ČÁST SEDMÁ – Společná ustanovení (§146 – §157)
§ 147a - Skutečně uhrazená cena VZ
28.05.2015 Z odměny za poskytnuté služby bude odečtena smluvní pokuta, dodavatel dostane tedy zaplacenou cenu, v níž již bude odečtena smluvní pokuta. Kterou cenu je prosím možné uvést jako skutečně uhrazenou cenu VZ. Cenu bez smluvní pokuty, anebo pokrácenou cenu do níž se promítla smluvní pokuta? To pak má vazbu na seznam subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky, jimž za plnění subdodávky uhradil více než 10 % z celkové ceny veřejné zakázky. Z jaké ceny se bude počítat oněch 10 %. Děkuji.
Zadavatel je povinen řídit se při zadávání veřejných zakázek ZVZ. Vztah založený smlouvou uzavřenou na základě tohoto zadávacího řízení mezi zadavatelem a dodavatelem se však již řídí předpisy soukromého práva, konkrétně zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“). Na základě Vámi uvedených informací došlo z Vaší strany k započtení pohledávky vzniklé porušením povinnosti dodavatele, jež mu plynula ze smlouvy. Pokud jste si tuto možnost ve smlouvě upravili, nemá tato skutečnost vliv na povinnosti kladené ZVZ ohledně uveřejnění skutečně uhrazené ceny. Smluvní pokuta je sankce, jež je uplatňována v souvislosti se soukromoprávní úpravou, tj. OZ.
Dle ustanovení § 147a odst. 1 ZVZ je veřejný zadavatel povinen uveřejnit na profilu zadavatele uzavřenou smlouvu na veřejnou zakázku včetně všech změn a dodatků, výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky a seznam subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky.
S ohledem na shora uvedené bude tedy skutečně uhrazená cena ta, jež je uvedena ve smlouvě, a která nebyla pokrácena o smluvní pokutu.
Seznam subdodavatelů dle § 147a a odštěpný závod
23.02.2015 Dle § 147a odst. 3 máme zadavateli předložit seznam subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky. V případě, že se jedná o akciovou společnost má přílohou být i seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje 10 % základního kapitálu. Jedním ze subdodavatelů, který by měl být uveden v tomto seznamu je i tzv. odštěpný závod zahraniční právnické osoby (je zapsán do obchodního rejstříku, nicméně nemá právní subjektivitu). Tato zahraniční osoba je akciovou společností - má být v tomto případě předložen zadavateli seznam akcionářů (nad 10 %) této zřizující zahraniční společnosti nebo se na tento případ požadavek podle § 147a odst. 5 nevztahuje a v seznamu subdodavatelů pouze uvedeme odštěpný závod?
Dotazem uvedené ustanovení zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) odkazující na povinnost veřejného zadavatele uveřejnit výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky podle odst. 1 písm. b) § 147a ZVZ považujeme vzhledem k povaze dotazu za zavádějící a jeho věcnou souvislost dovozujeme k povinnosti zadavatele uveřejnit seznam subdodavatelů dodavatele na plnění veřejné zakázky ve smyslu § 147a odstavce 1 písm. c) ZVZ. Navazující ustanovení ZVZ tak podle § 147a odst. 5 ukládá povinnost dodavatele předat veřejnému zadavateli seznam všech vlastníků akcií, jejichž souhrnná hodnota přesahuje 10% základního kapitálu subdodavatelské organizace.
Právní subjektivitu organizační složky zahraniční právnické osoby, společně s určením způsobilosti k právním úkonům, posuzoval již Nejvyšší soud, který ve svém rozsudku ze dne 7. 4. 2011 pod sp. zn. 21 Cdo 1027/2010 konstatoval, že ve všech záležitostech, týkajících se organizační složky zahraniční osoby, je nositelem práv a povinností vždy ta zahraniční osoba, jíž je organizační složka součástí. Právní subjektivitu a tedy i způsobilost být účastníkem řízení podle § 19 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, má proto ve všech případech pouze zahraniční, ať už fyzická nebo právnická osoba a nikoli její organizační složka.
Odštěpný závod (dále jen „OZ“) podle § 503 odst. 1 a 2 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „NOZ“), zapsán do obchodního rejstříku ve smyslu pobočky neboli organizační složky zahraniční právnické osoby, není nadán autentickou právní subjektivitou a tedy ani způsobilostí vzhledem k samostatnosti úkonů dodavatele v zadávacím řízení. Oprávnění zahraniční osoby podnikající na určitém území prostřednictvím „odštěpné“ organizační složky, tak vzniká pouze ve jménu té zahraniční osoby, jež je zároveň zřizujícím subjektem. Povinnost dodavatele předat zadavateli seznam všech subdodavatelů společně s předloženým seznamem vlastníků akcií podle § 147a odst. 5 ZVZ se vztahuje na všechny fyzické a právnické osoby ve smyslu § 17 písm. i) ZVZ, přestože by se mělo jednat o zahraniční subjekty, se sídlem podnikání mimo území České republiky.
Námitky dodavatele
12.02.2015 Dobrý den, prosím o odpověď. Dodavatel podá námitky prostřednitcvím datové schránky, ale nepodepíše je uznávaným elektronickým podpisem dle § 149 odst. 4 ZVZ, tj. nesplnil tedy požadavek dle ZVZ a jeho námitky nebyly přezkoumány, ale byly odmítnuty. 1) Byl tento postup souladný s ZVZ? 2) Je zadavatel povinen vyzvat dodavatele k doplnění dokumentu, podepsaného uznávaným elektronickým podpisem a jestli ano, pak na základě jakého ustanovení ZVZ?
Dobrý den,
zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších právních předpisů, (dále jen „ZVZ“) upravuje z hlediska podávání námitek v zadávacím řízení celý tento proces a těmito pravidly jsou zadavatel i stěžovatel povinni se řídit po celou dobu zadávacího řízení. S ohledem na Váš dotaz bychom rádi z pozice gestora ZVZ objasnili, jak mají účastníci zadávacího řízení v dané situaci postupovat.
Dle § 110 odst. 2 ZVZ lze podat námitky proti všem úkonům zadavatele. ZVZ vyžaduje pro tento úkon písemnou formu, a to s odkazem na ustanovení § 110 odst. 7 tohoto zákona. Způsoby, kterými lze doručit tyto písemnosti upravuje ustanovení § 148 odst. 2 ZVZ, kdy jedním ze způsobů je prostřednictvím datové schránky.
Jak uvádíte ve Vašem dotazu, nebyly námitky podané prostřednictvím datové schránky stěžovatelem podepsány uznávaným elektronickým podpisem s odkazem na § 149 odst. 4 ZVZ. Zde bychom však rádi odkázali na „Stanovisko k aplikaci č. zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, na oblasti reglementované zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách“ č. j. MV-34959-2/LG-2009 ze dne 5.6.2009, které vypracovalo Ministerstvo vnitra (dále jen „stanovisko MV“). Ve stanovisku MV je v článku 11. „K atestování informačního systému datových schránek“ uvedeno, že z obsahu pojmů elektronické prostředky a elektronické nástroje, jak jsou definovány v § 149 odst. 1 a 2 zákona, jednoznačně plyne, že datové schránky, respektive informační systém datových schránek nelze subsumovat ani pod jeden z těchto pojmů. Není ani sítí či službou elektronických komunikací, neboť ke komunikaci mezi dvěma datovými schránkami dochází uvnitř informačního systému datových schránek, nikoliv tedy po síti elektronických komunikací. Není ani programovým vybavením (software), protože datová schránka je kombinací programového vybavení a technického vybavení (hardware). Navíc, byť je spojena se sítí elektronických komunikací, ta slouží pouze k jejímu ovládání a úkony jsou činěny pouze mezi schránkami, nikoliv prostřednictvím sítě elektronických komunikací. Z uvedeného důvodu se povinnost atestace podle § 149 zákona na datové schránky, respektive informační systém datových schránek nevztahuje. Ve snaze eliminovat pochybnosti ohledně vztahu datových schránek a elektronických prostředků a elektronických nástrojů Ministerstvo vnitra navíc iniciovalo modifikaci § 148 odst. 2 zákona v podobě doplnění datových schránek mezi způsoby komunikace.
Ze shora uvedeného tedy vyplývá, že systém datových schránek nelze podřadit pod elektronické prostředky či elektronické nástroje. V případě doručování prostřednictvím datových schránek tedy nelze aplikovat oprávnění zadavatele podle § 149 odst. 4 věty poslední zákona, neboť to se vztahuje pouze na datové zprávy zasílané elektronickými prostředky.
V případě, že tedy námitky podané prostřednictvím datové schránky obsahovaly všechny náležitosti stanovené v § 110 odst. 7 ZVZ, nebyl zadavatel oprávněn tyto námitky odmítnout. Tento závěr plyne také z rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže č.j. ÚOHS-S710/2013/VZ-20179/2014/512/JLí ze dne 24. září 2014, které se problematikou podáním námitek prostřednictvím datové schránky zabývá.
Seznam subdodavatelů
29.01.2015 Dobrý den, Při realizaci veřejné zakázky vypsané na základě zadávacího řízení dle ZVZ má dodavatel dle § 147a odst. 4 zadavateli do 60 dnů od dodávky, resp. u dlouhodobých smluv nad 1 rok do 28. února následujícího roku dát seznam subdodavatelů, kterým za plnění subdodávky uhradil více než 10 % nebo v případě významné veřejné zakázky více než 5 % ceny (celkové nebo roční). Konkrétní subjekt lze označit za subdodavatele v případě, že na něj dopadá ustanovení § 17 písm. i) ZVZ, tedy takový subjekt je osobou, jejímž prostřednictvím dodavatel plní určitou část veřejné zakázky nebo která poskytuje dodavateli k plnění veřejné zakázky určité věci a práva. Naše společnost soutěží a dodává většinou užívací práva společnosti Microsoft, kde samozřejmě cena za licence tvoří většinu plnění VZ. Prosím o vyjádření, zda se povinnost dodávat zadavateli seznam subdodavatelů vztahuje i na zahraniční výrobce software. Děkuji.
Dobrý den,
dodavatel je v seznamu subdodavatelů podle § 147a odst. 4 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) povinen uvést všechny subdodavatele, tedy všechny fyzické a právnické osoby naplňující znaky zákonné definice subdodavatele podle § 17 písm. i) ZVZ.
Dodavatel je proto v seznamu subdodavatelů povinen uvést všechny fyzické a právnické osoby podle § 17 písm. i) ZVZ, bez ohledu na to, zda:
a) jde o zahraniční subjekt se sídlem podnikání mimo území České republiky;
b) byl přímo obeznámen s realizací předmětné veřejné zakázky.
Zahraniční obchodní společnost dodávající většinu plnění veřejné zakázky, ať už se jedná o určité věci k užívání nebo nabytí práva k užívání licencí počítačových programů, výše uvedenou definici dle § 17 písm. i) ZVZ naplňuje, a z tohoto důvodu (přestože není subjektem domácím) ji dodavatel uvede v seznamu subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky podle § 147a odst. 1 písm. c) ZVZ.
Nabídky
19.11.2014 Dobrý den, jsou po skončení výběrového řízení v nějakém systému ochráněny před zneužitím? Jede mi o to jestli nabídky jsou voně přístupné nebo zda jsou nějak chráněny, např .před konkurencí,novináři apod. Děkuji Vácha
zák.č.137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ ZVZ“) neupravuje ochranu nabídek po skončení zadávacího/výběrového řízení.
Výše skutečně uhrazené ceny
01.08.2014 Dobrý den, existuje povinný formulář k uveřejňování výše skutečně uhrazené ceny a uveřejňování subdodavatelů za plnění VZ? Děkuji za odpověď. Kubzová
Dobrý den,
• skutečně uhrazená cena bez DPH v jednotlivých letech plnění
• skutečně uhrazená cena s DPH v jednotlivých letech plnění
• seznam subdodavatelů
• Ke každému subdodavateli se uvádí následující údaje:
o IČO
o název nebo obchodní firma uchazeče v případě právnické osoby/ jméno, příjmení uchazeče v případě fyzické osoby
o země sídla, místa podnikání nebo bydliště uchazeče.
http://www.portal-vz.cz/getmedia/4a1e1b15-d439-4103-922b-fc2ef35038cb/Metodicky-postup_profil-20131231_V6-_2_.pdf
Zveřejňování částí VZ na profilu zadavatele
06.06.2014 Chtěl bych se zeptat jak se na profilu zadavatele uveřejňují zakázky na části. Uveřejňují se data k případné každé části zakázky zvlášť jako samostatné zadávací řízení nebo data jen té VZ kde se oznamuje řešení VZ na části? Jaká je rozdíl mezi VZ na části a dílčím plněním VZ?
Dobrý den,
zadávání veřejné zakázky dělené na části se řídí postupem podle ust. § 98 odst. 4 zákona č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákon“), který uvádí, že je-li veřejná zakázka rozdělena na části, vztahují se ustanovení tohoto zákona týkající se postupů zadavatele v zadávacím řízení či práv a povinností dodavatele na každou jednotlivou část, nevyplývá-li z tohoto zákona jinak.
Protože ustanovení Zákona, která upravují povinnost zadavatele uveřejňovat informace a dokumenty na profilu zadavatele, nespecifikují zvláštní způsob uveřejňování dokumentů a informací v případě veřejné zakázky rozdělené na části, uplatní se i zde pravidlo, podle kterého je zadavatel povinen uveřejňovat informace a dokumenty za každou část veřejné zakázky, jako by se jednalo o samostatné zadávací řízení.
Tím však není vyloučeno, aby profil zadavatele podporoval nad rámec povinných funkcionalit i funkcionalitu umožňující označit rozdělení veřejné zakázky na části, přičemž uveřejňovací povinnosti budou splněny v rámci jednotlivých částí.
