Nástroj pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek (IPI – International Procurement Instrument)
Zveřejněno: 7.5. 2024
Dne 30. června 2022 bylo v Úředním věstníku Evropské unie uveřejněno NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2022/1031 ze dne 23. června 2022 o přístupu hospodářských subjektů, zboží a služeb třetích zemí na trhy Unie s veřejnými zakázkami a koncesemi a o postupech na podporu jednání o přístupu hospodářských subjektů, zboží a služeb Unie na trhy třetích zemí s veřejnými zakázkami a koncesemi (nástroj pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek).
Účinnost nařízení nastala 29. srpna 2022.
Uvedené nařízení má následující úkol: vložit do rukou Evropské komise pravomoc provést šetření vůči třetí zemi, u které je podezření, že omezuje přístup dodavatelů, zboží, služeb nebo stavebních prací z Evropské unie na svůj trh s veřejnými zakázkami a koncesemi.
Pokud šetření potvrdí existenci restriktivních opatření nebo postupů a konzultace s danou třetí zemí nepovedou k přijetí uspokojivých nápravných opatření nebo pokud daná třetí země odmítne vést konzultace, přijme Evropská komise podle tohoto nařízení opatření v rámci nástroje pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek ve formě úpravy bodového hodnocení nebo vyloučení nabídek z této třetí země, je-li podle jejího názoru přijetí takového opatření v zájmu Evropské unie (dále jen „opatření IPI“, zkratka IPI znamená „International Procurement Instrument“, tedy nástroj pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek, který nařízení zavedl).
Od 29. srpna 2022 je tedy Evropská komise zmocněna přijímat formou prováděcího aktu opatření IPI, která budou spočívat v omezení přístupu dodavatelů, zboží, služeb nebo stavebních prací ze třetí země k zadávacím řízením zadavatelů z Evropské unie. Opatření mohou dopadat pouze na veřejné zakázky od určité významné výše předpokládané hodnoty (u stavebních prací a koncesí je tato výše stanovena na 15 mil. EUR bez DPH a u zboží a služeb na 5 mil. EUR bez DPH). Podrobnější pravidla jsou stanovena pro zadávání na základě rámcových dohod a dynamických nákupních systémů přesahujících tento limit.
Evropská komise má na vydání opatření IPI 9 měsíců od zahájení šetření a konzultací vedoucích k jeho vydání (může však dojít i k prodloužení této lhůty o dalších 5 měsíců). Opatření budou uveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie a uplatní se u zadávacích řízení zahájených po jeho vstupu v účinnost. Ministerstvo pro místní rozvoj bude o Evropskou komisí zahájených šetřeních a vydaných opatřeních IPI informovat na Portále o veřejných zakázkách, v této sekci „IPI“.
Opatření IPI bude konkretizované ve vztahu ke kategoriím zboží, služeb nebo stavebních prací určeným dle CPV kódu vč. případných výjimek a dále dle typu zadavatele či dodavatele. Stanovené bude rovněž, jakým způsobem budou příslušní dodavatelé omezeni v přístupu k veřejné zakázce/koncesi. Dotyčný dodavatel bude buď vyloučen ze zadávacího řízení, nebo mu bude upraveno (zhoršeno) bodové skóre (změna bodového skóre nabídky však bude mít dopad pouze na hodnocení nabídek, nikoliv na výslednou smlouvu uzavíranou s vybraným dodavatelem). Limitní výše předpokládané hodnoty ve vztahu k určení, na které veřejné zakázky je opatření IPI aplikovatelné může být v opatření IPI ještě více navýšena (nikoliv snížena).
Opatřením IPI budou zadavatelům veřejných zakázek (vyjma zadavatelů podle § 4 odst. 2 zákona o zadávání veřejných zakázek) uloženy povinnosti. V případě, že na zadávanou veřejnou zakázku bude opatření IPI dopadat, tak bude zadavatel tuto skutečnost uvádět v zadávací dokumentaci a bude zjišťovat původ účastníků zadávacího řízení na základě pravidel stanovených v nařízení. Následně, pokud budou v zadávacím řízení dodavatelé ze třetích zemí, kterých se opatření IPI týká, bude zadavatel muset provést v opatření IPI požadovaný způsob omezení účasti v zadávacím řízení vůči těmto dodavatelům a současně
uložit v nařízení upravený zvláštní smluvní závazek pro vybraného dodavatele spočívající v omezení možnosti plnit předmět veřejné zakázky prostřednictvím poddodávek, zboží, služeb nebo stavebních prací z dané třetí země, které se opatření IPI týká.
Evropské komisi bude zadavatel oznamovat, prostřednictvím TED, že bylo aplikováno opatření IPI a dále, prostřednictvím MMR, pokud byla využita výjimka z aplikace opatření IPI (konkrétní způsob hlášení těchto výjimek bude upřesněn ze strany Ministerstva pro místní rozvoj).
ČESKÝ TEXT NAŘÍZENÍ je k nalezení zde:
L_2022173CS.01000101.xml (europa.eu)
SDĚLENÍ KOMISE – Pokyny pro usnadnění uplatňování nařízení IPI veřejnými zadavateli, zadavateli a hospodářskými subjekty (2023/C 64/04) jsou zde:
C_2023064CS.01000701.xml (europa.eu)
OZNÁMENÍ O ZAHÁJENÍ PRVNÍHO ŠETŘENÍ Evropské komise s orientačním výčtem dotčených produktů naleznete zde:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=OJ:C_202402973