30 Kvě

Opční právo na dodávky navazující na rámcovou smlouvu

Dobrý den, narazil jsem na Vašich stránkách na zajímavý dotaz týkající se opčního práva, u kterého ale není odpověď. Níže celý dotaz přeposílám. Bylo by prosím možné zveřejnit i odpověď. Děkuji

“23.7.2013, 10:39:36 :: Dobrý den, jakým konkrétním způsobem lze aplikovat možnost využít opčního práva na dodávky na základě rámcové smlouvy (§ 99 odst. 2 ZVZ)? Lze druhou větu § 99 odst. 2 ZVZ chápat i tak, že využitím opčního práva může být rozšířen sortiment dodávek na základě rámcové smlouvy o dodávky obdobného charakteru tak, že dle § 92 odst. 1 písm. b) ZVZ zadavatel vyzve uchazeče, se kterým má uzavřenou rámcovou smlouvu, k podání nabídky na požadované „opční“ plnění (dodávky obdobného charakteru) s tím, že se následně o toto plnění rozšíří předmět rámcové smlouvy/sortiment, který lze objednávat na základě rámcové smlouvy? Dále bude tedy zadavatel postupovat podle § 92 odst. 1 písm. a) ZVZ, tj. realizovat jednotlivé objednávky dle aktuálních potřeb v rozsahu celého rozšířeného sortimentu; u plnění doplněného na základě využití opčního práva případně jen do povoleného finančního limitu pro opční právo podle § 99 odst. 3 ZVZ? Praktický příklad: Zadavatel uzavřel rámcovou smlouvu s jedním uchazečem, jejímž předmětem jsou dodávky cartridge a tonerů do tiskáren používaných zadavatelem. Vyhradil si možnost využít opčního práva na dodávky dalších cartridge a tonerů (např. jiných typů, značek apod.) v určitém finančním rozsahu (dle limitů vyplývajících z § 99 odst. 3 ZVZ). V průběhu trvání rámcové smlouvy zadavatel pořídí nové tiskárny (např. jiný typ, jiný výrobce apod.), do kterých nelze využít cartridge a tonery z katalogu, ze kterého lze objednávat podle rámcové smlouvy. Lze využitím opčního práva rozšířit sortiment cartridge a tonerů, které bude možné na základě rámcové smlouvy dále objednávat postupem podle § 92 odst. 1 ZVZ? Předem děkuji za odpověď, resp. názor na tuto problematiku. Petr Novotný”

Dobrý den,
 
§ 99 odst. 2 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) umožňuje zadavateli zadat na základě využití opčního práva veřejnou zakázku na dodávky, která navazuje na rámcovou smlouvu uzavřenou s jedním dodavatelem. Podmínkou ovšem je, že zadavatel si musí právo na poskytnutí dalších dodávek vyhradit již v zadávacích podmínkách původní veřejné zakázky, tedy ve chvíli, kdy vybírá účastníka rámcové smlouvy. Z tohoto důvodu tedy v případě plnění na základě opčního práva nedochází k rozšíření předmětu (to by bylo v rozporu se ZVZ), jelikož s ním již bylo počítáno v zadávací dokumentaci k původní veřejné zakázce.
Při stanovování rozsahu plnění na základě opčního práva je nezbytné, aby:
1. cena bez DPH, kterou by byl zadavatel povinen uhradit za plnění předmětu veřejné zakázky nebo jeho části při využití opčního práva, přesahovala předpokládanou hodnotu stanovenou v zadávacích podmínkách plnění odpovídající opčnímu právu či jeho části maximálně o 30 % její hodnoty, a zároveň
2. cena plnění odpovídající opčnímu právu bez DPH nepřesáhla 30 % skutečně uhrazené ceny původní veřejné zakázky.

Pokud zadavatel splní veškeré výše uvedené podmínky, je oprávněn zadat veřejnou zakázku na dodávky na základě opčního práva, která navazuje na rámcovou smlouvu uzavřenou s jedním dodavatelem, podle § 92 odst. 1 ZVZ.
 
K Vašemu konkrétnímu příkladu uvádíme, že obecně není rozšíření předmětu veřejné zakázky možné, jelikož již při zahajování původního zadávacího řízení je zadavatel povinen vymezit základní předmět veřejné zakázky týkající se opčního práva. Pokud ovšem zadavatel vymezil, že předmětem opčního práva budou dodávky jiných obdobných typů cartrige a tonerů, je takový požadavek v případě splnění všech uvedených podmínek z hlediska ZVZ přípustný. 

Logo EU
Logo NPO
Logo MMR
© 2025 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR | Dodavatel portálového řešení: Spojené nástroje elektronické, s.r.o.