Pokud jde o dotaz na rozdíl mezi „rozdělením veřejné zakázky na části“ a „dílčím plněním veřejné zakázky“, Zákon právní institut (termín) „dílčí plnění veřejné zakázky“ nezná. S ohledem na ustálenou terminologii používanou v praxi však lze rozdíl mezi oběma pojmy vnímat tak, že zatímco v případě rozdělení veřejné zakázky na části zadavatel svou potřebu, kterou hodlá realizovat formou veřejné zakázky, rozdělí a každou část předmětu veřejné zakázky soutěží samostatně, tak v případě dílčího plnění se jedná o případy, kdy je jedna veřejná zakázka, která byla vysoutěžena jako celek, realizována pouze částečně (jde např. o dodávky předem určeného objemu určitého zboží po částech v několika termínech).
§ 156 - Odůvodnění veřejné zakázky
28.04.2014 Dobrý den, v průběhu lhůty pro podání nabídek zadavatel opravil písařskou chybu v Odůvodnění veřejné zakázky, v bodě Odůvodnění přiměřenosti požadavků na technické kvalifikační předpoklady podle § 3 odst. 2 Vyhlášky č. 232/2012 Sb. Jedná se dle Vašeho názoru o tak zásadní změnu zadávacích podmínek, že mělo dojít k prodloužení lhůty pro podání nabídek či nikoliv? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
oprava písařské chyby v „Odůvodnění veřejné zakázky“, v bodě Odůvodnění přiměřenosti požadavků na technické kvalifikační předpoklady podle § 3 odst. 2 vyhlášky č. 232/2012 Sb. nezakládá povinnost prodloužit lhůtu dle § 40 odst. 3 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“), neboť ustanovení § 40 odst. 3 ZVZ se týká jen změn v zadávacích podmínkách.
Z definice zadávacích podmínek dle § 17 písm. l) ZVZ vyplývá, že jejich součástí jsou pouze dokumenty, jejichž obsahem jsou požadavky zadavatele.
Dokument „Odůvodnění veřejné zakázky“ však žádné požadavky zadavatele neobsahuje (jeho účelem je toliko zvýšení transparentnosti zadávacího řízení), a proto se o změnu zadávacích podmínek nejedná.
Výše skutečně uhrazené ceny
18.04.2014 Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat při zveřejňování výše skutečně uhrazené ceny v následujícím modelu: V roce 2013 byla uzavřena smlouva na stavební práce, s plněním přesahující 1 rok. V roce 2014 byla řádně zveřejněna výše skutečně uhrazené cena za rok 2013. Akce byla ukončena (i finančně) v dubnu 2014. Dotazy: 1) Má být nyní zveřejněna výše skutečně uhrazené ceny za rok 2014 nebo cena celková? 2) Má být zveřejněno do 3 měsíců od ukončení realizace nebo do 31.3.2015? Děkuji za odpovědi.
Dobrý den,
ustanovení § 147a odst. 3 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů ukládá veřejnému zadavateli kumulativně dvě povinnosti.
Veřejný zadavatel jednak uveřejní výši skutečně uhrazené ceny za plnění celé veřejné zakázky, a to nejpozději do 90 dnů od okamžiku splnění smlouvy.
Dále veřejný zadavatel v případě smlouvy, jejíž doba plnění přesahuje 1 rok, uveřejní vždy nejpozději do 31. března následujícího kalendářního roku cenu uhrazenou za plnění veřejné zakázky v předchozím kalendářním roce. Tímto pravidlem zákonodárce rozšiřuje povinnosti zadavatele při uveřejňování výše skutečně uhrazené ceny, a proto jej nelze vykládat jako důvod, proč by měla být zmírněna obecná zákonná povinnost zadavatele, uveřejnit výši skutečně uhrazené ceny nejpozději do 90 dnů od okamžiku splnění smlouvy.
Pokud tedy došlo v dubnu 2014 ke splnění smlouvy na veřejnou zakázku, jejíž doba plnění přesahovala 1 rok, pak uveřejní veřejný zadavatel výši skutečně uhrazené ceny nejpozději do 90 dnů od okamžiku splnění smlouvy. Zadavatel rovněž uveřejní v téže lhůtě výši ceny, která byla uhrazena v posledním roce plnění smlouvy.
Oznámení předběžných informací
18.04.2014 Dobrý den, jako zadavatel podlimitní VZ zadávané v otevřeném řízení musíme opakovat jednu část této VZ, která byla z důvodu chyby v PD zrušena. Druhá část uvedené VZ byla vyhodnocena a uzavřena. Musíme opětovně odeslat k uveřejnění Oznámení předběžných informací do VVZ a čekat 30 dní? Nedochází k žádné změně v zadávacích podmínkách, dojde pouze k opravě chybného údaje v PD a VZ bude opět vyhlášena formou otevřeného podlimitního řízení. Nestačí odkaz v Oznámení o zakázce na původní předběžné oznámení? Děkuji za názor a jsem s pozdravem Ing. Tomáš Maceček Manažer projektu
Dobrý den,
Ve svém dotazu uvádíte, že zadávací řízení k jedné části veřejné zakázky bylo zrušeno, zatímco ve zbývající části bylo ukončeno uzavřením smlouvy. V případě, že zadavatel předchozí zadávací řízení s obdobným předmětem zruší podle § 84 ZVZ, pak podle § 86 odst. 3 písm. d) ZVZ nemá před zahájení navazujícího zadávacího řízení povinnost uveřejnit předběžné oznámení.
Jak uvádíte, byla chyba v zadávacích podmínkách důvodem pro zrušení původního zadávacího řízení. V navazujícím zadávacím řízení bude chyba v zadávacích podmínkách opravena. Dojde tedy ke změně zadávacích podmínek. Doporučujeme zhodnotit míru vlivu této změny předmět zakázky, neboť výjimka z povinnosti uveřejňovat předběžné oznámení podle § 86 odst. 3 písm. d) ZVZ se vztahuje pouze na zadávací řízení s obdobným předmětem zakázky.
§ 147a
26.03.2014 Dobrý den, prosím o odpověď, zda se ustanovení § 147a vztahuje i na veřejné zadavatele uvedené v § 2 odst. 2 písm. d) - jiná právnická osoba.. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
veřejným zadavatelem podle § 2 odst. 2 písm. d) je jiná právnická osoba (pozn. jiná než Česká republika, státní příspěvková organizace a územní samosprávný celek nebo příspěvková organizace, u níž funkci zřizovatele vykonává územní samosprávný celek viz § 2 odst. 2 písm. a) až c) ZVZ), pokud
1.byla založena či zřízena za účelem uspokojování potřeb veřejného zájmu, které nemají průmyslovou nebo obchodní povahu, a
2. je financována převážně státem či jiným veřejným zadavatelem nebo je státem či jiným veřejným zadavatelem ovládána nebo stát či jiný veřejný zadavatel jmenuje či volí více než polovinu členů v jejím statutárním, správním, dozorčím či kontrolním orgánu.
Povinnost uveřejnit smlouvu, výši skutečně uhrazené ceny a seznam subdodavatelů podle § 147a ZVZ dopadá na všechny kategorie veřejných dodavatelů, výše uvedenou povinnost má tedy i veřejný zadavatel uvedený v § 2 odst. 2 písm. d) ZVZ.
Výjimky z povinnosti veřejného zadavatele podle § 147a odst. 1 ZVZ jsou uvedeny v § 147a odst. 2, 3 a 7 ZVZ, avšak tyto se týkají určitých přesně vymezených okruhů veřejných zakázek, nikoliv kategorií zadavatelů.
Seznam subdodavatelů
25.03.2014 Vztahuje se povinnost předložit zadavateli seznam subdodavatelů podle § 147a odst 4. i na "staré" běžící veřejné zakázky, zahájené před 1.4.2012 (účinností zák. 55/2012 Sb.) nebo pouze na veřejné zakázky zahájené až po 1. 4. 2012?
Uveřejnění negativní informace v případě skutečně uhrazené ceny a seznamu subdodavatelů
24.03.2014 Dobrý den, je nutné zveřejnit na profilu zadavatele dle ust. § 147a ZVZ rovněž negativní informaci o výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky a seznamu subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky, tj. v případech, kdy skutečně uhrazená cena plnění je v daném kalendářním roce nulová a dodavatel žádné subdodavatele nemá? Vztahuje se k zakázkám, jejichž realiazace přesahuje 1 kalendářní rok.
b) výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky,
c) seznam subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky.
• veřejné zakázky, u kterých veřejný zadavatel postupoval v souladu s § 18 odst. (1) písm. a), odst. (2), písm. a) a c), odst. (3) písm. e) a odst. (4) písm. d).
• z části ceny veřejné zakázky uhrazené veřejným zadavatelem v jednom kalendářním roce, pokud doba plnění přesahuje 1 rok.
Nulová skutečně uhrazená cena
21.03.2014 Jak má postupovat zadavatel při uveřejňování Skutečně uhrazené ceny u stavebních prací v případě, že byla smlouva o dílo uzavřena v 10/2013 a ještě nedošlo k žádnému finančnímu plnění. Musím jako zadavatel přesto uveřejnit na profil zadavatele výši skutečně uhrazené ceny v hodnotě 0?
Dobrý den,
V odst. (3) větě třetí ZVZ uvádí, že povinnost uveřejnit výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky ve lhůtě stanovené v odst. (3) větě druhé se nevztahuje na
• veřejné zakázky malého rozsahu,
• veřejné zakázky, u kterých veřejný zadavatel postupoval v souladu s § 18 odst. (1) písm. a), odst. (2), písm. a) a c), odst. (3) písm. e) a odst. (4) písm. d).
Skutečně uhrazená cena před rokem 2012
10.03.2014 Dobrý den, chtěla bych zde navázat na dotaz s titulkem "Skutečně uhrazená cena u starých smluv" ze dne 9.4.2013. V odpovědi na tento dotaz mimo jiné uvádíte, že "S ohledem na znění § 147a odst. 3 ZVZ je třeba v případě smluv uzavřených na dobu delší než 1 rok uveřejňovat výši skutečně uhrazené ceny za uplynulý rok do 31. 3. následujícího roku. Tato povinnost vznikla dnem účinnosti poslední novely ZVZ (tedy 1. 4. 2012). Zadavateli tedy vznikla povinnost uveřejnit skutečně uhrazenou cenu za plnění na základě předmětné smlouvy za rok 2012 a to nejpozději ke dni 31. 3. 2013." Máme si tedy tuto informaci vykládat tak, že skutečně uhrazenou cenu za období před rokem 2012 není u dlouhodobých smluv nutno uveřejňovat? Je jasné, že s ohledem na termín účinnosti předmětné novely již nelze uveřejnit skutečně uhrazenou cenu za léta před rokem 2012 do 31.3. následujícího roku, avšak znamená to tedy, že zadavatel není povinen skutečně uhrazenou cenu za období před rokem 2012 uveřejňovat vůbec? Ze ZVZ, "uveřejňovací" vyhlášky ani z metodik MMR jsem tuto informaci nevyčetla. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Uveřejňování skutečně uhrazené ceny
06.02.2014 Dobrý den, podle § 147a ZVZ je třeba uveřejnit skutečně uhrazenou cenu za plnění veřejné zakázky do 31. 3. následujícího kalendářního roku v případě, že plnění veřejné zakázky přesahuje 1 rok. U veřejné zakázky na dodávku energií nejsme schopni uveřejnit cenu do uvedeného data, neboť fakturace (vyúčtování záloh) probíhá až po uvedeném datu čili po 31. 3. zjistíme skutečně uhrazenou cenu. Jedná se o správní delikt, pokud zadavatel uveřejní cenu až v po 31. 3. anebo je třeba dodatkem upravit smlouvu (uzavřenou před 1. 4. 2012) tak, aby bylo možné cenu uveřejnit do 31. 3.?
Dobrý den,
podle § 147a zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, v platném
a účinném znění, uveřejní veřejný zadavatel výši skutečně uhrazené (celkové) ceny za plnění veřejné zakázky na profilu nejpozději do 90 dnů od splnění smlouvy. Přičemž „splněním smlouvy“ je zpravidla okamžik, kdy jsou všechny závazky vzájemně vyrovnány a závazek ze smlouvy již neexistuje. Nejčastěji je takovým okamžikem uhrazení poslední faktury po předchozím převzetí plnění ze smlouvy. Z tohoto plyne, že ke splnění Vaší smlouvy s dodavatelem energie dojde až zaplacením faktury vystavené po vyúčtování předchozích, již zaplacených záloh za předmětné účetní období.
Výši této skutečně uhrazené ceny jste jako veřejný zadavatel povinni uveřejnit nejpozději do 90 dnů od zaplacení poslední faktury – splnění smlouvy.
Vzhledem k tomu, že se jedná o smlouvu, jejíž doba plnění přesahuje
1 rok, a dodavatel energie Vám jak uvádíte, nezaslal do konce března poslední fakturu, jste jako veřejný zadavatel povinni uveřejnit nejpozději do 31. března i cenu uhrazenou za plnění veřejné zakázky (zaplacené zálohy) v předchozím kalendářním roce.
Doba plnění smlouvy
03.02.2014 Znění §147a stanovuje povinnost zhotovitele předložit seznam subdodavatelů v případě, že plnění smlouvy přesahuje 1 rok. Znamená to, že práce jsou prováděny přes jeden kalendářní rok (např. jeden 31 dní v prosinci a 31dní v lednu= v součtu 62 dní plnění smlouvy) a nebo se myslí plnění smlouvy v délce delší než 365dní? Děkuji za vysvětlení nebo odkaz na výkladové stanovisko.
• ode dne, na který připadá skutečnost, od níž se doba počítá,
• do dne v následujícím kalendářním roce, který se pojmenováním shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se doba počítá. Např. od 1. 5. 2013 do 1. 5. 2014.
Zveřejňování ceny u centralizovaného zadávání
29.01.2014 Prosím o vysvětlení, jak zveřejňovat výši skutečně uhrazené ceny u elektrické energie nebo plynu v případě centralizovaného nákupu. Stačí zveřejnit fakturovanou jednotkovou cenu silové elektřiny, která byla poptávána, nebo se musí uveřejnit celá hodnota faktury? Stačí zveřejnit cenu centrálního zadavatele s tím, že je stejná pro všechny zadavatele, které zastupoval? V případě, že by se musela zveřejnit uhrazená cena za každého jednotlivého zadavatele, platí to i pro „malé“ zadavatele, u nichž uhrazená cena je v řádech tisíci korun (celková centralizovaná zakázka je ale vyšší)? Jak dodržet povinnost zveřejňovat uhrazenou cenu za kalendářní rok, když vyúčtování není shodné s kalendářním rokem? Jak dodržet povinnost zveřejnit uhrazenou cenu do 31. března následujícího kalendářního roku, když vyúčtování dostáváme např. v červenci?
