávací lhůty. Pokud je tedy zadávací řízení ukončeno před uplynutím zadávací lhůty, tak již není důvod, aby zadavatel dále tuto jistotu účastníkům již ukončeného zadávacího řízení zadržoval. Rovněž je potřeba vycházet ze skutečnosti, že účastenství v zadávacím řízení, ke kterému je jistota vázaná, již dále netrvá, protože předmětné zadávací řízení bylo ukončeno.
Odstoupení mimo zadávací lhůtu
25.08.2017 Dotazuji se na problematiku vrácení jistoty účastníkům, konkrétně se nám jedná o § 41 odst. 6 v souvislosti s § 40 odst. 2, § 246 odst. 1 písm. a) a § 47 odst. 4 zák. č. 134/2016 Sb., zákon o zadávání veřejných zakázek v z. p. p. Máme obavy, že výklad těchto paragrafů nahrává situaci, že vítězný účastník (dodavatel) před uplynutím lhůty pro podání námitek proti rozhodnutí o výběru dodavatele odstoupí s odkazem na § 47 odst. 4 písm. a), pak účast tohoto účastníka v zadávacím řízení zanikne a my (coby zadavatel) jsme povinni tomuto účastníkovi s ohledem na § 41 odst. 6 písm. b) vrátit jistotu. S tímto výkladem zákona jsme se poprvé setkali na školení vedeném Ing. Robertem Páleníkem a byli jsme jím nemile překvapeni, jelikož by samotné poskytnutí jistoty ztratilo svůj význam. S ohledem na výše uvedené bychom se v této souvislosti rádi dotázali, jaké stanovisko zastává přímo Ministerstvo pro místní rozvoj?
Podle § 40 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen „ZZVZ“), zadavatel může stanovit zadávací lhůtu, kterou se rozumí lhůta, po kterou účastníci zadávacího řízení nesmí ze zadávacího řízení odstoupit. Počátkem zadávací lhůty je konec lhůty pro podání nabídek. Zadávací lhůta musí být stanovena přiměřeně s ohledem na druh zadávacího řízení a na předmět veřejné zakázky. Zadávací lhůta neběží po dobu, ve které zadavatel nesmí uzavřít smlouvu podle § 246 ZZVZ.
Podle § 47 ZZVZ může účast v zadávacím řízení zaniknout odstoupením účastníka zadávacího řízení v době mimo zadávací lhůtu. Dobou mimo zadávací lhůtu je myšlena zejména situace, kdy zadávací lhůta nebyla stanovena vůbec, nebo stanovena byla, ale již uplynula. V důvodové zprávě k ZZVZ je uvedeno „V době, kdy zadávací lhůta neběží, mohou účastníci zadávacího řízení odstoupit ze zadávacího řízení.“, z čehož lze vysledovat záměr zákonodárce považovat dobu, ve které zadavatel nesmí uzavřít smlouvu podle § 246 ZZVZ, také za dobu mimo zadávací lhůtu.
K této problematice byly publikovány i odlišné názory, podle nichž odstoupení účastníka zadávacího řízení v době, kdy neběží zadávací lhůta, možné není (např. PODEŠVA, V., SOMMER, L., VOTRUBEC, J., FLAŠKÁR, M., HARNECH, J., JANOUŠEK, M. Zákon o zadávání veřejných zakázek. Zákon o registru smluv. Komentář. Praha. Wolters Kluwer ČR, 2016, s. 158, 192). Řešení této sporné otázky patrně poskytne až budoucí rozhodovací praxe.
Vrácení jistoty upravuje § 40 odst. 6 ZZVZ. Zadavatel vrátí bez zbytečného odkladu peněžní jistotu včetně úroků zúčtovaných peněžním ústavem, originál záruční listiny nebo písemné prohlášení pojistitele
a) po uplynutí zadávací lhůty, nebo
b) poté, co účastníku zadávacího řízení zanikne jeho účast v zadávacím řízení před koncem zadávací lhůty.
