Mezinárodní spolupráce
Česká republika se prostřednictvím zástupců Ministerstva pro místní rozvoj – odboru elektronizace veřejných zakázek a koncesí účastní několika výborů a pracovních skupin v rámci oficiálních struktur Evropské unie i v dalších mezinárodních organizacích. Jedná se o následující iniciativy a orgány.
Informační systém E-CERTIS
Informační systém e-Certis slouží k identifikaci dokladů prokazujících splnění kvalifikace, které nejčastěji požadují zadavatelé po uchazečích o veřejné zakázky v jednotlivých členských státech Evropské unie. Jedná se o společnou iniciativu Evropské komise jako provozovatele systému a týmů ze členských států zodpovědných za doplňování a aktualizaci údajů v databázi. Systém byl spuštěn v roce 2010 a v současnosti poskytuje informace o kvalifikačních dokladech v 28 členských státech EU, v Turecku a ve třech státech Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko a Norsko). Většina informací je dostupných v anglickém jazyce, případně také v úředním jazyce daného státu. Za Českou republiku zpracovalo podklady do databáze Ministerstvo pro místní rozvoj.
Službu e-Certis využijí zejména:
• uchazeči o veřejné zakázky – mohou si ověřit, které doklady a osvědčení musí dodat při účasti ve výběrových řízeních na veřejné zakázky v členských státech EU a v jaké formě je musí předložit;
• zadavatelé – zjistí zde, které doklady mají od zahraničních účastníků výběrových řízení vyžadovat a v jaké podobě je mohou akceptovat, jaké jsou zahraniční ekvivalentní dokumenty k domácím kvalifikačním dokladům.
V databázi lze jednoduše vyhledávat informace o kvalifikačních dokladech pomocí vyhledávacích kritérií (typ dokumentu, země, jazyk, klíčová slova). Uživatel má také možnost porovnávat údaje týkající se stejného typu dokumentu ze dvou různých zemí.
Databáze e-CERTIS je referenční zdroj. Poskytuje přehled o tom, jaké nejrůznější dokumenty se požadují a akceptují v jednotlivých členských státech, a základní údaje o jejich obsahu. Informace o tom, že dokument z jednoho státu odpovídá určitému dokladu či osvědčení z druhého státu, není právně závazná.
Výbor pro Dohodu o veřejných zakázkách (Agreement on Government Procurement (GPA) Committe)
GPA je vícestranná dohoda, jejíž účastníci jsou členy World Trade Organization (WTO).
http://www.wto.org/english/tratop_e/gproc_e/gp_gpa_e.htm
Public Procurement Network (PPN)
je mezinárodní síť expertů z jednotlivých úřadů zabývajících se veřejnými zakázkami v členských státech EU, zemích EHP a Švýcarska, jejímž základním účelem je posílit aplikaci zadávacích postupů stanovených právním rámcem ES a to sdílením a vzájemnou výměnou zkušeností a benchmarkingem. PPN rovněž přispívá k řešení problémů spojených se zadávacím procesem s přeshraničními prvky.
http://www.publicprocurementnetwork.org
Na evropské úrovni působí několik významných činitelů v oblasti elektronického zadávání veřejných zakázek (též "eProcurement"), jimiž jsou především:
Úřad pro uveřejňování úředních tisků
(The Office for Official Publications of the European Communities (Publications Office)) – stará se o provoz a zabezpečení uveřejňování veřejných zakázek ze členských států Evropského společenství v Dodatku k Úřednímu věstníku EU (Official Journal of the European Union), tj. v Tenders electronic daily (TEDu).
Program ISA
Program Interoperability Solutions for European Public Administrations – ISA slouží mj. k poskytování finančních prostředků na projekty v oblasti eGovernmentu.
Standardizační subjekty
(standardisation bodies) – mezi standardizační orgány, které poskytují standardy v oblasti elektronického obchodu (business) využitelné také pro veřejné zakázky, patří následující subjekty:
- CEN/ISSS (European Committe for Standardization/Information Society Standardization System) http://www.cenorm.be/cenorm/businessdomains/businessdomains/isss/index.asp
- UN/CEFACT (United Nations Centre for Trade Facilitation and Electronic Business) http://www.unece.org/cefact
- OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards) http://www.oasis-open.org/home/index.php