Dobrý den,
úvodem k Vašim dále uvedeným dotazům konstatuji v obecné rovině, ve shodě s našimi předchozími stanovisky, že centrálním zadavatelem může být pouze veřejný zadavatel, který bude pověřen k realizaci centralizovaného zadávání ostatními zadavateli (bez ohledu na kategorii).
Centralizované zadávání upravuje § 3 zák. č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “ZVZ”).
Předpokladem pro centralizované zadávání je
pluralita subjektů, pověřujících centrálního zadavatele k centralizovanému zadávání,
uzavření písemné smlouvy o centralizovaném zadávání mezi centrálním zadavatelem a zadavateli, jež mají v úmyslu využít jeho služeb. V této smlouvě musí být vedle přesné specifikace plnění, jež má být formou centralizovaného zadávání poptáváno, stanovena jednotlivá práva a povinnosti smluvních stran (zejména druh centralizovaného zadávání, mechanismus odběru plnění jednotlivými zadavateli, kompenzace nákladů vlastního zadávacího řízení). Tato smlouva musí být uzavřena před zahájením centralizovaného zadávání. Uzavřením písemné smlouvy vzniká centrálnímu zadavateli ve vztahu k dotčeným zadavatelům oprávnění provádět centralizované zadávání.
Centralizované zadávání lze realizovat ve dvou druzích
centrální zadavatel svým jménem a na svůj účet pro jiné zadavatele provádí zadávací řízení, pořizuje dodávky či služby, které následně prodává jednotlivým zadavatelům bez navýšení ceny. S vybraným uchazečem uzavírá smlouvu přímo centrální zadavatel. Centrální zadavatel následně na základě jiné smlouvy “přeprodává” dodávky či služby jiným zadavatelům, a to na základě jejich požadavku a obsahu smlouvy o centralizovaném zadávání.
Tento druh centralizovaného zadávání nelze použít pro veřejné zakázky na stavební práce. V rámci tohoto druhu centralizovaného zadávání může centrální zadavatel pořizovat dodávky či služby i pro sebe (§3 odst. (1) písm. a) ZVZ);
centrální zadavatel provádí zadávací řízení, tedy pořizuje dodávky, služby či stavební práce, výhradně jménem a na účet zadavatelů, kteří provedením zadávacího řízení centrálního zadavatele smluvně pověřili. Smlouvu s vybraným uchazečem uzavírají sami zadavatelé, kteří pověřili centrálního zadavatele pouze provedením zadávacího řízení.
Není vyloučeno, aby u tohoto druhu centralizovaného zadávání sám centrální zadavatel jako jeden ze zadavatelů, vedle těch, kteří jej pověřili centralizovaným zadáváním, nabýval plnění na základě zadání předmětné veřejné zakázky (§3 odst. (1) písm. b) ZVZ).
1)
Jak zveřejňovat skutečně uhrazené ceny elektrické energie/plynu u centralizovaného nákupu?
Z výše uvedeného konstatování v souvislosti s druhy centralizovaného zadávání vyplývá, že
pokud centrální zadavatel provádí zadávací řízení, tedy pořizuje dodávky či služby svým jménem a na svůj účet a uzavírá smlouvu s vybraným uchazečem a teprve poté “přeprodává” dodávky či služby na základě jiné smlouvy bez navýšení ceny “jiným zadavatelům” v souladu s obsahem smlouvy o centralizovaném zadávání, plní všechny povinnosti spojené se zadávacím řízením, tedy i povinnosti podle § 147a ZVZ centrální zadavatel.
V tomto případě uveřejňuje výši skutečně uhrazené ceny za dodávky elektrické energie/plynu centrální zadavatel (§3 odst.(1) písm. a) ZVZ);
pokud centrální zadavatel provádí zadávací řízení, tedy pořizuje dodávky, služby či stavební práce jménem a na účet “jiných zadavatelů”, uzavírají smlouvu na dodávky, služby či stavební práce s vybraným uchazečem “jiní zadavatelé”.
V tomto případě uveřejňuje výši skutečně uhrazené ceny za dodávky elektrické energie/plynu každý “jiný zadavatel” (§3 odst. (1) písm. b) ZVZ).
2)
Stačí zveřejnit fakturovanou jednotkovou cenu silové elektřiny nebo se musí uveřejnit celá hodnota faktury?
V § 147a odst. (1) písm. b) ve spojení s odst. (3) ZVZ hovoří o výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky, v našem případě tedy musí zadavatel ( centrální nebo každý ze zadavatelů, a to podle ujednání ve smlouvě o centralizovaném zadávání) uveřejnit na profilu zadavatele skutečnou cenu za dodávku elektrické energie, nikoliv jednotkovou cenu silové elektřiny/ plynu.
3)
Stačí zveřejnit cenu centrálního zadavatele s tím, že je stejná pro všechny zadavatele, které zastupoval?
Odpověď na tuto otázku souvisí s tím, v jakém druhu centralizovaného zadávání bude veřejná zakázka zadávána a jaké množství elektrické energie/plynu bude skutečně uhrazeno. Pokud půjde o zadávací řízení, v němž zadává centrální zadavatel dodávky vlastním jménem a na vlastní účet, uveřejňuje centrální zadavatel skutečně uhrazenou cenu za plnění veřejné zakázky (§147a odst. (1) písm. b) ve spojení s odst. (3) ZVZ).
V případě, že bude centrální zadavatel zadávací řízení realizovat jménem a na účet ” jiných zadavatelů”, uveřejňuje každý ze zadavatelů skutečně uhrazenou cenu dodávky elektrické energie/plynu na základě smlouvy uzavřené každým ze zadavatelů s vybraným uchazečem.
4)
Pokud by se uhrazená cena musela zveřejnit za každého zadavatele, platí to i pro “malé zadavatele”, u kterých je uhrazená cena v řádech tisíci korun?
Bude-li zadávací řízení provádět centrální zadavatel jménem a na účet “jiných zadavatelů” (§3 odst. (1) písm. b) ZVZ), pak z § 147 a odst. (3) písm. a) ZVZ vyplývá, že se povinnost uveřejnit výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky nevztahuje na veřejné zakázky malého rozsahu. Pokud tedy skutečně uhrazená cena za dodávky elektrické energie/plynu je nižší než finanční limit stanovený ZVZ ve spojení s nařízením vlády, kterým se stanoví finanční limity pro účely ZVZ, skutečně uhrazená cena za dodávky elektrické energie/plynu se neuveřejňuje.
5)
Jak dodržet povinnost zveřejňovat uhrazenou cenu za kalendářní rok, když vyúčtování není shodné s kalendářním rokem?
ZVZ v § 147a odst. (3) upravuje situaci jak postupovat při uveřejňování skutečně uhrazené ceny u smlouvy, jejíž doba plnění přesahuje 1 rok. ZVZ v tomto ustanovení uvádí, že zadavatel nejpozději do 31.3. následujícího kalendářního roku uveřejní cenu uhrazenou, v našem případě za dodávky elektrické energie/plynu, v předchozím kalendářním roce.
6)
Jak dodržet povinnost zveřejnit uhrazenou cenu do 31.3. následujícího kalendářního roku, když vyúčtování přijde např. v červenci?
I tuto situaci upravuje ZVZ v § 147a odst. (3) větě druhé. Z uvedeného ustanovení vyplývá, že u smlouvy, jejíž doba plnění přesahuje 1 rok, uveřejní veřejný zadavatel nejpozději do 31.3. následujícího kalendářního roku skutečnou cenu uhrazenou za plnění veřejné zakázky v předchozím kalendářním roce. Ve Vámi uváděném příkladu, bude-li cena skutečně uhrazena v červenci, uveřejní ji zadavatel nejpozději do 31.3. následujícího kalendářního roku.
Jak počítat cenu smlouvy
24.01.2014 Jak by se měla počítat cena smlouvy uzavřené na dobu neurčitou pro účely zveřejnění na profilu zadavatele podle § 147a? Za 48 měsíců obdobně jako je to při stanovení předpokládané hodnoty u zakázky na dobu neurčitou?
Dobrý den,
ve vztahu k výjimce z povinnosti uveřejňovat na profilu zadavatele smlouvy na veřejné zakázky malého rozsahu, jejichž cena nepřesáhne 500 000 Kč bez DPH (výjimka podle § 147a odst. 2 písm. a) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“), se cena smlouvy na dobu neurčitou určí analogicky tak, jako se určuje předpokládaná hodnota veřejné zakázky na dodávky či služby se smlouvou na dobu neurčitou – podle § 14 odst. 1 a § 15 odst. 1 ZVZ (tedy dle celkového peněžního závazku zadavatele za 48 měsíců).
Pokud Váš dotaz směřuje k samotnému uveřejňování ceny na profilu zadavatele, tak podle přílohy č. 5 písm. i) vyhlášky č. 133/2012 Sb. o uveřejňování vyhlášení pro účely zákona o veřejných zakázkách a náležitostech profilu zadavatele, se ke každému vybranému uchazeči uvádí (mimo jiné) i následující informace:
– celková cena dle smlouvy bez DPH – uvádí veřejný zadavatel, pokud byla smlouva uzavřena
– celková cena dle smlouvy s DPH – uvádí veřejný zadavatel, pokud byla smlouva uzavřena
– skutečně uhrazená cena bez DPH v jednotlivých letech plnění – uvádí veřejný zadavatel, pokud došlo k realizaci veřejné zakázky
– skutečně uhrazená cena s DPH v jednotlivých letech plnění – uvádí veřejný zadavatel, pokud došlo k realizaci veřejné zakázky
Celková cena dle smlouvy na dobu neurčitou se určí rovněž analogicky tak, jako se určuje předpokládaná hodnota veřejné zakázky na dodávky či služby se smlouvou na dobu neurčitou.
Údaje o výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky uveřejní veřejný zadavatel nejpozději do 90 dnů od splnění smlouvy. U smlouvy jejíž doba plnění přesahuje 1 rok, uveřejní veřejný zadavatel nejpozději do 31. března následujícího kalendářního roku cenu uhrazenou za plnění veřejné zakázky v předchozím kalendářním roce (§ 147a odst. 3 ZVZ).
Schvalování odůvodnění významné veřejné zakázky
21.01.2014 Dobrý den, jsme akciovou společností se 100 % majetkovou účastí města. Zajímalo by nás, zda v našem případě je orgánem rozhodujícím o otázkách hospodaření ve smyslu § 156 odst. 5 ZVZ valná hromada, tj. zda v případě významné veřejné zakázky musíme odůvodnění předkládat ke schválení valné hromadě? Děkuji. Tesařová
Dobrý den,
Skutečně uhrazená cena a seznam subdodavatelů
15.11.2013 Dobrý den, měla bych dotaz ke zveřejňování skutečně uhrazené ceny a seznamu subdodavatelů. Jedná se o situaci, kdy v rámci realizace veřejné zakázky na stavební práce se vyskytla potřeba dodatečných stavebních prací (víceprací), které byly zrealizovány na základě výsledku jednacího řízení bez uveřejnění dle § 34 odst. 5 písm. b). Oznámení o zadání této nové veřejné zakázky na vícepráce bylo uveřejněno ve Věstníku veřejných zakázek. K této veřejné zakázce na vícepráce bude uveřejněna na profilu zadavatele skutečně uhrazená cena (tj. cena za vícepráce) a seznam subdodavatelů dle zákona. Jak je to ale s původní veřejnou zakázkou na stavební práce? Zahrnuje skutečně uhrazená cena původní veřejné zakázky i cenu víceprací, která se vlastně uveřejňuje zvlášť v rámci nové veřejné zakázky na dodatečné stavební práce k původní veřejné zakázce? Nebo se skutečně uhrazenou cenou původní veřejné zakázky míní cena původně vysoutěžená snížená jen o cenu méněprací? A obdobně i u seznamu subdodavatelů - započítává se do celkové ceny veřejné zakázky, ze které se pak počítá 10 % pro zjištění nutnosti uveřejnit konkrétního subdodavatele, i cena víceprací? Nebo jen původní cena po odečtení méněprací? A je skutečně uhrazenou cenou míněna cena s DPH nebo bez DPH? V případě přenesené daňové povinnosti zadavatel ve skutečnosti uhradí dodavateli jen cenu bez DPH, neboť DPH odvádí sám. Mělo by se tedy počítat 10 % z ceny bez DPH, i když subdodavateli dodavatel uhradí cenu včetně DPH? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ustanovení § 147a zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZVZ) klade veřejným zadavatelům povinnost uveřejnit na profilu zadavatele smlouvu na veřejnou zakázku včetně všech změn a dodatků, výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky a seznam subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky. Tyto požadavky se vztahují vždy k jedné veřejné zakázce. Pakliže v souvislosti s veřejnou zakázkou na stavební práce vznikne potřeba dodatečných prací a v důsledku toho bude zadána nová veřejná zakázka, byť související, je třeba splnit uveřejnovací povinnosti uvedené v § 147a ZVZ jak pro původní veřejnou zakázku, tak pro novou veřejnou zakázku. V rámci skutečně uhrazené ceny za veřejnou zakázku na stavební práce uveřejní zadavatel smlouvu, na základě které bylo plněno, výši skutečně uhrazené ceny, která byla uhrazena za plnění na základě předmětné smlouvy a seznam subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky, kteří se podíleli na plnění na základě předmětné smlouvy. V rámci plnění uveřejňovacích povinností souvisejících se zadáním veřejné zakázky na dodatečné stavební práce zadavatel uveřejní zákonem požadované informace související s touto veřejnou zakázkou. Dovolujeme si upozornit, že v případě zadávání veřejné zakázky na stavební práce – dodatečných stavebních prací je zadavatel dále v souladu s ustanovením § 34 odst. 5 písm. b) ZVZ povinen pořídit písemný soupis dodatečných stavebních prací včetně odůvodnění nezbytnosti takto zadaných stavebních prací a jejich ceny. K Vašemu dotazu ve věci uveřejnění skutečně uhrazené ceny sdělujeme, že zadavatel uveřejní cenu, kterou skutečně uhradil, ať již je zadavatel plátcem DPH či neplátcem, vždy bude cena, kterou uhradí za plnění veřejné zakázky, obsahovat DPH. Zadavatel tedy bude při výpočtu 10 % ze skutečně uhrazené ceny veřejné zakázky vycházet z částky včetně DPH.