Vybranému dodavateli, který odstoupil ze zadávacího řízení v době, kdy běží lhůta pro podání námitek proti rozhodnutí o výběru dodavatele, se bude jistota vracet, pokud bude mít právo ze zadávacího řízení odstoupit. Ministerstvo pro místní rozvoj se přiklání k názoru vyjádřenému v důvodové zprávě tedy, že dodavatel může v stavění zadávací lhůty ze zadávacího řízení odstoupit. V případě uplatňování opravných prostředků zmíněných v § 246 ZZVZ může dojít k výraznému odsunutí konce zadávací lhůty. Bylo by nepřiměřené všem účastníkům zadávacího řízení držet jistoty i v případě výrazných prodloužení.
Posuzování v případě ekonomické výhodnosti nabídek
24.08.2017 Prosím o vysvětlení správného a nejlepšího postupu v případě, kdy nemám stanovené jedno kritérium - cenu, ale například že mám stanoveny 2 hodnotící kritéria – jedno bude nabídková cena, druhé kritérium bude termín dodání. Musím já posuzovat všechny došlé nabídky a posléze počítat body ekonomické výhodnosti pouze s těmi nabídkami, které prošly posuzováním jako nabídky úplné, nebo s nimi můžu počítat bez ohledu, zda by prošly fází posuzování a pak posuzovat jen tu nejvýhodnější? Například když mi přijdou 3 nabídky – A, B, C. Nabídka A bude mít nejvýhodnější cenu, nabídka B bude mít nejkratší termín plnění, tudíž počítám body v jednom případě s daty nabídky A, v druhém případě s daty nabídky B. Stačí mi překontrolovat vítězná nabídka A, nebo stačí nabídka A, B a nabídky C si všímat nemusím, když s ní vůbec nepočítám a ani není vítězná? Nebo musím nejprve zkontrolovat úplnost všech 3 nabídek a pak až počítat body? Děkuji moc za vyjasnění této situace. My v případě více hodnotících kritérií raději nyní všechny posoudíme a pak teprve vyhodnocujeme, ale zajímá nás, zda nejde proces nějak urychlit, zkrátit a zjednodušit tak jako to lze v případě 1 kritéria nabídkové ceny.
Ustanovení § 39 ZZVZ umožňuje zadavatel provést nejprve hodnocení nabídek a posléze teprve jejich posouzení (§39 odst.4 ZZVZ – posoudit před hodnocením nebo až po hodnocení). Povinnost posoudit nabídku (resp. splnění podmínek účasti) musí být splněna vždy u vybraného dodavatele (§ 39 odst.4 ZZVZ poslední věta). Z toho vyplývá, že zadavatel může provést hodnocení a posoudit pouze nabídku vybraného dodavatele. Hodnocení samo však musí být provedeno u všech nabídek a podle všech hodnotících kritérií, až samotné posouzení nabídky (resp. splnění podmínek účasti), může být provedeno pouze u vybraného dodavatele.
