02 Lis

Jednací řízení bez uveřejnění

Dobrý den,

mám následující dotaz.
otevřené zadávací řízení bylo zrušeno, protože jnabídku podal pouze jediný uchazeč, který byl vyloučen z důvodu podání nevhodné nabídky. Je možné zadat veřejnou zakázku formou jednacího řízení bez uveřejnění (§23 odst. 1 písm. b)) oslovením vyloučeného uchazeče? A pokud ano, v jakém časovém horizontu po zveřejnění zrušení otevřeného řízení? Zákon uvádí v § 23 odst. 2 bezodkladně po zrušení předchozího zadávacího řízení.
Děkuji.

V souladu s § 23 odst. 1 písm. b) ZVZ může být jednací řízení bez uveřejnění mj. použito, pokud v předchozím otevřeném řízení byly podány pouze nevhodné nabídky. Jednací řízení bez uveřejnění je možné použít, pokud budou současně splněny 3 podmínky (viz § 23 odst. 2):
1. nabídka byla nevhodná ve smyslu § 22 odst. 1 písm. a) ZVZ;
2. zadavatel podstatně nezmění zadávací podmínky a
3. zadavatel zahájí jednací řízení bez uveřejnění bezodkladně po zrušení předchozího, nezdařeného zadávacího řízení.

ad 1) Nevhodnou nabídkou je nabídka, která nesplňuje požadavky zadavatele na předmět veřejné zakázky. Musí se přitom jednat o tak zásadní nesoulad, že nabídka by byla pro zadavatele v podstatě nevyužitelná, tj. lze na ni pohlížet, jakoby vůbec nebyla podána. V žádném případě se nejedná o nabídky, které se pouze dílčím způsobem odchylují od stanovených smluvních nebo technických požadavků. Bude se tedy jednat o poměrně výjimečný případ.
Pro úplnost dodáváme, že v případě ostatních nedostatků nabídek je zadavatel oprávněn použít jednací řízení s uveřejněním.

ad 2) Podstatnou změnou zadávacích podmínek je každá změna v kvalifikačních požadavcích, smluvních podmínkách nebo předmětu veřejné zakázky, která by mohla mít za následek změnu v okruhu potencionálních dodavatelů veřejné zakázky (např. v důsledku zmírnění kvalifikačních požadavků by byl kvalifikován větší počet subjektů nebo v důsledku zmírnění některých přísných technických požadavků by byl zakázku schopen plnit větší počet dodavatelů).

ad 3) Přesná lhůta pro zahájení navazujícího jednacího řízení bez uveřejnění není stanovena. Z dikce zákona však plyne, že zadavatel je povinen zahájit toto řízení v podstatě okamžitě po zrušení řízení předchozího s tím, že prodleva může být způsobena pouze nezbytnými úkony (např. příprava výzvy k jednání, nezbytná úprava zadávací dokumentace nebo rozhodovací proces v rámci zadavatele vedoucí k zahájení jednacího řízení).

Logo EU
Logo NPO
Logo MMR
© 2025 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR | Dodavatel portálového řešení: Spojené nástroje elektronické, s.r.o.