156 / 1 - dokladování
06.11.2013 Dobrý den, je předepsán formát - náležitosti pro zpracování odůvodnění veřejné zakázky dle § 156 / 1. Nebo je zcela na zadaveteli jakým způsobem toto odůvodnění napíše? Pro informaci uvádím, že zakázka bude vyhlášena dle §23odst 4a) jako JŘBU. Předpokládaná hodnota zakázky je 1 750 000 kč
Dobrý den,
podrobnosti rozsahu odůvodnění veřejné zakázky dle § 156 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů jsou stanoveny ve vyhlášce č. 232/2012 Sb., o podrobnostech rozsahu odůvodnění účelnosti veřejné zakázky a odůvodnění veřejné zakázky.
Její znění je možné nalézt na tomto odkazu: http://portal-vz.cz/getmedia/b3572a61-614a-4558-86e2-d540f6c712d1/vyhlasky-230_231_232_2012 [PDF, 2.12MB].
Uveřejnění smlouvy o dílo na profilu zadavatele v případě dvou zadavatelů
10.10.2013 Dobrý den, mám dotaz týkající se uveřejnění smlouvy o dílo na profilu zadavatele v případě , že veřejnou zakázku malého rozsahu na stavební práce zadávají dva zadavatelé - obec a státní příspěvková organizace. Dle výzvy k podání nabídky v poptávkovém řízení na realizaci veřejné zakázky malého rozsahu v souladu s ustanovení §18 odst.5 ve spojení s § 12 odst. 3 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách je administrátorem zadávacího řízení státní příspěvková organizace. Dle smlouvy o dílo bude každý objednatel obec i státní příspěvková organizace financovat své stavební objekty stavby samostatně na základě samostatných a oddělených faktur vystavených zhotovitelem. Musí uveřejnit smlouvu o dílo oba zadavatelé na svém profilu zadavatele? Děkuji Luboš Krupka
Dobrý den,
zadávání veřejných zakázek malého rozsahu nepodléhá postupům uvedených v zákoně č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dle jen ZVZ), je však třeba respektovat některá ustanovení ZVZ týkající se např. uveřejňovacích povinností. V souladu s ustanovením § 147a ZVZ musí zadavatel vždy uveřejnit na profilu zadavatele smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku včetně všech jejich změn a dodatků, ledaže se jedná o smlouvy na veřejné zakázky malého rozsahu, jejichž cena nepřesáhne 500 000 Kč bez DPH a smlouvy na veřejné zakázky, u nichž veřejný zadavatel postupoval v souladu s § 18 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) a c), odst. 3 písm. e) a odst. 4 písem. d) ZVZ. Ze zákona tedy plyne, že stěžejní pro uveřejnění smlouvy na profilu zadavatele je skutečnost, jaká částka je obsažena ve smlouvě. Pokud tedy cena obsažená ve smlouvě na veřejnou zakázku převyšovala 500 000 Kč bez DPH, je nezbytné tuto smlouvu uveřejnit. Pokud veřejnou zakázku zadávají dva zadavatelé dle ZVZ, uveřejní smlouvu každý na svém profilu zadavatele. V této souvislosti je rozhodné nikoli to, kolik každý ze zadavatelů uhradí, nýbrž to, kolik činí celková cena uvedená ve smlouvě, kterou je vázán zadavatel.
Zveřejňování smluv - hodnota smlouvy
23.09.2013 Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu jakým způsobem určím hodnotu smlouvy v návaznosti na povinnost stanovenou v § 147 a odst. 1 a 2 uveřejňovat u veřejných zakázek malého rozsahu pouze smlouvy jejihž hodnota přesáhne 500 000 Kč bez DPH. Konkrétně se jedná o smlouvu o poskytnutí služby užívání optického vlákna (dodavatel vybrán dle předpokládané hodnoty ve vzmr), když je smlouva uzavírána na dobu neurčitou minimálně však na dobu 10 let. Ve smlouvě je uvedena roční výše penežitého závazku. Jakým způsobem tedy určím hodnotu smlouvy: a) obdobně jako předpokládanou hodnotu (u smluv na dobu neurčitou 48 měsíců krát roční hodnota), nebo za b) minimální doba (zde 10 let) krát roční hodnota, či c) jinak? Děkuji za odpověď Jitka Vokatá
Dobrý den, veřejný zadavatel je dle § 147a odst. 1 ZVZ povinen uveřejnit smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku včetně všech jejích změn a dodatků. V § 147a odst. 2 ZVZ je vymezeno v kterých případech se povinnosti uvedené v § 147 odst. 1 ZVZ na zadavatele nevztahují. S ohledem na Váš dotaz Vám sdělujeme, že pokud částka uvedená ve smlouvě za veřejnou zakázku za dobu 10 let u zakázky malého rozsahu nepřesáhne 500 000 Kč bez DPH, povinnosti uvedené v § 147a odstavce 1 písm. a) se na Vás jako zadavatele nevztahují. V tomto případě je totiž rozhodující, že smlouva je uzavřena minimálně na dobu 10 let.
Oznámení o dobrovolné průhlednosti Ex-Ante
13.09.2013 Dobrý den, rád bych se zeptal, ve kterém okamžiku realizace Jednacího řízení bez uveřejnění se zveřejňuje ve VVZ Oznámení o dobrovolné průhlednosti Ex-Ante dle §146 odst. 2? Děkuji
Dobrý den,
v souladu s § 110 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZVZ) je možné podat námitky proti záměru uzavřít smlouvu bez uveřejnění oznámení o zahájení zadávacího řízení do 30 dnů od uveřejnění oznámení o záměru uzavřít smlouvu. Zadavatel tedy uveřejní oznámení o dobrovolné průhlednosti Ex Ante ještě před zahájením zadávacího řízení. Ve zmíněné třicetidenní lhůtě mohou být podány námitky proti zvolenému postupu zadavatele (tedy postupu mimo režim ZVZ, případně zadávání veřejné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění), po uplynutí předmětné lhůty může zadavatel zahájit zadávací řízení, případně uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem a zároveň mu od tohoto okamžiku nemůže být uložen zákaz plnění smlouvy dle § 118 odst. 2 písm. a) ZVZ.
Uveřejňování smlouvy.
06.09.2013 Dobrý den, naše město vyhlásilo VZ malého rozsahu na stavební práce, s vítězným uchazečem byla dne 28.6.2013 uzavřena písemná smlouva. Vzhledem k tomu, že cena díla byla nad 500.000,- Kč měla se uveřejnit na profil zadavatele. Bohužel jsem zapomněla a uveřejnila jsem smlouvu až 2.9. 2013. Ptám se co se může stát, když jsem smlouvu uveřejnila s takovým zpožděním? Čeká nás pokuta od ÚOHS pro nedodržení zákona? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
veřejný zadavatel je povinen dle ustanovení § 147a zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZVZ)uveřejnit na profilu zadavatele smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku v hodnotě 500 000 Kč bez DPH a více včetně všech jejích změn a dodatků do 15 dnů od jejího uzavření. Pokud tak neučiní, vystavuje se riziku postihu ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen Úřad) z důvodu spáchání správního deliktu. Správního deliktu se dle § 120 odst. 1 písm. b) ZVZ zadavatel dopustí, pokud nesplní povinnosti uveřejnění stanovené ZVZ, nebo nedodrží způsob uveřejnění dle ZVZ. Za tento správní delikt se dle § 120 odst. 2 písm. b) ZVZ uloží pokuta do 20 000 000 Kč. Ve Vámi popsaném postupu došlo k pochybení, ale vzhledem k tomu, že k uveřejnění (byť zpožděnému) nakonec došlo, domníváme se, že pokud by Úřad k uložení sankce skutečně přistoupil, výše pokuty by s ohledem na nápravu vlastního pochybení nemusela být příliš velká.
Osoby se zvláštní způsobilostí
16.08.2013 Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak probíhají přípravy vzdělávacího programu MMR pro osoby se zvláštní způsobilostí dle § 151a ZVZ. Byl již zahájen, resp. kdy bude spuštěn? Účinnost transparentní novely je od 1.1.2014, dle zprávy http://www.portal-vz.cz/cs/Aktuality/Osoba-se-zvlastni-zpusobilosti-Vzdelavaci-program měl být spuštěn v závěru roku 2012, ale zatím jsem jej nikde nezaznamenal, ani podzákonný předpis. Děkuji za informaci. Mgr. Josef Haas, tajemník MěÚ Železný Brod
Dobrý den,
dne 10. 10. 2013 byla Senátem Parlamentu ČR formou zákonného opatření Senátu schválena tzv. technická novela zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (dále také „ZVZ“), která by měla vstoupit v účinnost dne 1. 1. 2014, a která, mimo jiné, ruší institut osoby se zvláštní způsobilostí. Senát tímto zrušil § 17 písm. v) ZVZ definující osobu se zvláštní způsobilostí, § 44 odst. 12 ZVZ zakládající povinnost osoby se zvláštní způsobilostí vyjádřit se k zadávacím podmínkám nadlimitní veřejné zakázky, a výrazně změnil § 74 odst. 5 ZVZ stanovící povinné členství osoby se zvláštní způsobilostí v hodnotící komisi u nadlimitních veřejných zakázek.
V souvislosti se zrušením institutu osoby se zvláštní způsobilostí se také zrušil § 151a ZVZ tj. vzdělávací program, v rámci kterého měly být tyto osoby školeny.
V případě, že Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR předmětné zákonné opatření Senátu na své první schůzi schválí, nabude novela ZVZ 1. 1. 2014 účinnosti, a vzdělávací program pro osoby se zvláštní způsobilostí tak nebude potřeba.
§147a, odst.8
03.06.2013 Dobrý den, prosím o sdělení, který aktuální prováděcí právní předpis stanoví strukturu údajů pro uveřejnění výše skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky a podrobnosti uveřejnění smlouvy uzavřené na veřejnou zakázku a uveřejnění seznamu subdodavatelů ve smyslu §147a, odst.8 zákona 137/2006 Sb. Děkuji.
http://www.portal-vz.cz/getmedia/1d650410-6db8-45a0-a520-86db932c7fad/vyhlaska-c-1332012-Sb-o-uverejnovani-vyhlaseni-p [PDF, 6.19MB]
Uveřejňování dokumentů na profilu zadavatele
29.04.2013 Dobrý den, postupuje veřejný zadavatel v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, když podmíní zpřístupnění jakéhokoli typu dokumentu týkajícího se veřejné zakázky (ať již zadávacích podmínek nebo uzavřené smlouvy) na profilu zadavatele registrací uživatele? Požadované údaje nutné k registraci: uživatelské jméno, jméno a příjmení (firma), město, ulice a samozřejmě heslo. Děkuji
Dobrý den, k Vašemu dotazu ve věci podmiňování zpřístupnění informací na profilu zadavatele povinnou registrací uvádíme v souladu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZVZ) následující:
V ustanovení § 17 písm. x) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) a v § 93 odst. 6 zákona je vyžadováno zajištění neomezeného a přímého dálkového přístupu. Neomezený a přímý dálkový přístup znamená, že prostřednictvím sítě internet si může kdokoliv a kdykoliv prohlédnout a případně stáhnout příslušnou informaci či dokument. V současné době je tento požadavek realizován zadavateli dvěma způsoby. U prvního způsobu je neomezený a přímý dálkový přístup zajišťován tak, že prostřednictvím sítě internet si může kdokoliv prohlédnout a případně stáhnout příslušnou informaci či dokument bez nutnosti jakékoliv identifikace osoby, která si chce informaci či dokument prohlédnout nebo stáhnout. Druhý způsob zajištění neomezeného a přímého dálkového přístupu spočívá v tom, že prostřednictvím sítě internet si může kdokoliv prohlédnout a případně stáhnout příslušnou informaci či dokument po vyplnění požadovaných údajů do registračního formuláře. Z pohledu MMR je jednoznačně preferován přístup k dokumentům bez jakékoliv registrace, neboť pro případné uchazeče je to komfortnější (tento způsob bude rovněž aplikován při realizaci Národního elektronického nástroje, jehož tvorbu v současné době zajišťuje MMR). Požadavek registrace při stahování zadávací dokumentace není v rozporu se zákonem, nesmí však jakýmkoliv způsobem omezovat okruh osob, které mají zájem seznámit se s dokumenty uveřejněnými na profilu zadavatele. Proto jakékoliv vyžadování údajů (např. povinné IČO) nebo ověřování platnosti údajů (např. oproti ARES) není přípustné.
Komunikace mezi zadavatelem a dodavatelem
26.04.2013 Zadavatel v "Oznámení o zakázce" zveřejněném ve Věstníku veřejných zakázek uvedl příloze A v bodě "I) Adresy a kontaktní místa, na kterých lze získat další informace" a také v bodě "II) Adresy a kontaktní místa, na kterých lze získat zadávací dokumentaci a další dokumenty" e-mailovou adresu. V zadávací dokumentaci umožnil žádost o dokumentaci písmeně poštou nebo na e-mail, kde uvedl e-mailovou adresu. Je tedy zřejmé, že zadavatel může komunikovat elektronicky pomocí e-mailu. Může tento zadavatel v zadávací dokumentaci na podlimitní veřejnou zakázku uvést, že žádost o dodatečné informace k zadávacím podmínkám musí být písemná a musí být doručena na adresu (uvedena je jen poštovní adresa)? Musí být tedy žádost o dodatečné informace, v tomto konkrétním případě doručena jen písemně na udanou adresu nebo i tak může zaslat žádost o dodatečné informace e-mailem a zadavatel je povinen nám ve lhůtě odpovědět?
