22 Bře

Doručování datovou schránkou

Dobrý den,
mám dotaz k doručování dokumentů, které zasílá zadavatel uchazečům datovou schránkou.
Kdy se zpráva považuje za doručenou, pokud se uchazeč nehlásí do datové schránky?
Platí fikce doručení po 10 dnech?
Můj dotaz se týká všech dokumentů, které by zadavatel mohl v průběhu zadávacího řízení potřebovat uchazečům zaslat (oznámení o výběru nejvhodnější nabídky, oznámení o vyloučení uchazeče, oznámení o vyřazení nabídky při otevírání obálek, …..)
Zadavatelem je obec (městská část Prahy).
Předem děkuji za odpověď
Straňáková
Dobrý den,

na používání datových schránek při komunikaci v zadávacím řízení se vztahuje ustanovení § 18a odst. 2 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 300/2008“), přičemž z uvedeného ustanovení vyplývá, že dokument zaslaný prostřednictvím datové schránky je doručen okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění přístup k dodanému dokumentu.
 
V případě, že nastane situace, kdy se uchazeč, resp. osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění přístup k dodanému dokumentu, do datové schránky nepřihlásí a není možné podle výše uvedeného ustanovení zákona č. 300/2008 doručit uchazeči nějaký dokument např. Rozhodnutí o vyloučení nebo Oznámení o výběru nejvhodnější nabídky, což by mohlo vést k paralyzování jakéhokoliv zadávacího řízení, je možné aplikovat ustanovení zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Občanský zákoník“), který obsahuje obecnou právní úpravu doručování dokumentů v soukromoprávních vztazích.
 
Tato obecná úprava doručování je obsažena v § 45 Občanského zákoníku, který stanoví, že „projev vůle působí vůči nepřítomné osobě od okamžiku, kdy jí dojde“, přičemž z ustálené rozhodovací praxe Nejvyššího soudu České republiky (dále jen „Nejvyšší soud“) vyplývá, že právní úkon je doručen nepřítomné osobě okamžikem, kdy jí dojde. Přestože tedy není možné uplatnit procesně právní fikci doručení, kterou upravují veřejnoprávní předpisy, má judikovaný institut dispoziční sféry adresáta v podstatě shodné účinky. Pro doručení právního úkonu tedy postačí, že adresát právního úkonu nabyl konkrétní možnost se s obsahem právního úkonu seznámit. Pokud jde tedy o doručení dokumentu datovou schránkou v rámci zadávacího řízení (např. Rozhodnutí o vyloučení, Oznámení o výběru nejvhodnější nabídky), pak s ohledem na výše uvedenou konstantní judikaturu Nejvyššího soudu lze uzavřít, že takový dokument byl doručen adresátovi, pokud se tento dokument dostal do jeho dispoziční sféry, tedy pokud byl doručen na adresu jeho sídla/jeho datové schránky, případně na adresu uvedenou v nabídce, jako adresu pro doručování a tento uchazeč měl možnost si jej převzít.
 
S ohledem na maximální bezpečnost, směřující k eliminaci rizika úspěšného napadení tohoto postupu ze strany osoby, které je takovýmto způsobem doručováno, doporučujeme za den doručení považovat poslední den, kdy si taková osoba mohla doručovaný dokument převzít (vyzvednout).   
Logo EU
Logo NPO
Logo MMR
© 2025 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR | Dodavatel portálového řešení: Spojené nástroje elektronické, s.r.o.