23 Srp

Vyhrazené změny závazku

Mám takový teoretický dotaz.
Předpokládejme např. VZ na úklid. Předpokládaná hodnota VZ např. 40 000 000 Kč.
Pro řízení rozpočtu někteří pokládají za nutné (vhodné) ve smlouvě rozpadnout těchto 40 000 000 Kč na a) paušální úhrady na pravidelný úklid – pol. 5169, b) úklid na objednávku (nad rámec paušálu – bude se ukrajovat z definované částky), c) spotřební materiál (toaletní papír atd.) – pol. 5139 z důvodu rozpočtového řízení smlouvy a položek rozpočtové skladby. Ceny za pravidelný úklid za měsíc, za hodinu úklid na objednávku a jednotky materiálu budou známe.
Je možné si vyhradit v ZD dle § 100 odst. 1 zákona č. 134/2016 Sb. změnu rozpadu těchto 40 000 000 Kč na citované služby v průběhu smlouvy v případě potřeb zadavatele (tj. realokaci např. z částky na pravidelný úklid na úklid na přání nebo z úklidu na přání do materiálu apod.) a to formou dodatku ke smlouvě?
Je vůbec si nutné takovou realokaci v ZD vymiňovat dle § 100 odst. 1 zákona č. 134/2016 Sb., když se 40 000 000 Kč měnit nebude, ale chce se měnit v budoucnu jenom podíl této částky na službách/materiálu, které se všechny týkají úklidu? Řešením je též 40 000 000 Kč ve smlouvě nerozpadat (vést mimo), ale rozpočtářům se to moc nelíbí.
V souladu s § 100 odst. 1 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“) si zadavatel může v zadávací dokumentaci vyhradit změnu závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku, pokud jsou podmínky pro tuto změnu a její obsah jednoznačně vymezeny a změna nemění celkovou povahu veřejné zakázky. Taková změna se může týkat rozsahu dodávek, služeb nebo stavebních prací, ceny nebo jiných obchodních nebo i technických podmínek.
 Dále se podle § 28 odst. 1 písm. b) ZZVZ pro účely ZZVZ zadávací dokumentací rozumí veškeré písemné dokumenty obsahující zadávací podmínky, sdělované nebo zpřístupňované účastníkům zadávacího řízení při zahájení zadávacího řízení, včetně formulářů podle § 212 ZZVZ a výzev uvedených v příloze č. 6 ZZVZ.
 S ohledem na shora uvedené proto v případě, že jako zadavatel budete požadovat v průběhu plnění veřejné zakázky změnu způsobu financování zadavatelem odbíraného plnění v návaznosti na Vaše aktuální potřeby a mechanismus změny způsobu financování veřejné zakázky na straně zadavatele bude v zadávací dokumentaci jednoznačně vymezen a zároveň nebude měnit celkovou povahu veřejné zakázky, pak je možné takovou změnu realizovat, tj. zadavatel si může takovou změnu vyhradit postupem podle § 100 odst. 1 ZZVZ. Otázka, zda je nutné takovou vyhrazenou změnu závazku realizovat dodatkem ke stávající smlouvě veřejnou zakázku či nikoli, závisí toliko na její samotné specifikaci.
 Je-li vyhrazená změna závazku včetně podmínek, za jakých může nastat, předem uvedena v zadávací dokumentaci, případně konkrétně ve smlouvě (zjednodušený příklad: předmět plnění veřejné zakázky bude zhotoven v době 1 měsíce od uzavření smlouvy, přičemž doba plnění veřejné zakázky nad rámec 1 měsíce se může posunout o tolik dní, po které nebude z objektivních důvodů možné předmět veřejné zakázky zhotovovat a dodavatel nebude v prodlení s plněním), nemusí být takováto vyhrazená změna závazku realizována na základě dodatku.
 Naopak tomu bude třeba v případě, kdy realizace vyhrazené změny závazku bude podmíněna uzavřením dodatku (opět velice zjednodušeně se například může jednat o situaci, kdy změnou sazby daně z přidané hodnoty dojde k navýšení ceny za plnění veřejné zakázky). V takovém případě by zadavatel musel realizovat vyhrazenou změnu závazku uzavřením dodatku ke stávající smlouvě na veřejnou zakázku.
 Závěrem doplňujeme, že je vždy žádoucí si provedení jakýchkoliv změn smlouvy na veřejnou zakázku včetně jejich mechanismu předem jednoznačně vyhradit. V opačném případě může zadavatel provést změnu závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku bez provedení zadávacího řízení pouze a výhradně postupem podle § 222 ZZVZ.
 
Logo EU
Logo NPO
Logo MMR
© 2025 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR | Dodavatel portálového řešení: Spojené nástroje elektronické, s.r.o.