Dobrý den, k Vašemu dotazu ve věci omezení možnosti žádat dodatečné informace pouze v listinné podobě uvádíme v souladu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZVZ) následující: Ustanovení § 49 ZVZ opravňuje dodavatele požadovat písemně po zadavateli poskytnutí dodatečných informací k zadávacím podmínkám, a to způsobem, který je obvyklý. Zákon výslovně určuje písemnou formu pro žádost o dodatečné informace, přičemž jako písemnou formu je nutné považovat nejen listinnou, nýbrž i elektronickou. Zákon neopravňuje zadavatele k omezení podoby žádosti o poskytnutí dodatečné informace. Zadavatel je tedy povinen odeslat dodavateli dodatečnou informaci bez ohledu na to, jestli byla žádost doručena v listinné nebo elektronické podobě.
Uveřejňování příloh smluv
09.04.2013 Dobrý den, mám dotaz ohledně uveřejňování příloh smluv, které nejsou fyzicky se smlouvou spojené - např. projektové dokumentace nebo zadávacích podmínek. Projektovou dokumentaci uvádíme jako přílohu smlouvy, ale není spojena přímo se smlouvou, je pouze archivována u veřejné zakázky. Bylo by dost obtížné a i náročné z hlediska objemu dat, uveřejňovat na profilu zadavatele takto obsáhlé přílohy. Také nevím, jestli je vhodné uveřejňovat projektovou dokumentaci nebo příp. nabídku zhotovitele (např. položkový rozpočet z nabídky) z hlediska autorského práva nebo z hlediska ochrany obchodního tajemství (viz § 17 obchodního zákoníku). Děkuji za odpověď.
Dobrý den, k Vašemu dotazu o povinnosti uveřejňovat přílohy ke smlouvám v souladu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) sdělujeme následující: Ustanovení § 147a odst. 1 písm. a) ZVZ obsahuje povinnost veřejného zadavatele uveřejnit na profilu zadavatele smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku včetně všech jejích změn a dodatků. Zadavatel má povinnost zveřejnit celou smlouvu, včetně všech jejich příloh, neboť přílohy jsou nedílnou součástí smlouvy. Zadavatel však není povinen uveřejňovat informace, které jsou předmětem obchodního tajemství. K tomuto však dodáváme, že aby informace dodavatelem označené za obchodní tajemství, byly skutečně obchodním tajemstvím, musí kumulativně naplňovat pojmové znaky obchodního tajemství, které jsou vymezeny obchodním zákoníkem. § 17 Obchodní tajemství tvoří veškeré skutečnosti obchodní, výrobní či technické povahy související s podnikem, které mají skutečnou nebo alespoň potenciální materiální či nemateriální hodnotu, nejsou v příslušných obchodních kruzích běžně dostupné, mají být podle vůle podnikatele utajeny a podnikatel odpovídajícím způsobem jejich utajení zajišťuje. Obecně nelze považovat položkový rozpočet (cenové kalkulace) za předmět, který by byl chráněn obchodním tajemstvím. Je však možné připustit, že existují údaje v položkovém rozpočtu, které pojmové znaky obchodního tajemství mohou naplňovat, případně je v určitém konkrétním případě možno celý položkový rozpočet považovat za obchodní tajemství. Tyto skutečnosti však musí vždy prokázat dodavatel. V souvislosti s touto záležitostí uvádíme rozsudek Nejvyššího soudu 21 Cdo 2022/2000, ve kterém připustil, že skutečností obchodní povahy je možno chápat mimo jiné i cenové kalkulace. Tento názor sdílí rovněž autoři komentáře k obchodnímu zákoníku (Plíva, Štenglová, Tomsa a kol., C. H. Beck 2001), když uvádí, že mezi skutečnosti, které lze považovat za obchodní tajemství, patří i např. obchodní plány, obchodní kalkulace apod. Tuto citaci si vypůjčil také ÚOHS v rámci odůvodnění svého rozhodnutí (Č. j.: ÚOHS-R20/2012/VZ-8011/2012/310/JRa), ve kterém mimo jiné rovněž uvádí následující: Pokud bych přistoupil na to, že nabídky uchazečů je nutné zpřístupnit, včetně částí, ve kterých jsou informace spadající do obchodního tajemství, pak by se dle mého názoru jednalo o natolik limitující skutečnost, která by mohla omezovat jakékoliv zadávání veřejných zakázek z důvodu obav, že konkurenční společnost může získat neodůvodněnou výhodu či prospěch. Nabídku jako takovou je třeba chránit, nabídka nepodléhá povinnostem uveřejnění na základě žádosti podle zákona č. 106/1999 Sb., o ochraně osobních údajů. Jeví se jako praktické, aby zadavatel specifikoval v zadávacích podmínkách, které části nabídky budou součástí smlouvy, a tudíž budou uveřejněny. Účelem tohoto omezení je jednak chránit citlivé údaje dodavatele, které by neměly být vyzrazeny, ale také neuveřejňovat údaje, které nesouvisí s plněním, přičemž jsou však součástí nabídky pouze pro účely splnění podmínek zadávacího řízení, např. potvrzení o bezdlužnosti. Obecně lze tedy uvést, že pokud smlouva obsahuje údaje, které mají být považovány za obchodního tajemství, zadavatel tyto pro účely uveřejnění začerní. Ministerstvo pro místní rozvoj však není kompetentní k posouzení, zdali je možno považovat konkrétní položkový rozpočet za obchodní tajemství, či zda je projektová dokumentace předmětem ochrany autorského práva či nikoliv. Tyto záležitosti je třeba posuzovat vždy individuálně s ohledem na zákonná ustanovení a splnění pojmových znaků předmětných institutů. Obecně však platí, že je-li položkový rozpočet a projektová dokumentace přílohou smlouvy, či na ně předmětná smlouva odkazuje, je třeba tyto přílohy v souladu s ustanovením § 147a ZVZ řádně uveřejnit.
Skutečně uhrazená cena u starých smluv
09.04.2013 Dobrý den, chtěl bych se zeptat na povinnost uveřejňování dle § 147a odst. 1 písm. b) tj. výše skutečně uhrazené ceny a tu u těch smluv, kde plnění neskončilo (dlouhodobé smlouvy na dobu neurčitou-určitou), ale byly uzavřeny dávno před novelou. To může být např. elektrická energie, ročně částka přesáhne 1 mil. Kč bez DPH, musíme zveřejňovat výši skutečně uhrazené ceny? V případě, že bychom museli u těchto smluv zveřejňovat skutečně uhrazenou cenu, tak jak je to když roční plnění je do 1 mil. Kč. Jde na toto pohlížet jako na zakázku malého rozsahu a není potřeba zveřejňovat výši skutečně uhrazené ceny? A ještě poslední dotaz k tomuto tématu, město vlastní společnost, která dodává městu Teplo, zde je také potřeba případně zveřejňovat výši skutečně uhrazené ceny? Předem děkuji za odpovědi
Dobrý den,
k Vašemu dotazu o povinnosti uveřejňování skutečně uhrazené ceny Vám sdělujeme v souladu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) následující.
Zákonná povinnost uveřejnit skutečně uhrazenou cenu za plnění veřejné zakázky je vázána na rozhodný okamžik splnění smlouvy, nikoli na okamžik uzavření smlouvy. S ohledem na znění § 147a odst. 3 ZVZ je tedy třeba v případě smluv uzavřených na dobu delší než 1 rok uveřejňovat výši skutečně uhrazené ceny za uplynulý rok do 31. 3. následujícího roku. Tato povinnost vznikla dnem účinnosti poslední novely ZVZ (tedy 1. 4. 2012). Zadavateli tedy vznikla povinnost uveřejnit skutečně uhrazenou cenu za plnění na základě předmětné smlouvy za rok 2012 a to nejpozději ke dni 31. 3. 2013.
Výše skutečně uhrazené ceny dílčího plnění za uplynulý rok není v souvislosti s povinností uveřejnit tuto výši v souladu s § 147a ZVZ podstatná. Povinnost uveřejnit skutečně uhrazenou cenu se vztahuje na hodnotu veřejné zakázky jako celku. Pokud byla tedy zadána podlimitní či nadlimitní veřejná zakázka, která zároveň nesplňuje podmínky uplatnění výjimky dle § 147a odst. 3 písm. b) ZVZ, je zadavatel povinen uveřejnit skutečně uhrazenou cenu veřejné zakázky, v případě dlouhodobých smluv skutečně uhrazenou cenu dílčího plnění za uplynulý kalendářní rok. Pro posouzení, zda se na zadavatele vztahuje povinnost uveřejnit skutečně uhrazenou cenu v souladu s § 147a ZVZ, je rozhodné, zda byla veřejná zakázka soutěžena jako veřejná zakázka malého rozsahu, ne jestli je hodnocena jako veřejná zakázka malého rozsahu dle v současné době účinné právní úpravy.
V případě, že by se jednalo o veřejnou zakázku malého rozsahu, na kterou se nevztahuje povinnost uveřejňovat skutečně uhrazenou cenu v souladu s § 147a ZVZ, z důvodu transparentnosti doporučujeme výši skutečného plnění uveřejnit.
Dále upozorňujeme, že jestliže máte uzavřenu smlouvu na dobu neurčitou, tuto smlouvu lze měnit pouze při dodržení ustanovení § 82 odst. 7 ZVZ.
K Vašemu poslednímu dotazu sdělujeme následující:
V souladu s § 147a odst. 3 věta třetí ZVZ platí, že povinnost uveřejnit výši skutečně uhrazené ceny a plnění veřejné zakázky se nevztahuje pouze veřejné zakázky malého rozsahu a veřejné zakázky, u nichž veřejný zadavatel postupoval v souladu s § 18 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) a c), odst. 3 písm. e) a odst. 4 písm. d) ZVZ.
Z výše uvedeného vyplývá, že i v případě, kdy dodavatelem v rámci veřejné zakázky je společnost vlastněná zadavatelem a zároveň nejsou splněny předpoklady dle § 147a odst. 3 ZVZ, je zadavatel povinen uveřejnit výši skutečně uhrazené ceny.
Sdružení zadavatelů-uveřejňovací povinnost
08.04.2013 Dobrý den, mám následující dotaz: Za účelem společného postupu při zadání veřejné zakázky (§2 odst. 9 ZVZ ) byla třemi veřejnými zadavateli uzavřena Smlouva o sdružení dle § 829 a násl. z. č. 40/1964, občanský zákoník, v platném znění. K veškerému jednání je za sdružení zadavatelů oprávněn pouze jeden z nich. Smlouvu s vítězným dodavatelem uzavře každý člen sdružení samostatně. Zákon o veřejných zakázkách ukládá zadavateli povinnost v něm specifikované dokumenty a informace uveřejňovat způsobem, který tento zákon stanoví. Kdo v tomto případě nese uveřejňovací povinnost? Na profilu kterého zadavatele je nutné uveřejnit příslušné informace a dokumenty týkající se průběhu zadávacího řízení? Má každý ze členů sdružení povinnost zveřejnit na svém profilu zadavatele smlouvu uzavřenou s vítězným dodavatelem? Děkuji předem za brzké vyřízení mého dotazu. S pozdravem Lenka Choutková
Dobrý den,
v souladu s § 2 odst. 9 ZVZ uzavře sdružení zadavatelů před zahájením zadávacího řízení písemnou smlouvu, ve které si upraví vzájemná práva a povinnosti související se zadávacím řízením a stanoví způsob jednání jménem účastníků. Vámi popsané sdružení zadavatelů je považováno za jednoho zadavatele, z tohoto důvodu je nutné si v již zmíněné smlouvě stanovit, kdo má na starosti uveřejnění příslušných dokumentů, a na kterém profilu zadavatele budou zveřejněny. S ohledem na výše uvedené, zejména s ohledem na ustanovení § 2 odst. 9 ZVZ, Vám sdělujeme, že povinnost uveřejnit informace a dokumenty podle § 147 a 147a ZVZ má ten zadavatel, který na základě písemné smlouvy, uzavřené dle ustanovení § 2 odst. 9 ZVZ, jedná za ostatní sdružené zadavatele.
Zveřejnění smlouvy
18.02.2013 Dobrý den, ş 147 Musí být zveřejněná smlouva na profilu včetně kopie podpisu a razítka? Josef Mistr Město Vimperk
Dobrý den,
zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, je postaven na principu veřejné publicity výsledků řízení realizovaných podle tohoto zákona. Ustanovení §147a ZVZ ukládá zadavateli povinnost uveřejnit na profilu zadavatele smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku včetně všech jejích změn a dodatků. Důležitá je zde především obsahová stránka smlouvy. Osobní údaje podléhající ochraně podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, budou ve smlouvě začerněny. Přítomnost podpisů v uveřejňované smlouvě není striktně požadována, lze je nahradit např. označením osoby, která smlouvy podepsala s dodatkem „v. r.“.
Uveřejňování dílčích smluv
08.02.2013 Dobrý den, zajímalo by mě, zda dílčí smlouva uzavřená na základě rámcové smlouvy musí být uveřejněna podle ustanovení § 147a ZVZ vždy, či je na ni možné použít výjimku uvedenou v ustanovení § 147a odst. 2 písm. a) ZVZ. Jinými slovy, pokud by dílčí smlouva nedosahovala hodnoty 500 000 Kč, je možné ji neuveřejnit, I přesto, že by předpokládaná hodnota rámcové smlouvy byla v limitu podlimitní či nadlimitní veřejné zakázky? (jak rámcová smlouva, tak dílčí smlouva je uzavírána po 1.4.2012, takže otázka účinnosti novely není předmětem dotazu). Pro upřesnění dodávám, že žádná metodika ani stanovisko MMR se touto problematikou nezabývá. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď a jsem s pozdravem. M. Š.