VZMR
24.08.2017 Obracíme se na Vás s dotazem, jak v praxi postupovat při zadávání zakázek (zpravidla malého rozsahu) při nákupu originálních tonerů do tiskáren, kopírek nebo tzv. multifunkcí. Originální tonery jsou soudy poptávány z důvodu dodržení záručních podmínek výrobce (dodavatele) pro provoz těchto zařízení. Použitím neoriginálních tonerů by soud ztratil záruku na tato zařízení. Kontrolní skupina ministerstva financí na jednom z našich okresních soudů požadavek na „originálnost“ tonerů v zadávací dokumentaci vytkla jako porušení zásady zákazu diskriminace § 6 odst. 1 ZVZ a dovozuje dále podezření na porušení rozpočtové kázně. Následná kontrola finančního úřadu se s tímto závěrem ztotožňuje a bude jim stanovovat odvod za toto porušení. Je pravda, že okresní soud při vypsání této VZMR na e-tržišti svůj požadavek na originálnost tonerů nijak nezdůvodnil. Toto odůvodnění předložil až při finanční kontrole mj. s odkazem na rozhodnutí ÚOHS čj. S20/09-2812/2009/510/Kče ze dne 27.03.2009. Možným řešením se nám do budoucna jeví vypisovat zadávací řízení poněkud odlišným způsobem např. tak, že budeme v zadávací dokumentaci uvádět, jaké máme tiskárny, kopírky nebo multifunkční zařízení, uvést jejich výrobní značku a do nich požadovat dodání tonerů s podmínkou, že tyto tonery budoucnu schváleny výrobcem nebo budou mít certifikát výrobce. Přesto si tímto postupem nejsme jisti, i s ohledem na argumentaci v citovaném rozhodnutí ÚOHS.
Podle § 31 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“) platí, že zadavatel není povinen zadat v zadávacím řízení veřejnou zakázku malého rozsahu. Při jejím zadání je však zadavatel povinen dodržet zásady podle § 6 ZZVZ, tj. zásadu transparentnosti a přiměřenosti a dále pak ve vztahu k dodavatelům zásadu rovného zacházení a zákazu diskriminace.
K otázce Stanovení zadávacích podmínek zaručujících konkurenční výhodu
V souladu s § 36 odst. 1 ZZVZ zadavatel nesmí stanovit zadávací podmínky tak, aby tyto určitým dodavatelům bezdůvodně přímo nebo nepřímo zaručovaly konkurenční výhodu nebo vytvářely bezdůvodné překážky hospodářské. Za takové jsou z pohledu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „ÚOHS“) považovány například „technické podmínky obsahující požadavky nebo odkazy na obchodní firmy, názvy nebo jména a příjmení, specifická označení zboží a služeb, která platí pro určitou osobu, či její organizační složku za příznačné, patenty na vynálezy, užitné vzory, průmyslové vzory, ochranné známky nebo označení původu, pokud by vedlo ke zvýhodnění nebo vyloučení určitých dodavatelů nebo určitých výrobků“ (viz rozhodnutí ÚOHS č.j. S20/09/2812/2009/510/KČE ze dne 27.3.2009). Doplňujeme, že ačkoliv shora uvedený závěr ÚOHS se vztahuje k předchozí právní úpravě zadávání veřejných zakázek, lze jej aplikovat i na dosavadní ZZVZ.
Dále v souvislosti s Vaším dotazem je nutno dodat, že primárním cílem, který zadavatel sleduje při zadávání veřejné zakázky, je naplnění jeho vlastních potřeb za účelem jeho provozní činnosti. Ta může spočívat i v pořizování (v určitých případech i originálních, tj. původních) tonerů do tiskáren, kopírek nebo tzv. multifunkcí.
Shrneme-li shora uvedené, pak je tudíž možné považovat požadavek na získání plnění v podobě „originálních tonerů“ za zadávací podmínku, která bude určitým dodavatelům zaručovat konkurenční výhodu. V některých případech lze však mít za to, že se jedná o požadavek odůvodněný a přípustný, a to zejména tehdy, je-li pro zadavatele nezbytné získat originální (původní) tonery do tiskáren, kopírek nebo tzv. multifunkcí z důvodu zajištění záruční doby takových zařízení, kdy v případě použití „neoriginálních tonerů“ by na straně zadavatele došlo ke ztrátě záruky na jím používaná zařízení.
Co se dále týká povinnosti zadavatele odůvodňovat vlastní potřebu „originálu toneru“ v zadávací dokumentaci, pak uvádíme, že ZZVZ takovou povinnost zadavateli neukládá. Lze nicméně doporučit, aby požadavek zadavatele na „originálnost tonerů“ byl již v zadávací dokumentaci odůvodněn, a to například za účelem zvýšení transparentnosti zadávacího řízení a samotné potřeby zadavatele a dále pak pro účely vysvětlení postupu zadavatele případným kontrolám.
