Povinnost vypsat VZ?
jak uvádíte, ve Vašem případě se jedná o veřejnou zakázku malého rozsahu, kterou je dle ustanovení § 12 odst. 3 zákona o veřejných zakázkách (dále jen „ZVZ“) veřejná zakázka, jejíž předpokládaná hodnota nedosáhne v případě veřejné zakázky na služby 2 000 000 Kč bez DPH. Veřejný zadavatel není povinen veřejné zakázky malého rozsahu zadávat v režimu ZVZ, vždy však musí při výběru dodavatele dodržovat zásady uvedené v § 6 ZVZ, tj. zásadu transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace.
Citované ustanovení zakotvuje do ZVZ obecné zásady, kterými je zadavatel povinen se řídit při všech postupech souvisejících se zadáváním veřejných zakázek. Tyto zásady se uplatní rovněž v případech, kdy zadavatel povinnost postupovat v režimu zákona vůbec nemá, typicky při již zmíněném zadávání zakázky malého rozsahu ve smyslu § 18 odst. 5 zákona.
Z výše uvedeného vyplývá, že nemusíte veřejnou zakázku zadávat v režimu ZVZ, nicméně je nutno při výběru dodavatele předmětné veřejné zakázky dodržet základní požadavky vyplývající z těchto zásad neboli dodržet ustanovení § 6 ZVZ.
Zadavatel může při výběru dodavatele na veřejnou zakázku malého rozsahu postupovat dle interních směrnic, které za tímto účelem přijal. Pokud mu výše částky, kterou stanoví tato interní směrnice, dovolí vypsat přímou objednávku, není třeba vypisovat VZMR.