Uveřejňování seznamu subdodavatelů podle §147a ZVZ
06.02.2013 Vážená paní, vážený pane, rád bych Vás požádal o zodpovězení dotazu týkajícího se ustanovení § 147a ZVZ. Podle ustanovení § 147a odst. 4 ZVZ dodavatel předloží veřejnému zadavateli seznam subdodavatelů podle odstavce 1 písm. c), ve kterém uvede subdodavatele, jímž za plnění subdodávky uhradil více než 10 % nebo v případě významné veřejné zakázky více než 5 % z celkové ceny veřejné zakázky, nebo části ceny veřejné zakázky uhrazené veřejným zadavatelem v jednom kalendářním roce, pokud doba plnění veřejné zakázky přesahuje 1 rok. Spadá pod definici subdodavatele uvedenou v ustanovení § 17 písm. i) ZVZ rovněž výrobce zboží? Pokud se například účastním veřejné zakázky na dodání kancelářského nábytku, je mým subdodavatelem nábytkářská firma, od které nábytek koupím? Jak je to dále v případě, pokud se účastním této veřejné zakázky a zakoupím zboží od firmy, která je předtím zakoupí od výrobce nábytku? Tedy shrnuto, jsem povinen zveřejňovat za podmínek ustanovení § 147a rovněž výrobce, popř. společnosti, od kterých pořídil zboží můj subdodavatel? Děkuji S pozdravem Vladimír Fišar
Dobrý den,
subdodavatelem ve smyslu § 17 písm. i) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) je osoba, pomocí které má dodavatel plnit určitou část veřejné zakázky nebo která má poskytnout dodavateli k plnění veřejné zakázky určité věci či práva. Subdodavatelem je tedy osoba, která „jako druhá v pořadí“ jménem vítězného dodavatele poskytuje zadavateli plnění veřejné zakázky.
Jak jste již ve svém dotazu uvedl, je vítězný dodavatel dle § 147a odst. 1 písm. c) ZVZ povinen uveřejnit na profilu zadavatele seznam subdodavatelů vítězného dodavatele veřejné zakázky, tj. seznam osob, které vítěznému dodavateli poskytli plnění související s realizací veřejné zakázky a kterým dodavatel za toto plnění uhradil více jak 10 % (nebo v případě významné veřejné zakázky více než 5 %) z celkové ceny veřejné zakázky (viz § 147a odst. 4 ZVZ). Tento seznam již nezahrnuje dodavatele subdodavatelů.
Účastníte-li se proto veřejné zakázky na dodání kancelářského nábytku, je Vaším subdodavatelem nábytkářská společnost, od které nábytek koupíte. Účastníte-li se však veřejné zakázky a koupíte zboží od společnosti, která je předtím zakoupila od výrobce nábytku, je Vaším subdodavatelem pouze společnost od níž si zboží zakoupíte. Výrobce nábytku je dodavatelem Vašeho subdodavatele a není subdodavatelem ve smyslu § 17 písm. i) ZVZ. Vítězný dodavatel není povinen ve smyslu § 147a ZVZ uveřejňovat seznam osob, od nichž subdodavatelé pořídili své zboží.
§147a - SUBDODAVATEL
05.02.2013 Dobrý den, Ráda bych položila dotaz se týkající se praktické aplikace §147a odst. 5 ZVZ. V praxi se setkáváme s rozdílnými výklady, kdo má být pro účely splnění této uveřejňovací povinnost považován za SUBDODAVATELE. Např. nákup laboratorního přístroje – vybraný uchazeč, se kterým byla uzavřena smlouva není výrobcem daného přístroje. Uchazeč přístroj zadavateli dodává pod svým jménem včetně instalace a uvedení do provozu vlastními zaměstnanci. Je jeho subdodavatelem pro účely §147a odst. 5 ZVZ výrobce daného přístroje, od kterého přístroj zakoupil? Děkuji za odpověď Jitka Smutná
podle § 147a odst. 4 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) je dodavatel povinen předložit veřejnému zadavateli seznam subdodavatelů, ve kterém uvede subdodavatele, jímž za plnění subdodávky uhradil více než 10 % nebo v případě významné veřejné zakázky více než 5 %
b) z části ceny veřejné zakázky uhrazené veřejným zadavatelem v jednom kalendářním roce, pokud doba plnění veřejné zakázky přesahuje 1 rok (pokud plnění veřejné zakázky přesahuje 1 rok, překládá dodavatel seznam subdodavatelů za každý předchozí rok a zároveň za celou dobu plnění smlouvy po splnění celé smlouvy).
b) do 28. února následujícího kalendářního roku v případě, že plnění smlouvy přesahuje 1 rok.
a) do 90 dnů od splnění smlouvy, nebo
b) do 31. března následujícího kalendářního roku v případě, že plnění smlouvy přesahuje 1 rok.
Uveřejňování dodatku
21.01.2013 Dobrý den, žádám o zodpovězení dotazu, dle § 147a zákona č. 137/2006 Sb., má zadavatel povinnost uveřejnit na profilu zadavatele smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku včetně všech jejích změn a dodatků. Vztahuje se tato povinnost i na uveřejnění dodatku (uzavřeného nyní) ke smlouvě, která byla uzavřena ještě před "dubnovou novelou"???? Děkuji.
Dobrý den,
povinnost zadavatele uveřejnit na profilu zadavatele smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku včetně všech jejích změn a dodatků byla do zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) doplněna zákonem č. 55/2012, kterým se mění ZVZ (dále jen „Novela“). Novela nabyla účinnosti dne 1.4.2012.
Od účinnosti Novely je povinnost zadavatele uveřejnit smlouvu na profilu zadavatele spojena s okamžikem jejího uzavření. V případě, že okamžik uzavření smlouvy nebo dodatku nastane až po nabytí účinnosti Novely, je zadavatel povinen tuto smlouvu nebo dodatek, a to včetně veškerých jejich změn, uveřejnit v souladu s § 147a ZVZ na profilu zadavatele. Okamžik zahájení zadávacího řízení nemá na uveřejňovací povinnost zadavatele žádný vliv.
V návaznosti na shora uvedené se povinnost zadavatele dle § 147a ZVZ vztahuje i na uveřejnění dodatku uzavřeného po 1.4.2012. Za účelem zachování smyslu předmětné povinnosti zadavatele je vhodné a doporučujeme uveřejnit navíc spolu s dodatkem i smlouvu, a to i přesto, že byla uzavřena ještě před účinností Novely.
Zveřejnění skutečně uhrazené ceny
02.01.2013 Jak se konkrétně zveřejní výše skutečně uhrazené ceny? Fakturou? Výpisem? Čestným prohlášením? Děkuji.
Dobrý den,
v souladu s § 147a odst. 3 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) je zadavatel povinen uveřejnit, a to nejpozději do 90 dnů od splnění smlouvy, výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky.
ZVZ zadavateli neurčuje formu, jakou má být oznámení o výši skutečně uhrazené ceny uveřejněno. Zadavatel je proto oprávněn výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky uveřejnit například formou sdělení, ve kterém bude specifikována veřejná zakázka, ke které se sdělení zadavatele vztahuje (včetně předmětu jejího plnění) a dále údaje o výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky.
Shora uvedené sdělení je zadavatel povinen uveřejnit na profilu zadavatele.
Zveřejnění smlouvy na profilu zadavatele
17.07.2012 Pokud zveřejňuji smlouvu o dílo na profilu zadavatele, stačí zveřejnit znění smlouvy bez položkového rozpočtu, nebo musí zveřejnit i položkový rozpočet, který tvoří přílohu smlouvy?
Dobrý den, podle § 147a odst. 1 písm. a) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“) uveřejní veřejný zadavatel na profilu zadavatele smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku včetně všech jejích změn a dodatků. Zadavatel je povinen uveřejnit kompletní znění smlouvy vyjma obchodního tajemství dodavatele. Jelikož ale položkový rozpočet nesplňuje znaky obchodního tajemství (Obchodní zákoník § 17), doporučujeme zadavateli uveřejnit celé znění smlouvy včetně všech jejích příloh, tedy včetně položkového rozpočtu.
Zjednodušené podlimitní řízení (4)
26.06.2012 Dobrý den, mám dotaz k uveřejňování informací zjednodušeného podlimitního řízení . Jaké informace je zadavatel povinen uveřejnit ve Věstníku veřejných zakázek ? Domníván se, že podle zákona o veřejných zakázkách se jedná o oznámení o výsledku zadávacího řízení dle § 83 (1) a oznámení o zrušení zadávacího řízení dle § 84 (7) . Platí to i když není ve Věstníku uveřejněno vyhlášení ? Můžete prosím uvést konkrétně pro zjednodušené podlimitní řízení co je povinné zveřejnit ve Věstníku a jaké použít konkrétní formuláře. Děkuji
Dobrý den, v případě použití zjednodušeného podlimitní řízení je zadavatel povinen ve Věstníku veřejných zakázek uveřejnit oznámení či zrušení profilu zadavatele podle ustanovení § 17 písm. x) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (dále také „ZVZ“), oznámení o výsledku zadávacího řízení podle § 83 odst. 1 ZVZ a oznámení o zrušení zadávacího řízení podle § 84 odst. 7 ZVZ. Dále lze dobrovolně uveřejnit i jiná vyhlášení, u nichž ZVZ vyhlašovací povinnost nestanoví. Podle ustanovení § 146 odst. 2 ZVZ tak lze dobrovolně uveřejnit oznámení o záměru uzavřít smlouvu. Pro jednotlivá vyhlášení je zadavatel povinen použít formuláře, které jsou dostupné na adrese: http://www.isvzus.cz/cs/Form. V konkrétním případě se pro oznámení profilu použije formulář č. 52, pro zrušení profilu formulář č. 53, pro oznámení výsledku zadávacího řízení formulář č. 3, pro oznámení zrušení zadávacího řízení formulář č. 51 a pro oznámení o záměru uzavřít smlouvu formulář č. 15. V souvislosti s novelou ZVZ provedenou zákonem č. 55/2012 Sb. vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj novou metodiku k zadávání veřejných zakázek. Metodika není právně závazným výkladem ZVZ, vytváří však podpůrný prostředek pro aplikaci zadávání veřejných zakázek do praxe. Dokument je dostupný na adrese: http://www.portal-vz.cz/Metodiky—stanoviska.
Zasílání Výzvy potencionálním uchazečům emailem
13.03.2012 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda email je dostačující a bezpečné pro zaslání Výzvy potencionálnímu uchazeči emailem, nebo je nutné zasílát Výzvu včetně příloh poštou s doručenkou? Děkuji za odpověď
Zákon o veřejných zakázkách připouští v § 148 odst. 2 doručení písemností i jiným způsobem, což může být i prostřednictvím e-mailu. Zadavatel je povinen prokázat v případě potřeby jednoznačně datum odeslání Výzvy. Pokud je schopen toto prokázat i v případě e-mailu, může jej použít. Doporučujeme ( v případě, že jsou výzvy odesílány osobám, které mají všechny zřízenou datovou schránku) odeslat výzvu prostřednictvím datové schránky, kde zadavatel může doložit jednoznačně, kdy byla výzva odeslána a má zároveň i informaci, kdy byla dodána, resp. doručena uchazeči.
Vyhláška k ZVZ
11.03.2012 Dobrý den, existuje prováděcí vyhláška k ZVZ, která by reflektovala PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 8422011 ze dne 19. srpna 2011, kterým se stanoví standardní formuláře pro zveřejňování oznámení v oblasti zadávání veřejných zakázek a kterým se zrušuje nařízení (ES) č. 15642005? Děkuji za zprávu.
Návrh vyhlášky zohlednující nařízení 842/2011 prošel meziresortním připomínkovým řízením a bude v nejbližších dnech projednáván Legislativní radou vlády.
Zadávací dokumentace pouze v listinné podobě nebo i na CD
28.11.2011 Pokud zadavatel neposkytne v otevřeném řízení nebo ve zjednodušeném podlimitním řízení dálkový přístup k zadávací dokumentaci, je přípustné, aby zadavatel veřejné zakázky na stavební práce poskytl zadávací dokumentaci v elektronické podobě na CD? (Zadávací dokumentace je přílohou výzvy). Např. ve ZPŘ pěti vyzvaným + ostatním přihlášeným zaslat: 1. výzvu, pokyny pro uchazeče, vzor smlouvy, obchodní podmínky, formuláře k prokázání kvalifikace v listinné podobě a projektovou dokumentaci stavby , včetně soupisu prací pouze na CD? nebo 2. výzvu v listinné (písemné) a ostatní části zadávací dokumentace pouze, včetně projektové dokumentace, na CD? Jde o to, že projektovou dokumentaci nemusí mít zadavatel v požadovaném množství, protože neví kolik zájemců si vyžádá zadávací dokumentaci a vícetisky projektové dokumentace není možné zajistit do konce lhůty pro podání nabídek. Zájemci se hlásí po celou dobu lhůty. Děkuji.
Dobrý den, zadávací dokumentace včetně příloh tvoří jeden celek. Poskytováním zadávací dokumentace (nebo její části) v elektronické podobě se myslí poskytování prostřednictvím elektronických nástrojů, které zabezpečí ochranu elektronicky předávaných dat před nežádoucí změnou, identifikaci zadavatele, čas převzetí dokumentace, identifikaci osoby, která o dokumentaci požádala atd. Zákonný rámec elektronické komunikace je stanoven v § 149 ZVZ, podrobněji k těmto požadavkům viz vyhláška 9 /2011 Sb. Z výše uvedeného plyne, že předání technické dokumentace na CD požadavky na elektronické poskytování ZD nesplňuje, nicméně tento způsob nelze vyloučit jako doplňkovou formu k poskytnutí ZD v listinné podobě. Zadavatel si může v zadávacích podmínkách vyhradit právo požadovat úhradu nákladů souvisejících s poskytnutím zadávací dokumentace. V takovém případě uvede v zadávacích podmínkách výši nákladů na reprodukci zadávací dokumentace, nákladů na balné a poštovné a současně stanoví platební podmínky související s poskytnutím zadávací dokumentace. Zadavatel však nesmí požadovat úhradu těchto nákladů přesahující obvyklé náklady. Zadavatel je povinen i v případě ZPŘ postupovat vůči všem dodavatelům stejně (nediskriminačně), individuálně pouze ve smyslu respektování žádosti konkrétního dodavatele o zaslání ZD v elektronické podobě (nikoliv však na CD) pokud si dodavatel tento způsob výslovně vymíní ve své žádosti. Pouze tehdy, pokud dodavatel nepožaduje předání ZD v listinné podobě může se zadavatel vyhnout problémům se zabezpečením vícetisků. Pokud zadavatel skutečně není schopen zabezpečit poskytnutí ZD podle zákonem stanovených pravidel, může prodloužit lhůtu k podání nabídek (autoremedura podle 111 odst. 6 ZVZ). O tomto kroku je povinen informovat všechny uchazeče a zájemce a tuto informaci zveřejnit na profilu zadavatele (§ 38 ZVZ).