K otázce Jak definovat předmět veřejné zakázky
V souladu s § 37 odst. 1 písm. b) ZZVZ má být předmět veřejné zakázky vymezen skrze technické podmínky, které zadavatel stanovuje prostřednictvím
a) parametrů vyjadřujících požadavky na výkon nebo funkci, popisu účelu nebo potřeb, které mají být naplněny,
b) odkazu na normy nebo technické dokumenty, nebo
c) odkazu na štítky.
Jak uvádíte ve své dotazu, je (s ohledem na výše nastíněné) možné vymezit technické podmínky na předmět veřejné zakázky, jímž je pořízení tonerů, i odkazem na štítky, kterými jsou příslušné tiskárny, kopírky nebo tzv. multifunkce definovány s tím, že jako zadavatel požadujete do uvedených zařízení příslušné tonery stanovené přímo výrobcem, přičemž právě tento požadavek musí být vždy odůvodněn (například dodržením záruční doby daného zařízení), jelikož představuje zadávací podmínku, která zaručuje některým dodavatelům konkurenční výhodu.
Předběžné oznámení ve VVZ
23.08.2017 Ráda bych se optala, jaký je vztah mezi prvními kolonkami v Předběžném oznámení ve VVZ a zkrácením lhůty pro podání nabídek – jestli když označím, že jde jen o informaci, mohu potom zkrátit lhůtu a naopak?
Pokud v předběžném oznámení v úvodu označíte, že „Toto oznámení je pouze pro předběžné oznámení“, nemůžete provést zkrácení lhůty pro podání nabídek v navazujícím zadávacím řízení.
Naopak označení „Na základě tohoto oznámení budou zkráceny lhůty pro doručení nabídek“ v předběžném oznámení má za následek, že v navazujícím zadávacím řízení mohou být zkráceny lhůty pro podání nabídek např. podle § 57 odst. 2 písm. a) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů. I v případě uveřejnění předběžného oznámení s takovýmto označením sdělí zadavatel dodavatelům svůj úmysl zahájit zadávací řízení, avšak předběžné oznámení již neslouží „pouze“ k tomuto sdělení.
Statutární orgán
23.08.2017 Dobrý den, již se nám stalo ve dvou případech výběrových řízeních na stavební zakázku, že jsme se nemohli na základě rozhodnutí zadavatele těchto výběrových řízení zúčastnit z důvodu sourozeneckého vztahu člena statutárního orgánu zadavatele a člena statutárního orgánu naší firmy. Nejsme přesvědčení, že se má ustanovení Občanského zákoníku o osobě blízké takto používat. Děkuji Vám za odpověď,
Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda se jedná o veřejnou zakázku zadávanou v režimu zákona či o veřejnou zakázku malého rozsahu, odpovíme tedy obecně:
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen „zákon“) reguluje problematiku střetu zájmů v § 44 (viz níže), střed zájmů pak může být za splnění zákonných podmínek také důvodem pro vyloučení ze zadávacího řízení podle ustanovení § 48 zákona.
Za střet zájmů se považuje situace, kdy zájmy osob, které se podílejí na průběhu zadávacího řízení, nebo mají nebo by mohly mít vliv na výsledek zadávacího řízení, ohrožují jejich nestrannost nebo nezávislost v souvislosti se zadávacím řízením.
I v případě, že by v zadávacím řízení ke střetu zájmu došlo, není tato skutečnost sama o sobě důvodem pro vyloučení dodavatele ze zadávacího řízení. Zadavatel je oprávněn dodavatele vyloučit, až pokud by nebylo možné přijmout jiné oprávněním, kterým by mohlo být střetu zájmu zabráněno (např. výměna člena hodnotící komise atp.).
