07 Lis

Dohoda o veřejných zakázkách (GPA)

Kdy se vztahuje Dohoda o veřejných zakázkách (GPA) na sektorového zadavatele, jaké jsou důsledky, které z toho vyplývají?
/Bod II.1.7 “Oznámení o zakázce – veřejné služby” odkazuje v této věci na neaktuální metodiku na www.mmr.cz. /
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem
Marie Vítková
Stanovisko k Dohodě o veřejných zakázkách (GPA) sice odkazuje v některých případech na zrušený zákon č. 40/2004 Sb., avšak jinak zůstává i nadále aktuální (stanovisko používá termín “síťový zadavatel” místo “sektorový zadavatel”). Odkazujeme proto plně na toto stanovisko.

Vzhledem k tomu, že ZVZ i nadále zachovává princip otevřeného přístupu na trh veřejných zakázek i pro dodavatele z jiných než členských států EU, nemá otázka, zda se na konkrétního zadavatele nebo veřejnou zakázku GPA vztahuje, z praktického hlediska význam. Povinnosti vyplývající z GPA jsou promítnuty do evropských zadávacích směrnic, které jsou plně převzaty do ZVZ.

Sektorový zadavatel je tedy povinen přijmout do zadávacího řízení i dodavatele ze zemí, které nejsou členskými státy EU ani smluvními stranami GPA. Jedinou výjimkou je ustanovení § 100 ZVZ, které umožňuje sektorovému zadavateli v případě veřejných zakázek na dodávky znevýhodnit nabídky s dodávkami ze zemí, které nejsou členskými státy EU (resp. Evropského hospodářského prostoru), smluvními stranami GPA, případně jiných mezinárodních dohod s EU, které umožnují vzájemný přístup na trhy veřejných zakázek (např. Chile nebo Mexiko).

Logo EU
Logo NPO
Logo MMR
© 2025 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR | Dodavatel portálového řešení: Spojené nástroje elektronické, s.r.o.