Účast organizátora VZ v zadávacím řízení s uveřejněním
25.08.2011 Jak by zákon o veřejných zakázkách resp. orgán dohledu nahlížel na situaci, kdy třetí osoba pověřená zadavatelem organizací VZ zároveň podá nabídku v rámci zadávacího řízení a v tomto řízení zvítězí? Jediným hodnotícím kritériem je nejnižší nabídková cena. Je tento postup již od počátku v konfliktu s principem rovného zacházení dle §6 ZoVZ a tedy nepřípustný?
Dobrý den, z Vašeho dotazu jsme vyrozuměli, že máte zřejmě na mysli zastoupení zadavatele v řízení podle § 151. V odst. 1 tohoto ustanovení se říká, že tato osoba se nesmí účastnit příslušného zadávacího řízení. Zmíněná osoba musí splňovat požadavek nepodjatosti podle § 74 odst. 7 ZVZ, což znamená, že se nesmí podílet na zpracování žádné z nabídek, nesmí mít osobní zájem na zadání veřejné zakázky konkrétnímu dodavateli a s dodavateli ji nesmí pojit osobní, pracovní, obchodní či jiný obdobný vztah. Jak plyne ze shora uvedeného, není rozhodné, o jaké zadávací řízení se jednalo nebo jaká byla hodnotící kriteria pro výběr nejvhodnější nabídky. Účast zástupce zadavatele je už od počátku v rozporu s principem nepodjatosti, který konkretizuje obecné zásady zadávací řízení, zejména princip rovného zacházení a zákazu diskriminace. Postup orgánu dohledu můžeme pouze předvídat, toto stanovisko nenahrazuje rozhodnutí nebo stanovisko orgánu dohledu. Dle našeho názoru by se mohlo jednat o porušení § 114 odst. 1 ZVZ, kdy zadavatel rozhodl o výběru nejvhodnější nabídky, kterou podala osoba, kterou pověřil zastoupením v řízení, kterého se tato osoba zúčastnila se svojí nabídkou. Jedná se o úkon, který vylučuje nebo může vyloučit zásady podle § 6, v jejichž důsledku hrozí nebo vznikla újma na právech navrhovatele. Pokud se jedná o tento případ, další postup ÚOHS by mohl být takový, že orgán dohledu uloží nápravné opatření (pokud ještě nebyl uzavřena smlouva) formou zrušení jednotlivého úkonu zadavatele, tj. zde rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky.
Archivační povinnosti dodavatele
20.07.2011 Dobrý den, chci se zeptat, jaké má povinnosti při archivaci dodavatel? Mám namysli zejména to, zda musí archivovat i dokumenty o veřejných zakázkách ve kterých neuspěl nebo pouze o vyhraných veřejných zakázkách. V § 155 jsou uvedeny pouze archivační povinnosti zadavatele. Děkuji S pozdravem Lada Kružíková
Dobrý den, dodavateli není zákonem o veřejných zakázkách stanovena povinnost archivovat dokumenty o veřejných zakázkách, ale zákon číslo 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění pozdějších předpisů, ukládá příjemcům peněz z veřejných rozpočtů povinnost spolupůsobit při výkonu finanční kontroly prováděné v souvislosti s úhradou zboží nebo služeb z veřejných výdajů (§ 2 písm. e). V § 13, který pojednává o veřejnosprávní kontrole na místě se uvádí, že: (1) Vzájemné vztahy mezi kontrolními orgány a kontrolovanými osobami při výkonu veřejnosprávní kontroly na místě se řídí částí třetí zákona o státní kontrole,(kontrolní řád) nestanoví-li tento zákon jinak. (2) Zaměstnanci kontrolního orgánu mohou při veřejnosprávní kontrole vykonávané na místě u právnické nebo fyzické osoby, která je žadatelem o veřejnou finanční podporu nebo jejím příjemcem, používat kontrolní oprávnění podle tohoto zákona a podle části třetí zákona o státní kontrole (zákona č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění zákona č. 148/1998 Sb.) pouze v rozsahu nezbytném ke splnění účelu této kontroly. (3) Zjistí-li kontrolní orgán u kontrolované osoby nesrovnalosti v dokladech o dodávkách zboží nebo služeb hrazených z veřejných výdajů nebo z veřejné finanční podpory, použije při kontrole u osoby povinné spolupůsobit při výkonu této kontroly přiměřeně postup podle odstavce 1. (4) Pokud se osoba povinná spolupůsobit ke kontrole podle odstavce 3 již předem ve smlouvě o dodávkách zboží nebo služeb nezavázala, kontrolní orgán je oprávněn vyžádat si doklady v rozsahu nezbytném k ověření příslušné operace. Např. lhůty pro uchování účetních dokladů stanoví zákon č. 563/1991 Sb., zákon o účetnictví, v § 31, archivační lhůty z. č. 499/2004 Sb., zákon o archivnictví a spisové službě a o změně některých předpisů.
Zveřejnění nabídky uchazeče
11.05.2011 Vážení, lze zveřejnit celý obsah nabídek uchazečů na www stránkách veřejného zadavatele? Představou je požadovat doložení nabídky i na CD, aby se daly jednoduše umístit na veb, lze tento požadavek zakomponovat do požadavků Výzvy a žádat od uchazeče i souhlas s tímto krokem? Děkuji za odpověď
Dobrý den, zveřejnění celého obsahu nabídek není v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, kromě ustanovení, která by mohla být v rozporu se zásadou ochrany důvěrných informací podle § 152. Zadavatel je dle tohoto ustanovení povinen zachovávat mlčenlivost o všech informacích či dokladech poskytnutých dodavatelem, pokud byly při jejich poskytnutí označeny za důvěrné; tím není dotčena ochrana údajů podle jiných právních předpisů zejména OBZ (ochrana obchodního tajemství) či zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů. Povinnost mlčenlivosti zadavatele však není neomezená. Zadavatel je oprávněn, bez nutnosti vyžádat si souhlas dodavatele, který konkrétní informace poskytl, použít jakékoliv tyto informace: • pro postup podle zákona, je-li to nezbytné (např. pro účely hodnocení nabídek, pokud zadavatel přizve k hodnocení nezávislé odborníky, dodrží-li povinnost zavázat tyto osoby k mlčenlivosti v obdobném rozsahu) • pokud jejich použití vyplývá z účelu zákona (např. v rámci řízení o přezkoumání úkonů zadavatele) • vyhradil-li si právo jejich použití v zadávací dokumentaci (i v tomto případě však je zadavatel povinen dodržet ustanovení zvláštních právních předpisů o ochraně určitých informací; například zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti). Zadavatel je oprávněn požadovat ve výzvě předložení nabídky na CD, ovšem v případě nesplnění tohoto požadavku není možné uchazeče z tohoto důvodu vyloučit. Jedná se o však zadávací podmínku formálního charakteru, tudíž vyloučení uchazeče pro její nesplnění by dle ustálené rozhodovací praxe ÚOHS mohlo neodůvodněně omezit hospodářskou soutěž.
Nabídka dodavatele nezařazeného v DNS
16.03.2011 Máme zaveden dynamický nákupní systém pro nákup výpočetní techniky. Zákon o veřejných zakázkách stanoví, že úmysl zadat veřejnou zakázku oznamuje zadavatel výzvou k podání nabídek všem zájemcům zařazeným do DNS, to však nevylučuje, že se informace o zakázce a zadávací podmínky nedostanou i k dodavatelům nezařazeným v DNS. Je v případě, kdy nabídku na plnění veřejné zakázky zadávané v dynamickém nákupním systému podal (s využitím elektronických prostředků podle § 149 zákona o veřejných zakázkách) dodavatel nezařazený do tohoto DNS a současně s nabídkou tento dodavatel doložil i splnění kvalifikačních předpokladů, zadavatel povinen takovou nabídku posoudit a v případě, že vyhověla zadávacím podmínkám i hodnotit?
Dynamický nákupní systém je zvláštním řízením, které probíhá elektronickou formou. Jeho hlavním účelem je podstatné ulehčení zadávání veřejných zakázek, jejichž předmětem je pořízení běžného (standardizovaného) a obecně dostupného zboží, služeb nebo stavebních prací. Zadávání veřejných zakázek v rámci dynamického nákupního systému se rozpadá do dvou základních fází – v prvé fázi se dynamický nákupní systém zavádí, a to formou otevřeného řízení, ve druhé fázi pak dochází v zavedeném dynamickém nákupním systému k zadávání jednotlivých veřejných zakázek dle pravidel tohoto systému. Pokud při zadávání jednotlivé dílčí veřejné zakázky v rámci dynamického nákupního systému zadavatel obdrží předběžnou nabídku po uplynutí lhůty pro podání předběžných nabídek uvedené ve zjednodušeném oznámení, tato předběžná nabídka bude řádně posouzena a dodavatel do dynamického nákupního systému případně zařazen (avšak až pro účely následujících veřejných zakázek zadávaných v rámci systému). Jak vyplývá z výše uvedeného, dodavatel, který dosud nebyl zařazen do DNS nemůže podat konkrétní nabídku bez toho, aby předem podal tzv. předběžnou nabídku a prokázal kvalifikaci podle požadavků zadavatele. Pokud nabídka Vámi zmíněného dodavatele obsahově splňuje požadavky zadavatele na zařazení do DNS, zadavatel tuto nabídku posoudí v souladu s § 94 a případně dodavatele zařadí do DNS, ale až pro účely následujících VZ v rámci tohoto systému.
Akreditační orgán
08.02.2011 Prokázání shody elektronického nástroje s požadavky ZVZ je možné prokázat certifikátem shody vydaným nezávislým akreditačním orgánem. Kde lze, prosím, nelézt seznam těchto akreditovaných orgánů? Děkuji
Obecně platí, že při elektronickém zadávání veřejných zakázek musí být použity elektronické nástroje, které odpovídají požadavkům zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách a prováděcích předpisů – především vyhlášky č. 9/2011 Sb., kterou se stanoví podrobnější podmínky týkající se elektronických nástrojů a úkonů učiněných elektronicky při zadávání veřejných zakázek a podrobnosti týkající se certifikátu shody. Novela zákona o veřejných zakázkách účinná od 15.9.2010 dala zadavateli možnost zvolit způsob, jakým prokáže shodu elektronického nástroje – jedním ze způsobů je certifikát shody, který bude vydáván certifikačními orgány. Na základě vydané vyhlášky č. 9/2011 Sb. byl zahájen proces akreditace certifikačních orgánů. Jakmile budě dokončena akreditace certifikačních orgánů – jejich seznam bude uveřejněn jednak na stránkách Českého institutu pro akreditaci a na Portále o veřejných zakázkách a koncesích. V případě potřeby má zadavatel možnost prokázat shodu elektronického nástroje i jiným způsobem – např. znaleckým posudkem.
Atest i pro profil zadavatele ?
09.12.2010 Dobrý den, pro uvěřování dokumentů souvisejících s průběhem zadávacího řízení používáme elektronickou úřední desku, která je součástí webových stránek města. Tato deska je profilem zadavatele. Slouží pouze k publikování dokumentů ( oznámení o zakázce, zadávací dokumentace, protokol z jednání komise apod. ). Úřední deska má certifikát podle staré vyhlášky. Je nutné podle paragrafu 149 odst. 9 získat nový certifikát shody? Kde lze najít seznam subjektů akreditovaných k vydávání certifikátů ?
Dobrý den, stávající certifikáty shody, které udělovalo Ministerstvo vnitra podle vyhlášky 326/2006 Sb., vyhláška o atestačním řízení pro elektronické nástroje, jsou v souladu s novelou zákona o veřejných zakázkách č. 417/2010 Sb. platné do 30.6.2011. Nová vyhláška o elektronických nástrojích k provedení § 149 odst. 8 a 9 platného znění zákona o veřejných zakázkách je v současné době v Legislativní radě vlády, tj. dosud nenabyla platnosti. Nová podoba navrhované vyhlášky však nestanoví povinné atesty elektronických nástrojů. Splnění požadavků na prokázání shody elektronického nástroje se zákonem a prováděcími předpisy lze prokázat i jinak, např. znaleckým posudkem. Ze míněných důvodů zatím neexistuje žádný subjekt akreditovaný k vydání certifikátu.
Prokázání shody el. nástroje s požadavky ZVZ
04.11.2010 Prokázání shody elektronického nástroje s požadavky ZVZ je možné prokázat certifikátem shody vydaným nezávislým certifikačním orgánem. Nikde jsem však nenalezl kdo je zmiňovaným certifikačním orgánem. Zároveň bych se rád zeptal na další možnosti prokázání shody (jinak než certifikátem shody).
