Vyhrazení si práva na posun termínu realizace
Dobrý den,
v případech, kdy Zadavatel nemůže přesně určit termín ukončení realizace veřejné zakázky vzhledem k předem neznámým podmínkám realizace veřejné zakázky, které závisí na závazném rozhodnutí třetí osoby, doporučujeme termíny v zadávací dokumentaci a ve smlouvě vždy formulovat jako lhůtu, jež se počítá od data závazného rozhodnutí, případně od data podpisu smlouvy.
Pokud s ohledem na technologický postup při zhotovování díla nelze realizovat veřejnou zakázku v zimních měsících, měly by zadávací podmínky stanovit i pravidla, jak bude určeno datum zahájení prací, získá-li zadavatel všechna potřebná oprávnění a přísliby v nevhodnou roční dobu.
Důležité je, aby zadávací podmínky již od počátku stanovovaly pro zadavatele závazná pravidla, na jejichž základě bude upřesněn harmonogram realizace díla, aby tato pravidla byla s ohledem na skutečnosti známé v době zahájení zadávacího řízení co nejkonkrétnější a aby přiznávala zadavateli oprávnění ovlivnit harmonogram pouze v nezbytně nutném rozsahu.
Tím se zabrání situaci, že by se musel podepisovat dodatek smlouvy měnící harmonogram realizace díla, který by mohl být nedovolenou podstatnou změnou smlouvy ve smyslu § 82 odst. 7 písm. b), zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“), neboť by se mohlo jednat o změnu, která by za použití v původním zadávacím řízení umožnila účast jiných dodavatelů.