Pokud je tedy dodavatel ze zadávacího řízení vyloučen bez dalšího jen z důvodu příbuzenské vazby mezi statutárními orgány zadavatele a dodavatele, aniž by bylo argumentováno z jakého důvodu ke střetu zájmů dochází a z jakého důvodu mu nejde zabránit jinak než vyloučením dodavatele, je takovýto postup nezákonný.
Předložení dokladů (§ 45)
23.08.2017 ZZVZ uvádí § 45 Předložení dokladů (4) Povinnost předložit doklad může dodavatel splnit odkazem na odpovídající informace vedené v informačním systému veřejné správy nebo v obdobném systému vedeném v jiném členském státu, který umožňuje neomezený dálkový přístup. Takový odkaz musí obsahovat internetovou adresu a údaje pro přihlášení a vyhledání požadované informace, jsou-li takové údaje nezbytné. Dotaz zní, zda může dodavatel doložení profesní způsobilosti - odborná způsobilost splnit zasláním odkazu na seznam autorizovaných osob, které je veden ČKAIT (případně ČKA)
Podle ustanovení § 45 odst. 4 ZZVZ může dodavatel splnit povinnost předložit doklad odkazem na odpovídající informace vedené v informačním systému veřejné správy nebo v obdobném systému vedeném v jiném členském státě, který umožnuje neomezený dálkový přístup. Co je informačním systémem veřejné správy stanoví zákon č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, který je v gesci ČR – Ministerstva vnitra. Informačním systémem veřejné správy se rozumí zejména obchodní rejstřík, insolvenční rejstřík, živnostenský rejstřík, katastr nemovitostí, které jsou veřejnosti neomezeně přístupné a spravované veřejnou správou. Více také viz http://www.mvcr.cz/clanek/co-je-a-co-neni-isvs.aspx
Seznam autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě spravovaný Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a seznam autorizovaných architektů vedených Českou komorou architektů nejsou informačním systémem veřejné správy ve smyslu § 45 odst. 4 ZZVZ ve spojení se zákonem č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, ve znění pozdějších předpisů. Tuto skutečnost nám potvrdila i Česká republika – Ministerstvo vnitra.
S ohledem na výše uvedené nemůže být profesní způsobilost architekta, autorizovaného inženýra nebo technika doložena odkazem na seznamy vedené profesními komorami, které jsou veřejně přístupné na jejich internetových stránek, ale musí předložit osvědčení o autorizaci.
Dotaz k elektronickým podpisům dokumentů v rámci VZ
23.08.2017 V současné době řešíme tento problém. Pokud dokumenty, čestná prohlášení či smlouva o dílo, které požadujeme, nejsou podepsané elektronickým podpisem s časovým razítkem, pak není možné provést jejich úřední konverzi z elektronické do listinné podoby. V budoucnu se může stát, že bude potřeba předložit tyto dokumenty v listinné podobě. Naše smlouvy o dílo, které vycházejí z našich veřejných zakázek jsou na taková plnění, které trvají i několik let. Velmi často jde o veřejné zakázky, jejichž předmět díla bude financován z evropských fondů a my v současné chvíli nevíme, co budeme muset předkládat a v jaké formě. Zároveň, pokud elektronicky podepsaný dokument je podepsán bez časového razítka, pak dokument je platný pouze po dobu trvání platnosti tohoto razítka (tedy 12 měsíců od jeho vydání). Elektronická nabídky elektronicky podepsaná (zjednodušené podlimitní řízení) V současné době požadujeme po dodavateli, aby jeho nabídka byla elektronicky podepsaná. K tomuto jsme přistoupili vzhledem k tomu, že požadujeme předložení také čestných prohlášení. Chce mít alespoň nějakou záruku, že informace, které nám předkládá, jsou korektní a pravdivá. Pokud nám však nedá podepsanou nabídku, nevylučujeme ho, ale při předložení dokladů před podpisem smlouvy o dílo chceme po dodavateli i elektronické originály těchto prohlášení (které byly v nabídce předloženy bez podpisu). Tak nám to nyní umožňuje zákon. Je tento postup správný? Máme právo na to požadovat po dodavateli přeložení nabídky s elektronickým podpisem? Někteří naši dodavatelé se tomuto diví.