§ 149 odst. 9 zákona č. 137/2006 Sb., zákon o veřejných zakázkách v platném znění (dále jen “ZVZ”), stanoví, že splnění požadavků na elektronické nástroje lze vždy prokázat certifikátem shody, který vydal subjekt posuzování shody akreditovaný vnitrostátním akreditačním orgánem na základě zvláštního právní předpisu, kterým je zákon č. 22/1997 Sb., ve znění zákona č. 71/2000 Sb. Vzhledem k tomu, že prováděcí právní předpis (vyhláška) o elektronických nástrojích, která bude prováděcím právním předpisem zmíněným v § 149 odst. 8 a 9 ZVZ, je v současné době projednávána v Legislativní radě vlády, zatím neexistuje cetifikační orgán, který by byl k této činnosti akreditován. V odůvodnění k návrhu vyhlášky se stanoví, že certifikát shody budou vydávat certifikační orgány, kterým bude k posuzování shody udělena akreditace Českým institutem pro akreditaci, o.p.s. K Vašemu druhému dotazu: Jiným způsobem prokázání shody může být znalecký posudek . Součástí navrhované vyhlášky je příloha, kterou jsou specifikovány požadavky pro prokazování shody elektronických nástrojů s požadavky zákona o veřejných zakázkách. Tato příloha bude sloužit nejen jako podklad pro vytvoření certifikačních schémat při vydávání certifikátu shody, ale může být zadavatelem využita v případě, že zadavatel ve smyslu § 149 odst. 9 ZVZ prokazuje skutečnost, že elektronický nástroj splňuje požadavky stanovené zákonem a prováděcími právními předpisy jinak, než prostřednictvím certifikátu shody.
Písemná evidence úkonů
01.11.2010 Dobrý den, chtěla bych se optat, jaké konkrétně úkony je zadavatel dle § 148 odst. 3 ZVZ povinen vést v písemné evidenci? Vím, že všechny mezi dodavatelem a zadavatelem a Úřadu či Evropské komisi naopak, lze ale nějak specifikovat o jaké úkony konrétně jde? Např. rozhodnutí o vyloučení o výběru nejvhodnější nabídky a jaké další?
Dobrý den, § 148 odst. 3 ZVZ stanoví povinnost vést evidenci veškerých úkonů učiněných dodavatelem vůči zadavateli a zadavatelem vůči dodavatelům, Úřadu či Evropské komisi. Jedná se o všechny úkony v rámci toho kterého řízení mezi uvedenými subjekty, přesný výčet by byl vzhledem k různým druhům zejména zadávacích řízení, popř. řízení vedených s Úřadem pro hospodářskou soutěž nebo vůči Evropské komisi, značně rozsáhlý. Forma evidence není stanovena, vhodný způsob provádění je tedy na uvážení povinného subjektu, který musí pouze zajistit, aby písemná evidence obsahovala všechny údaje požadované ZVZ. Podrobněji viz Metodika k Zákonu č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění účinném od 15.9.2010, která je k dipozici na www.portal-vz.cz.
Jistota (1)
03.09.2007 V rámci zadávacího řízení bylo požadováno po uchazečích poskytnutí jistoty. Zákon upravuje pouze uvolnění pěněžní jistoty, tj. jistoty poskytnuté formou složení peněžní částky na účet zadavatele. Uchazeč může rovněž zvolil formu bankovní záruky. Kdy zadavatel uvolní uchazeči tuto jistotu, resp. vratí bankovní záruku např. v případě, že je uchazeč vyloučen nebo bylo doručeno oznámení o výběru nejvhodnější nabídky nebo uzavřena smlouva. Děkuji za odpověď
Ustanovení § 67 ZVZ výslovně neřeší, zda může uchazeč požadovat vrácení originálu listiny bankovní záruky nebo zda má zadavatel povinnost ji uvolnit (např. po vyloučení uchazeče ze zadávacího řízení). Vzhledem k tomu, že ZVZ výslovně hovoří pouze o vracení peněžní jistoty, a s ohledem na § 155 ZVZ, který stanoví zadavateli povinnost archivovat dokumentaci o veřejné zakázce, jejíž součásti je mimo jiné i úplné znění originálů všech nabídek, lze dovodit, že takový postup není možný. Bankovní záruku tedy zadavatel nevrací, a to ani na případnou žádost uchazeče.
Atestace elektronického nástroje
25.08.2007 Dobrý den, dovoluji si požádat o zodpovězení následujícího dotazu. Vzhledem k tomu, že naše organizace je z pohledu ZVZ veřejným zadavatelem, je dle zákona povinna vhodným způsobem zveřejnit výběrová řízení, která uskutečňuje podle tohoto zákona. Jedná se zejména o úřední desky, příp. webové stránky (nejedná se o uveřejnění na USISVZ). Nejsme však klasickým státním úřadem, z tohoto důvodu úřední desku nevlastníme a je nutno veřejné zakázky zveřejňovat na vlastních webových stránkách. Je v takovém případě nutno požádat MI ČR o atestační řízení pro webové stránky? Jak je to s používáním e-mailu (Microsoft Outlook) např. pouze pro zasílání určitých formulářů či výkazů výměr uchazečům? V případě že je atestace nutná, co je, prosím, třeba učinit a jaká je cena za tuto atestaci? Můj dotaz na MI ČR nebyl od začátku roku doposud zodpovězen. Předem děkuji za odpověď.
Podle § 149 odst. 2 ZVZ je možné použít elektronické nástroje v zadávacím řízení pouze tehdy, jsou-li atestovány. Podle první věty téhož ustanovení jsou elektronickým nástrojem jakákoliv technická zařízení nebo programová vybavení, která jsou spojená se sítí nebo službou elektronických komunikací a prostřednictvím této sítě nebo služby umožňují provádění úkonů podle ZVZ v elektronické podobě. Elektronickým nástrojem podle tohoto ustanovení jsou tedy i internetové stránky, na kterých zadavatel uveřejňuje informace o veřejných zakázkách nebo které zadavatel používá k poskytování zadávací dokumentace. Elektronickým nástrojem podle ZVZ je i software, který umožňuje zasílání určitých informací v zadávacích řízeních e-mailem. Tyto elektronické nástroje tedy podléhají povinnosti atestace podle § 149 odst. 2 ZVZ a prováděcí vyhlášky č. 326/2006 Sb. V daném případě se jedná o tzv. malý elektronický nástroj podle § 3 odst. 3 vyhlášky, který neumožňuje příjem nabídek, respektive žádostí o účast. Poplatek za atestaci činí v těchto případech 100 Kč. Bližší podrobnosti týkající se atestace lze nalézt v citované vyhlášce (viz např. http://www.portal-vz.cz/uploads/legislativa/Sbirka_zakonu_100_vyhlasky_k_ZVZ.pdf). Orgánem, který je pověřen prováděním atestace je na základě zákona č. 110/2007 Sb., kterým bylo zrušeno Ministerstvo informatiky a kterým byl rovněž byl novelizován v tomto směru ZVZ, s účinností od 1. června 2007 Ministerstvo vnitra, na které je třeba se v této záležitosti obrátit.
Elektronické nástroje pro zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek malého rozsahu
16.05.2007 Zajímalo by mě, zda elektronický nástroj, který cestou elektronické komunikace (internetu) zveřejňuje poptávky, sbírá nabídky od dodavatelů, vyhodnocují se dle ekonomické výhodnosti zadavatelem nebo pomocí aukce a tyto výsledky se zveřejňují prostřednictvím tohoto nástroje opět na stránkách internetu, zda pokud tímto způsobem jsou vybíráni pouze dodavatelé zakázek malého rozsahu zda není nutné tento elektronický nástroj atestovat dle § 149 odstavec 2 zákona 137/2006 o veřejných zakázkách, kde se nic o rozsahu zakázek takto provozovaných nemluví? V případě vyjímky ze zákona který právní dokument to řeší ?
Na základě obecné výjimky v § 18 odst. 3 ZVZ nejsou zadavatelé povinni zadávat veřejné zakázky malého rozsahu v zadávacích řízeních podle ZVZ (veřejní zadavatelé jsou povinni dodržet pouze základní zásady stanovené v § 6 ZVZ). Na veřejné zakázky malého rozsahu se tak na základě uvedené výjimky vztahují pouze některá obecná ustanovení z části první ZVZ (např. stanovení předpokládané hodnoty veřejné zakázky). Elektronické nástroje, které jsou používány pouze k vybírání dodavatelů na plnění veřejných zakázek malého rozsahu, proto nepodléhají povinnosti atestace podle § 149 ZVZ.
Uveřejnění VZ na služby v Úředním věstníku Evropské unie
18.10.2006 Dle § 146, odst. 1 se podlimitní veřejná zakázka uveřejňuje pouze v ISVZ. Týká se to i podlimitních veřejných zakázek na služby uvedené v příloze č. 1 ZVZ, které podléhají uveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie? Pokud si to vysvětluji správně, v ÚV EU se tedy uveřejňují pouze oznámení o nadlimitní zakázce (dodávky, stavební práce a služby uvedené v příloze 1) a následně oznámení o zadání zakázky (dodávky, stavební práce a služby uvedené v obou přílohách). Předem děkuji za odpověď.
V souladu s § 146 odst. 1 písm. a) a b) se v informačním systému uveřejňují jak nadlimitní, tak podlimitní veřejné zakázky; nadlimitní veřejné zakázky se kromě toho navíc uveřejňují i v Úředním věstníku EU. V případě nadlimitních zakázek na služby uvedené v příloze č. 2 k zákonu se však v Úředním věstníku uveřejňuje pouze oznámení o výsledku zadávacího řízení (soutěže o návrh). V Úředním věstníku EU se tedy uveřejňují, jak správně uvádíte, oznámení o zahájení zadávacího řízení u všech nadlimitních veřejných zakázkách na dodávky a stavební práce, ale pouze u nadlimitních veřejných zakázek na služby dle přílohy č. 1. Oznámení o výsledku zadávacího řízení se naproti tomu uveřejňuje v Úředním věstníku EU u veřejných zakázek na stavební práce, dodávky a služby dle obou příloh. Pro úplnost dodáváme, že uveřejnění vyhlášení v Úředním věstníku může zadavatel zajistit buď přímo, odesláním vyhlášení Úřadu pro úřední tisky, nebo prostřednictvím provozovatele informačního systému. Ve druhém případě tedy zadavatel odešle vyhlášení pouze provozovateli informačního systému, přičemž v objednávce zaškrtne požadavek na odeslání formuláře do Úředního věstníku EU.
DOTAZ k §148 odst. 4 zákona č. 137/2006 Sb.
22.09.2006 Žádáme o sdělení, jak má zadavatel dlouho čekat, když obdrží telefonickou Žádost o účast v užším řízení v den ukončení lhůty pro předložení Žádosti o účast, zda dodavatel vůbec zašle písemně vlastní Žádost o účast včetně všech požadovaných dokladů, když v Oznámení o zakázce je lhůta omezena dnem i hodinou.
Zákon v § 148 odst. 4 stanoví, že v případě telefonické žádosti o účast je dodavatel povinen potvrdit tuto žádost písemně a tuto písemnou žádost musí odeslat nejpozději v den uplynutí lhůty pro podání žádostí o účast. Doručovací doba tedy bude záviset na tom, jakým způsobem dodavatel hodlá písemnou žádost poslat. Zadavatel by se tedy měl již při podání telefonické žádosti informovat o tom, jakým způsobem hodlá dodavatel doručit písemnou žádost. I při odeslání běžnou poštou (což by mohl být nejspíše nejpomalejší způsob přepravy) lze alespoň rámcově odhadnout předpokládanou dobu poštovní přepravy, ať již se jedná o doručování tuzemské nebo ze zahraničí. Na základě těchto odhadů by měl zadavatel určit, jak dlouho bude očekávat písemnou žádost o účast. V případě sporu je na dodavateli, aby prokázal, kdy písemnou žádost odeslal.
Písemná evidence
23.08.2006 Co si máme představit pod pojmem písemná evidence §148 odst.3 zákon 137/2006 Sb. a jak jí provádět.
Zákon pro vedení písemné evidence podle § 148 odst. 3 nepředepisuje žádné formální požadavky. Vhodný způsob provádění je tedy na uvážení zadavatele, který musí pouze zajsitit, aby písemná evidence obsahovala všechny údaje požadované v druhé větě citovaného ustanovení, tj. pořadové číslo úkonu, jeho označení, datum a identifikační údaje dodavatele (nejednalo-li se o úkon vůči Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebo Evropské komisi).
Centrální zadavatel (2)
16.08.2006 Není v rozporu ustanovení § 3, odst. 3, zákona 137/2006 a § 151, odst.3 ? Děkuji za odpověď.
Smyslem § 151 odst. 3 zákona o veřejných zakázkách je stanovit, že i v případě, kdy se zadavatel nechá při výkonu svých práv a povinností v zadávacím řízení nebo v soutěži o návrh zastoupit jinou osobou, leží odpovědnost za dodržování zákona plně na něm. Ustanovení § 3 zákona upravuje speciální případ, kdy jeden subjekt (centrální zadavatel), kterým může být pouze veřejný zadavatel, provádí centralizované zadávání pro jiné zadavatele nebo na jejich účet. V tomto případě, narozdíl od ostatních případů zastoupení v zadávacím řízení platí, že odpovědnost za dodržování zákona nese centrální zadavatel.
Žádost o účast v jednacím řízení s uveřejněním
15.08.2006 Může být přítomen při otevírání obálek se žádostmi o účast v jednacím řízení s uveřejněním zástupce jednoho zájemce o účast, který projevil zájem? Ostatní zájemci neví, kdy dojde k otevírání obálek ani neprojevili o tuto informaci zájem. Podle jakých ustanovení zákona se má při otevírání žádostí zadavatel řídít. Není nám jasné, zda máme analogicky použít ustanovení zákona týkající se otevírání obálek s nabídkami - tady zákon umožňuje přítomnost uchazečů. Děkuji. Kravčíková
Účast veřejnosti při otevírání žádostí o účast v jednacím řízení s uveřejněním (stejně jako v užším řízení a soutěžním dialogu) zákon nepředpokládá. Zákonem není totiž předpokládána ani samostatná fáze odpovídající otevírání obálek s nabídkami. Smyslem současného otevírání obláek s nabídkami je totiž zajistit stejné zacházení s nabídkami všech uchazečů, aby např. zadavatel nezvýhodnil jednoho uchazeče tím, že jeho nabídku bude moci studovat delší dobu než nabídku jinou. V případě žádosti o účast v řízení zvýhodnění zájemců nehrozí. Zadavatel proto ani nemusí čekat s otevíráním žádostí na konec lhůty pro jejich podávání. V této souvislosti upozorňujeme na ustanovení § 148 odst. 4, podle kterého je žádost možné učinit i telefonicky, pokud bude stanoveným způsobem ve stanovené době zájemcem potvrzena.