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“) zadavateli neukládá povinnost vyžadovat, aby jakýkoliv dodavatelem provedený úkon v průběhu zadávacího řízení byl opatřen tzv. elektronickým podpisem ve smyslu zákona č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, ve znění pozdějších předpisů. Rovněž ani dodavatel není ze ZZVZ povinen svou nabídku podávanou do zadávacího řízení opatřovat elektronickým podpisem.
Zadavatel avšak může jako jednu ze zadávacích podmínek stanovit požadavek na opatření nabídky dodavatele elektronickým podpisem. Takový postup zadavatele není ZZVZ vyloučen.
V případě, že se zadavatel rozhodne stanovit jako jednu ze zadávacích podmínek i požadavek na podepsání nabídky dodavatele elektronickým podpisem, je nezbytné zvážit, zda je tento požadavek pro podání nabídky skutečně nezbytně nutný, jelikož je nutné mít na paměti, že podle § 36 odst. 1 ZZVZ zadavatel nesmí nastavit zadávací podmínky tak, aby určitým dodavatelům vytvářely bezdůvodné překážky hospodářské soutěže. Je tedy otázkou, zda je požadavek zadavatele na opatření nabídky elektronickým podpisem skutečně pro zadání veřejné zakázky natolik zásadní na to, aby byl zadavatelem vyžadován.
Pokud je již nicméně ze strany zadavatele v zadávacích podmínkách požadováno, aby nabídka dodavatele byla opatřena elektronickým podpisem, musí nabídka dodavatele při svém podání daný požadavek splňovat. V opačném případě by se jednalo o nesplnění zadávací podmínky a dodavatel by musel být zadavatelem ze zadávacího řízení vyloučen.
Co se dále týká korektnosti a pravdivosti informací uvedených dodavatelem v nabídce, pak rozhodně nejsme toho názoru, že opatření nabídky dodavatele jeho elektronickým podpisem zadavateli zajistí, že informace uváděné dodavatelem v nabídce jsou bezvýhradně pravdivé a relevantní.
Závěrem uvádíme, že rovněž nelze směšovat platnost elektronického podpisu a platnost, respektive obsah samotného dokumentu, který je elektronickým podpisem opatřen v jedno. Jedná se o dvě odlišné věci. Dokument podepsaný platným elektronickým podpisem pouze (i) identifikuje osobu, která daný dokument podepsala, a dále pak (ii) deklaruje, že k podepsání dokumentu skutečně došlo právě onou konkrétní osobou, která měla jako osoba oprávněná daný dokument podepsat, čímž to dokument získá váhu originálu v elektronické podobě obdobně jako je tomu tehdy, pokud je dokument podepisován v podobě listinné.
Konverze dokumentů v rámci elektronické nabídky na VZ
23.08.2017 Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem k ZZVZ (dále jen "zákon") , který nás trápí jako dodavatele a komplikuje nám časově/finančně předkládání nabídek na veřejné zakázky podávané v písemné formě elektronicky prostřednictvím elektronických nástrojů. Mám na Vás kontakt ze školení, případně prosím o postoupené mého dotazu. Zadavatelé si v zadávacích podmínkách občas kladou požadavky na autorizovanou konverzi všech dokumentů podle zákona č. 300/2008 Sb. předložených již v rámci elektronické nabídky, tak aby byla nabídka podána v originálech. Nepostačuje podat nabídku se scany dokumentů (podepsaných osobou odpovědnou jednat za dodavatele / nebo podepsané elektronicky) osobou zplnomocněnou podávat elektronické nabídky disponující zaručených kvalifikovaným certifikátem resp. elektronickým podpisem, ale nemůže podepisovat samotné dokumenty v rámci nabídky zejména návrh smlouvy. Ráda bych se proto zeptala, zda je tento požadavek v souladu se zákonem a zadavatel postupuje správně. Nenašla jsem k tomuto tématu rozhodovací praxi. Zákon klade požadavek na předložení kopií dokumentů v rámci nabídky, ale napadlo mě, zda tím nejsou myšleny dokumenty vztahující se pouze ke kvalifikaci, kde požadavek na předložení originálů dokumentů/ jejich konverze je spojen pouze v souvislosti s aplikací § 46 ZZVZ a § 122 ZZVZ zejména pro vybraného dodavatele. Ale připadá mi nelogické, že by dodavatel v rámci nabídky musel autorizovaně konvertovat pouze ty dokumenty, které se netýkají kvalifikace nebo všechny dokumenty v rámci nabídky viz výše. Elektronizace veřejných zakázek by měla přinést časovou úsporu a zákonodárce asi neměl v úmyslu v souvislosti s elektronizací veřejných zakázek nutit dodavatele stát dlouhé fronty na poště a platit za konverze dokumentů již v rámci nabídky (povinnosti pro vybraného dodavatele nejsou předmětem mého dotazu).
K Vámi zaslanému dotazu, který se z velké části týká předkládání dokladů v rámci dodavatelem podané nabídky v zadávacím řízení veřejné zakázky, Vám sdělujeme následující.
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ ZZVZ“ nebo „zákon“) zadavateli neukládá povinnost vyžadovat, aby jakýkoliv dodavatelem předložený doklad v průběhu zadávacího řízení byl tzv. konvertovaným dokumentem ve smyslu § 22 a dalších souvisejících ustanovení zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů ve znění pozdějších předpisů. Ustanovení ZZVZ zadavateli neumožňuje požadovat originály dokumentů o kvalifikaci již v nabídce a takovýto postup je v rozporu z § 45 ZZVZ.
V ZZVZ se předkládání dokladů věnuje ustanovení § 45 odst. 1 ZZVZ uvádí, že: „Pokud tento zákon nebo zadavatel vyžaduje předložení dokladu, předkládá dodavatel kopie dokladu, nestanoví-li tento zákon jinak. Zadavatel může postupem podle § 46 odst. 1 požadovat předložení originálu nebo ověřené kopie dokladu.“ Z uvedeného vyplývá, že doklady prokazující splnění podmínek účasti, jsou účastníky zadávacího řízení předkládány v kopiích, nestanoví-li ZZVZ jinak.
Zároveň ZZVZ stanoví v případě povinnosti vybraného dodavatele předložit zadavateli na jeho výzvu originál nebo ověřené kopie dokladů o kvalifikaci dle ustanovení § 122 odst. 3 písm. a) ZZVZ. Zadavatel rovněž může v průběhu zadávacího řízení požadovat, aby účastník zadávacího řízení předložil doklad o splnění podmínek účasti v originále nebo ověřené kopii. V takovém případě pak zadavatel postupuje v souladu s ustanovením § 46 ZZVZ.
Je-li to potřebné k zajištění řádného průběhu zadávacího řízení, zejména tam, kde by vznikla pochybnost o autenticitě předložených kopií dokladů nebo jejich obsahu, umožňuje ZZVZ zadavateli, aby si mohl vyžádat originály nebo ověřené kopie dokladů prokazujících splnění podmínek účasti stanovených zadavatelem v rámci zadávací dokumentace viz ustanovení §46 ZZVZ. Nebude-li účastník zadávacího řízení na výzvu zadavatele reagovat, může jej zadavatel z účasti v zadávacím řízení v souladu s ustanovením § 48 odst. 2 písm. b) ZZVZ vyloučit.